1775 Ağaç Kesilmekten Kurtarıldı

2016yılında Elektronik Belge Yönetimi Sistemi (EBYS)’ne geçiş yapan AksarayÜniversitesi (ASÜ), aradan geçen üç yıllık süre içerisinde bin 775 ağacıkesilmekten kurtardı.

1775 Ağaç Kesilmekten Kurtarıldı
07.10.2019 / 17:56 481

EBYS;sevk, paraf ve onay gibi evrak işlemlerinin online ortamda yapılmasına imkantanıyan ve iş süreçlerini çok büyük oranda dijital ortama aktaran bir sistem. 1Ocak 2016 tarihinde EBYS kullanımına geçen ASÜ, teknolojik gelişim, atıkmiktarının azaltılması, doğanın korunması ve zamandan tasarruf gibi önemlikazanımlar elde etti. Sistem, kırtasiye malzemelerinin kullanımından postagiderlerine, ulaşımdan zaman ve enerji tasarrufuna kadar geniş bir alandaASÜ’ye önemli katkılar sundu. ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, 2016-2019arasında, EBYS ile 344 bin 402 adet belge üretildiğini, sayfa sayısı dikkatealındığında bin 775 ağacın kesilmekten kurtarıldığını belirterek, “Ayrıcasistem sayesinde 8,8 milyon litre su tasarrufu sağlandı, 507 tonlukkarbondioksit salınımı engellendi ve 35 ton atık önlendi” dedi.

Birağaçtan ortalama 8 bin 300 adet A4 boyutunda kâğıt üretilebiliyor. 1 ton kâğıtüretimi için harcanan su miktarı ise 26 bin 700 litre. Bu üretim esnasında 1,3ton karbondioksit açığa çıkıyor. Dünya genelinde her yıl, ormanların yüzde1,3’ü kâğıt üretimi için kullanılıyor. Bu alan, toplam 40 milyon hektara, yaniİsviçre’nin büyüklüğüne denk. Öte yandan, Türkiye’de bir ofiste kişi başınatüketilen kâğıt miktarı ortalama 140-180 sayfa civarlarında.

erlere imza atmış ülkücü gençliğinrol modeli olacak değerli bir dava arkadaşımızdır. Bu filmin Aksaray’da çokbüyük bir başarı elde etmesini istiyorum. Aksaray’ın da ülkenin de bunaihtiyacı var. ‘Kuşatma Yedi Uyuyanlar’ filmi uyuyanları uyandıracak bir yapımolacak.”

Vatanı için her şeyi yapmaya hazır olan eski bir askerin,vatanı üzerinde oynanan oyunları bozmak için girdiği mücadeleyi konu alanfilmin başrolünde Ahmet Şafak oynuyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise FuldenAkyürek, Özcan Varaylı, Sefa Zengin, Aslı Atıl, Hakan Erkuran, İbrahim EthemErkuran, Mehmet Tokat yer alıyor.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı