Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı

Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü MemeKanseri Farkındalık Ayı münasebetiyle yaptığı açıklamada;

Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı
04.10.2019 / 17:52 1465

“Meme kanseri, memedeki hücrelerinkontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkar. Meme kanserinin neredeyse tamamıkadınlarda görülür. Ancak erkeklerde de meme kanseri görülebilir. Meme kanseriülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölümeneden olan kanser türüdür. Ülkemizde kanser olan her dört kadından biri memekanseridir.

Meme kanserinde yaşam şekliyle ilişkilideğiştirilebilecek risk faktörleri şöyledir:

Fazla kilolu ya da şişman (obez) olmak

Yeterli fiziksel aktivite yapmamak(hareketsiz bir yaşam sürmek)

Hiç doğum yapmamış ya da ilk doğumunu 30yaşından sonra yapmış olmak

Doğum kontrol hapı ve iğnesi kullanmak

Menopoz sonrası hormon tedavisi almak

Alkol kullanmak: Özellikle günde 1bardaktan (1 bira, 1 bardak şarap, 1 duble sert alkollü içecek) daha fazlaalkol tüketimi riski daha çok arttırmaktadır.

 Meme kanserinde değiştirilemeyecekrisk faktörleri ise şunlardır:

Kadın olmak: Kadınlarda erkeklerden 100kat daha fazla meme kanseri görülmektedir.

Yaş almak: Yaş arttıkça meme kanseririski artmaktadır.

Belirli kalıtsal genlere sahip olmak(özellikle BRCA1, BRCA2 gibi)

Ailede meme kanseri öyküsünün olması:Birinci derece akrabalarda (anne, kız kardeş, kız çocuk) meme kanseri görülmesiriski iki kat arttırmaktadır. Meme kanseri olan kadınların çoğunluğunda(yaklaşık 10 kişiden 8'inde), ailede meme kanseri öyküsü olmadığını belirtmekönemlidir.

Kişinin bir memesinde kanser olması:Diğer memede ve aynı memenin diğer bölgelerinde de kanser görülme riskiniarttırmaktadır.

Yoğun meme dokusuna sahip olmak

Memede iyi huylu oluşumların(fibroadenom gibi) olması

Erken adet (mens) görmeye başlamak(özellikle 12 yaşından önce)

Menapoza özellikle 55 yaşından sonragirmek

Göğüse radyoterapi almış olmak

 Meme Kanserinin Belirtileri

Memelerinizin normalde nasıl göründüğünüve nasıl hissettiğinizi bilmek, meme sağlığının önemli bir parçasıdır. Memekanserini olabildiğince erken yakalamak, başarılı bir tedavi şansı sunar. Ancakneyin aranacağını bilmek, düzenli mamografilerin ve diğer tarama testlerininyapılmasının yerini tutamaz. Tarama testleri, herhangi bir belirti ortayaçıkmadan önce meme kanserinin erken aşamalarında bulunmasına yardımcı olur.

Meme kanserinin en sık rastlananbelirtisi, memede ağrısız, zamanla büyüyen bir yumrunun (kitlenin) ele gelmesi,hissedilmesidir.  Ayrıca ele gelen yumru (kitle) olsa da olmasa daaşağıdaki belirtiler de meme kanserinde görülebilmektedir:

Bir memenin tamamının veya bir kısmınınşişmesi (belirgin bir yumru hissedilmese bile)

Memede ya da meme ucunda ağrı

Meme derisinde kaşıntı ve yanmaylabelirgin yangısal durum (ekzema, mayasıl)

Meme ucunda çekilmeler

Memede portakal kabuğu görünümü

Meme derisinde tahriş

Tek taraflı meme ucunda akıntı-özellikle kanlı akıntı

Memenin bir kısmında veya tümündeşişlik, memede şekil değişikliği

Meme ya da meme ucu derisindekızarıklık, kabuklaşma, kalınlaşma

Koltuk altında yumru (kitle), bazen memedeyumru hissedilmeden önce, kanser koltuk altında veya köprücük kemiğininetrafında şişme veya yumruya neden olabilir

Bu belirtilerden herhangi biri memekanseri dışındaki şeylerden de kaynaklansa da, belirtiler görüldüğünde,nedeninin bulunabilmesi için bir genel cerrahi uzmanına muayene olunmalıdır.

 Tanı:

Meme kanseri ileri dönemlere gelenekadar belirti vermeyebilir. Meme kanserine erken dönemde tanı konması,tedavinin başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını arttırmaktadır. Erkenteşhiste en önemli faktör, kişinin bu konuda bilinçlenmesidir. Erken tanı içinaşağıdaki yöntemler uygulanmaktadır:

20-40 yaş arası: Ayda bir kendi kendinememe muayenesi yapılmalıdır. (Kendi kendine meme muayenesibroşürüne https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/kanser-yayinlar/afis-brosur web adresinden ulaşılabilir.) Meme kanseri belirtilerden birigörüldüğünde vakit geçirmeden doktora başvurulmalıdır. Ayrıca iki yıldabir doktora meme muayenesi için gidilmelidir.

40-69 yaş arası; Ayda bir kendi kendinememe muayenesi yapılmalı, yılda bir doktora meme muayenesi için gidilmeli veiki yılda bir mamografi çektirilmelidir.

 Ülkemizde her ilde var olanKanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM adreslerimiz https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/ketem) ücretsiz olarak mamografi çekilmekte; ayrıca kendi kendine mememuayenesi eğitimleri ve broşürleri de ücretsiz olarak verilmektedir.

 Tedavi

Her hastanın tedavisi farklılıkgöstermekte olup; tedavi kararında hastalığın yeri, evresi, hastanın yaşı vediğer sağlık sorunları gibi birden fazla faktör etkilidir. Meme kanserindecerrahi, ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) gibi farklıtedavi seçenekleri uygulanmaktadır.

Korunma

Tüm kanserlerde olduğu gibi; sağlıklı(sebze ve meyveden zengin) beslenme alışkanlıkları, haftada en az 150 dakika ortadüzeyde  (en az 10 dakika tempolu yürüyüş, bisiklete binme gibi) ya dahafta da en az 75 dakika ağır düzeyde (en az 10 dakika koşma, yüzme gibi)fiziksel aktivite yapma, sağlıklı kiloda olma ve bu kiloda kalma ile alkolkullanmama meme kanseri riskini azaltmaktadır. Aile hekimine danışılaraksağlıklı kiloda olunup olunmadığı öğrenilebilir. Özellikle 1,5-2 yıl emzirmeninde anneyi meme kanserinden koruduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır”ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.