Ketem Tırı Yollarda

Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü personelleri tarafından 07 -18 Ekim tarihleri arasında Mobil Ketem Tırı ile Meme kanseri ve Serviks(rahimağzı) kanseri taraması ücretsiz olarak yapıldı.

Ketem Tırı Yollarda
17.10.2019 / 17:39 1113

Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık etkinlikleri kapsamında halkı bu konudabilinçlendirmek için açıklamada bulundu.

“Kanser; dünya genelinde önemli bir sağlık sorunu olmaklaberaber, toplumlarda önemli bir sosyo-ekonomik yüke, maddi ve manevi kayıplarayol açmaktadır. Kanserle mücadelede en etkili yollardan birisi, kansere sebepolan etkenlerden kaçınılması ve diğeri de hastalığın erken teşhis edilmesidir.Hastalığın erken teşhisi amacıyla toplum tabanlı kanser tarama programlarıyapılmaktadır. Tarama programı uygulanacak olan kanserlerde, erken evrede tanısağlanarak bu kanserlere bağlı morbidite (görülme sıklığı) ve mortalite (ölümhızı) oranları düşürülecek ve erken tanı- tedavi sayesinde sağlık harcamalarıazaltılacaktır. Kanser tarama programlarında hedefimiz, taranabilir her üçkanser türünde de (meme, serviks, kolorektal) Avrupa Birliği KaliteStandartlarına uygun ve birinci basamakta yürütülen tarama programlarınıngerçekleştirilmesidir.

Meme kanseri, ülkemizde kadınlarda en sık görülenkanserdir. Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede,toplumun bilgilendirilip, bilinçlendirilmesi önemlidir. Bu amaçla 2004 yılındanberi “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” yurt genelindedüzenlenmektedir.

  Kanser ErkenTeşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri "Erken teşhis hayat kurtarır!"prensibiyle yola çıkarak “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” kapsamındailimiz Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Eroğlu Giyim Sanayi A.Ş. Fabrikasındaçalışan kadınlara Aksaray İl Sağlık Müdürlüğümüz personelleri tarafından 07/10/2019-18/10/2019 tarihleri arasında Mobil Ketem Tırı ile Meme kanseri ve Serviks(rahimağzı) kanseri taraması ücretsiz olarak yapılmıştır”

Haber Avni Kuru


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.