Altınsoy İsrafa Dikkat Çekti

16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle açıklamada bulunan AKParti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, Dünyada ve Türkiye’de Gıdagüvenliğinin günün önemi açısından bir kez daha hatırlanması ve toplumsalrefahın yükseltilmesi, açlık ve yoksullukla mücadele de başarılı olunmasıtemennisinden bulundu.

Altınsoy İsrafa Dikkat Çekti
15.10.2019 / 17:52 574

Bu yıl “Eylemlerimiz geleceğimizdir. Sağlıklı beslenmeile açlığa son verilmiş bir dünya” temasıyla kutlanan ‘Dünya Gıda Günü’ nedeniyleönemli mesajlar veren AK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, “Öncekiyıllarda 821 milyon insan açlık çekti ve bu sayı dünya nüfusunun yüzde 11’inedenk geliyor. Her 9 kişiden 1’i aç ve bu insanların çoğu sahra altı ve GüneyDoğu Afrika’nın yoksul, kırsal kesimlerinde yaşıyorlar. Hamdolsun Türkiyeolarak güçlü bir ülkeyiz, 18 yıldır yönetimde olan hükümetimiz her alandareform niteliğinde yatırımlar yapıyor. Her geçen güçlenerek, büyüyoruz. Artıkeski Türkiye yok, yeni Türkiye yolunda hızla ilerliyoruz. Çok büyük projelerbir bir hayata geçiriliyor” dedi.

Gıda israfına da değinen Başkan Altınsoy, “Ancak tabişunu da unutmamamız gerekiyor; “Eylemlerimiz geleceğimizdir. Sağlıklı beslenmeile açlığa son verilmiş bir dünya” mesajında olduğu gibi aslında gıda israfınaçok ciddi anlamda dikkat çekmemiz gerekiyor. Gıdayla ilgili yılda 1,3 milyarton gıda israf ediliyor. Türkiye’de kişi başı ortalama 816 gram yani kişi başıyaklaşık 1 kilograma yakın israf gerçekleştiği tespit edilmiş. Bu israfın önünegeçebiliriz. Aynı zamanda Türkiye’de refahın artmasıyla, standartlarınyükselmesi ve insanların gelirlerinin artmasıyla beraber insanlar çok daharahat bir şekilde yaşamlarını sürdürebiliyorlar. Beraberinde obezite dediğimizrahatsızlıklar da ortaya çıkıyor. Türkiye nüfusunun yüzde 32,2’sinin obezolduğu ifade ediliyor. Dolayısıyla bizler bu noktada tüm bireylerin kendisinisorgulamasını, yeniden bu anlamdaki yaptıklarını gözden geçirmesini arzu ediyorum.İnşallah israfın, obezitenin azaldığı, daha sağlıklı yaşamın sürüldüğü birhayat olmasını temenni ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.