GETSAM Gelenekli Sanatları Yaşatıyor

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Geleneksel Türk ElSanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi (GETSAM) tarafından düzenlenen vegeleneksel hale getirilen Sanayi-i Nefise Sohbetlerinin yedincisi, TeknikBilimler Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirildi.

GETSAM Gelenekli Sanatları Yaşatıyor
09.10.2019 / 17:16 954

Programın açılışında konuşan GETSAM Müdürü ÖğretimGörevlisi Fatma Küçük, ulusun belleği olan gelenekli sanatları yaşatmak vegeçmişle şimdiki zaman arasında bir bağ kurmak amacında olduklarını belirtti.Sanayi-i Nefise Sohbetlerinin de bu gaye ile düzenlendiğine dikkat çeken Küçük,“Sohbetlerimiz devam edecek. İç derinliğimizi geliştireceğini düşündüğümüz buçalışmalar, öz benliğimizin ve kültürümüzün de yaşaması adına önemli” dedi.Yapılan konuşmanın ardından “Musanna-i Gerdan” isimli, iğne oyasıçalışmalarından oluşan bir takı sergisi açıldı. GETSAM Yönetiminde de bulunan Dr.Öğr. Üyesi Semra Kılıç Karatay’ın hazırladığı iğne oyasından takılar, büyükbeğeni topladı. Karatay, iğne oyasının Aksaray’ın da yöresel bir el sanatıolduğunu, her ne kadar uygulaması azalsa da, takı şeklinde hazırlanan ürünlerintercih edildiğini belirtti. Programın son bölümünde ise Doç. Dr. RasimSoylu’nun hazırladığı “Name-i Şüheda” isimli bir resim sergisi açıldı.Eserlerini anlatan Soylu, çalışmasındaki esin kaynağının Çanakkale ve Kurtuluşsavaşındaki askerlerin şehit olmadan önce kaleme aldığı mektuplar olduğunubelirtti.

Etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahimBakırtaş, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğretim Görevlisi BektaşAyık, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Prof. Bakırtaş çalışmada emeğigeçenlere teşekkür etti. 

Haber Merkezi 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.