Yunus Emre Törenle Anıldı

 Türk halk şairi ve mutasavvıf Yunus Emre, Aksarayve Kırşehir valiliklerince düzenlenen programla anıldı.

Yunus Emre Törenle Anıldı
09.10.2019 / 17:23 481

Aksaray'ın Ortaköy ilçesine bağlı Sarıkaraman köyüZiyarettepe mevkiindeki Yunus Emre Türbesinde düzenlenen anma programı, AksarayValisi Ali Mantı, Kırşehir Valisi İbrahim Akın Aksaray Belediye Başkanı EvrenDinçer, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Aksaray CumhuriyetBaşsavcısı İbrahim Cansever, Kırşehir Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş,Aksaray İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tüzün, Kırşehir İl Genel Meclis BaşkanıHacı Ömer Seyfi, Aksaray Emniyet Müdürü Murat Kolcu, Aksaray İl JandarmaKomutanı Albay Fuat Anık, Kırşehir Emniyet Müdürü Murat Türesin, İl Jandarma KomutanıAlbay Ferhat Kuran ve davetlilerin katılımı ile Yunus Emre  Türbesiziyareti ve dua edilmesi ile başladı.

Tören alanındaki program, saygı duruşunda bulunulması veİstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

Aksaray Valisi Ali Mantı, Yunus Emre'nin dünyaya çokbüyük bir eser bıraktığını herkesin bu eserde kendisinden bir parça gördüğünüsöyledi.

Vali Ali Mantı konuşmasında; “Efendimiz nasıl Allah’ınhükümlerini pratik hayatta uyguladıysa efendimizden sonraki hükümleri detopluma açık hoşgörü sınırları içinde berrak bir şekilde Yunus Emre ve diğermutasavvıflarımız topluma yaşayarak örnek olarak sundular. Bizim dinimiz yücebir din kitabımızın bir adı da kitabı Mübin, yani açık kitap açık beyan. Bizimdinimizin açıklığını hoşgörüsünü hoş görü sınırlarını hatta birazda zorlayaraktopluma zorlaştırmadan kolay bir şekilde İslam’ın emir ve yasaklarını nasıl birkul olmamız gerektiğini Yunus büyüğümüz bizlere Anadolu coğrafyasında çok güzelsundu. Bu işi yaşayarak bizlere gösterdi. Söylemek çok bir şey ifade etmez.Önemli olan yaşamaktır. Kişi yaptığıdır, yaşadığıdır söylediği değildir. ”dedi.

Vali Ali Mantı; “Bizim toplumumuz her hangi bir ayrımgözetmeksizin kardeşliğine, birliğine, dirliğine ülkesinin ve milletinin bölünmezbütünlüğüne; hiçbir şekilde dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın büyük önemvermiştir. Bizlerin bu görüşü kazanmasındaki en büyük amirlerden, mutasavvıf ehlilerimizvardır. Bunların başında Yunus Emre büyüğümüz geliyor “diye konuştu.

Kırşehir Valisi İbrahim Akın ise konuşmasında; hemyaşadığı devre hem de çağlar ötesine ışık tutan insanların bir gün ölüp gitsede fikirleri ve eserleriyle gönüllerde yaşamaya devam ettiğini, adıölümsüzleşen bu değerli şahsiyetlerden birisinin de Türk Tasavvuf Edebiyatı’nınen önemli temsilcilerinden birisi olan Yunus Emre olduğunu söyledi.

Yunus Emre’nin hayatı boyunca Hakk’a ulaşmanın gayretiiçerisinde olduğunu kaydeden Vali Akın; “Nihayetinde inancı ve sabrı ile buulvi yolculukta erenler mertebesine yükselmiş, sevgiyi, hoşgörüyü, barışı dilegetirdiği şiirleriyle hem kendi dönemine hem de gelecek çağlara damgasınıvurmuştur. 

Sözün en büyük güç olduğunun farkına varan Yunus Emre,hak ve doğru bildiğini Anadolu insanına anlatmaya çalışırken sade bir dilkullanmayı tercih etmiş, milli kimliğimizin en önemli nişanesi olan anadilimizTürkçe’nin güzelliğini ve zenginliğini ortaya koymuştur. “dedi.

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer ise konuşmasında; “1071yılından beridir Türk’ün vatanı olan Anadolu’yu mayalayan kalem erlerindenbirisi olan Yunus Emre toplumu şekillendiren medeniyet değerlerimizin oluşumunakatkı sağlayan gönül dünyamızı aydınlatan çok büyük mütefekkirlerimizden biridir’dedi.

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ise YunusEmre’nin dünya malına tamah etmeyen anlayışı, herkesi eşit gören adaletduygusu, gösterişten uzak bir şekilde gönüllere sevgi eken yaşamıyla örnekalınması gereken büyük bir şair, büyük bir insan hazinesi olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Sanatçısı Osman NuriErcan tarafından Yunus Emre’nin şiirleri okunarak katılımcılara alıç meyvesidağıtıldı. Konya Tasavvuf Musikisi Topluluğunun sema gösterisinin ardındanÇilehane ziyareti ile tören sona erdi. 

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı