Bağımlılıkla Mücadele Toplantısı Yapıldı

Bağımlıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu ToplantısıVali Ali Mantı Başkanlığında gerçekleştirildi.

Aksaray Kültür Merkezi’nde kurul üyesi kurumlar ile siviltoplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı toplantıda 2019 yılı eylem planıçerçevesinde yapılan çalışmalar değerlendirildi. 

Bağımlılıkla Mücadele Toplantısı Yapıldı
08.10.2019 / 17:36 661

Bağımlılıkla mücadele çalışmaları ve eğitim faaliyetlerihakkında sunum yapan Sağlık İl Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığıve Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri yürütülen çalışmalarla ilgili kurulubilgilendirdi.

Aksaray Emniyet Müdürlüğünce yürütülen çalışmalarlailgili bilgi veren Narkotik Şube Müdürü Sadettin Bircan son 3 yılda 372 kişiyeişlem yapılarak şahısların tutuklandığını olay ve yakalanarak işlem yapılanşahıs sayılarına bakıldığında yürütülen çalışmaların olumlu sonuçlar ortayakoyduğunu özellikle sokaklara hâkim olduklarını söyledi.

2019 yılında 42 planlı ve projeli çalışmagerçekleştirdiklerini aktaran Bircan, ekiplerin bağımlılık yapan madde ticaretiyaptığı belirlenen suç grupları ve sokak satıcılarına yönelik etkinmücadelesini artırarak sürdürdüğünü kaydetti.

İl Jandarma Komutanlığı faaliyetleri hakkında sunum yapanJandarma Yüzbaşı Ercan Işık ise bağımlılık yapan maddelerin ticaretininengellenmesi amacıyla yürütülen çalışmalarda olay sayısının yüzde 51 oranındaazaldığını söyledi. Işık, Jandarma sorumluluk bölgesinde çalışmaların etkinşekilde devam ettiğini belirtti.

Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal ise yaptığısunumunda 2015-2017 yıllarında 129 öğretmenin bağımlılıkla mücadele eğitimialdığını bugün itibariyle bütün okullarda teknoloji, tütün, alkol ve diğerbağımlılık yapıcı maddelerle ilgili eğitim ve bilinçlendirme eğitim veçalışmaların devam ettiğini söyledi. Kartal güvenli okul projesi kapsamındabütün okullarda güvenlik kamera sisteminin aktif hale getirildiğini yine okulidaresi ve öğretmenlerin gerekli tedbirleri aldığını 147 eğitim kurumundagüvenlik görevlisinin mevcut olduğunu söyledi.

Kurul çalışmalarının sekretarya görevini yürüten İlSağlık Müdürlüğü çalışmaları hakkında bilgi veren Psikolog Murat Us ise yaptığıkonuşmasında kurum olarak 12 Lisede bin 764 Öğrenciye, 22 Ortaokulda bin 862Öğrenciye Madde Bağımlılığı Farkındalık Eğitimi verildiğini yine 12 KuranKursunda 261 Ebeveyne Madde Bağımlılığı Farkındalık Eğitimi verildiğinisöyledi.

Toplantıya katılan kurul üyeleri ve sivil toplumkuruluşları temsilcilerinin görüş ve önerileri alınarak madde bağımlılığı ileilgili mücadelenin kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu sağlanarak etkinşekilde yürütülmeye devam edeceği vurgulandı.

Toplantıya Vali Ali Mantı, Belediye Başkan Vekili MustafaKarahancı, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Harun Ünlüsoy, Aksaray ÜniversitesiRektörü Prof.Dr. Yusuf Şahin, Vali Yardımcısı Hakkı Loğoğlu, Emniyet MüdürüMurat Kolcu, İl jandarma Komutanı Fuat Anık,  kurul üyesi kurum temsilcileri ve STKtemsilcileri katıldı.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.