Somuncu Baba Müzesi Yenilendi

Osmanlı Devleti'nin kuruluş dönemindeAksaray'da yaşamış dönemin ünlü âlimlerinden Şeyh Hamidi Veli, (Somuncu Baba)adına açılan Somuncu Baba Minyatür Müzesi, Aksaray Belediye Başkanı EvrenDinçer’in talimatıyla yeniden tadilat edilerek yerli ve yabancı turistlerin ziyaretineaçıldı. 

Somuncu Baba Müzesi Yenilendi
15.10.2019 / 17:59 553

2013 yılından beri hiçbir bakımı yapılmayanSomuncu Baba Minyatür Müzesi, ilk kez tadilata alındı. Asma tavanı,duvarkağıdı, spot ve led ışıklı sistemin yanı sıra yeni ses sistemi değiştirilenminyatür müzede giriş kapıları da değiştirildi. Yapılan tadilat sonucu SomuncuBaba Minyatür Müzesi tam anlamıyla manevi atmosferi içinde barındıran veziyaretçilere haz veren bir hale dönüştürüldü.

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, maneviatmosferi ve yeni görüntüsü ile çok büyük beğeni kazanan Somuncu Baba MinyatürMüzesinde inceleme yaptı.  

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, OsmanlıDevleti'nin kuruluş döneminde yaşamış dönemin ünlü âlimlerinden olan SomuncuBaba’nın Aksaray içinde çok önemli değer olduğunu belirterek “Anadolu’nunmanevi mimarlarındandır. Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri başta olmaküzere birçok talebe yetiştirerek Osmanlı Devleti’nin manevi anlamda büyümesindeve gelişmesinde büyük katkısı olmuş bir Allah dostudur. “SomuncuBaba“ lakâbıdır. İsmi kaynaklarda; Hamid-i Veli, Şeyh Hamidi Veli, Hamidüddün-iVeli, Hamid Hamideddin-i Veli gibi şekillerde geçmektedir. Aksaray’davefat eden Somuncu Baba, Hacı Bayram-ı Veli’nin kıldırdığı cenaze namazı ilebugünde türbesinin bulunduğu yere defnedilmiştir.

Aksaray Belediyemiz tarafından yaptırılanSomuncu Baba minyatür Müzesi’nin manevi atmosfere uygun ve Aksaray’a yakışırhale getirmek için tadilat yaptırdık. Tadilat sonrası mükemmel bir yapıyakavuşan Somuncu baba Minyatür Müzemiz ziyaretçilere Somuncu Baba'nın doğumundanölümüne kadar olan yaşantısını minyatürlerle manevi atmosferde çok güzel birşekilde gösteriyor. Somuncu Baba Minyatür Müzemizin bu hale getirilmesindeemeği geçen herkese Teşekkür ediyorum” dedi.

Hacı Bayram-ıVeli’nin de hocası olan Somuncu Baba, Hacı Bayram-ı Veli’nin kıldırdığı cenazenamazıyla bugün de türbesinin bulunduğu yere defnedilmiş. Somuncu Baba MinyatürMüzesi, SomuncuBaba'nın doğumundan ölümüne kadar olan yaşantısını anlatıyor.

Bu sebeple Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba veyaEkmekçi Koca olarak da tanınmış. Yıldırım Beyazıd, Bursa Ulu Camii’niyaptırdığında ilk açılış hutbesini Somuncu Baba okumuş. Hacca gidiş yolundaHacı Bayram-ı Veli’yle tanışmış ve onu dünyaya ve ahrete ait ilimlerle eğiterekyetiştirmiş ve irşad görevi için Ankara’ ya görevlendirmiş. Hactandönüşte Aksaray’ a yerleşmiş veburada 1412 yılında vefat etmiş.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.