Sanayiciler, Öğrencilerle Buluştu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. YusufŞahin, teknolojik gelişmelerle uyumlu şekilde verimliliğin arttırılmasıgerektiğini söyledi. 

Sanayiciler, Öğrencilerle Buluştu
04.10.2019 / 17:40 317

Aksaray Valiliği, ASÜ ve Sanayi ve Teknoloji İlMüdürlüğü’nün işbirliği ile düzenlenen “Sanayide Verimlilik UygulamalarınınPaylaşımı Projesi ve Verimlilik Paneli”nde, sanayicilerle öğrenciler bir arayageldi. Etkinliğin açılışında konuşan ASÜ Rektörü Şahin, verimliliğin -basit birtanımla- girdi ve çıktı arasındaki oranların olumlu anlamda değişmesi anlamınageldiğini belirterek, “Eğer herhangi bir sistemde, aynı girdilerle daha fazlaçıktı elde edebiliyorsanız, burada verimli çalıştığınız söylenebilir. Bunun birdiğer yanı da berekettir ve bereket, -yine basit bir tanımla- iki kere ikinindörtten fazla etmesi demektir. Bu, daha çok niyetle ve iç dünyanızlaalakalıdır. Eğer yaptığınız işte bir de niyetinizi düzgün tutarsanız, ikibirimlik iş yaptığınızda, dört birimlik sonuç çıkar” dedi. Panelidüzenlemekteki temel amaçlarının, öğrencilere verimlilik konusunda bilgileraktarmak olduğunu söyleyen Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Refik Tezcan ise bilimve teknolojideki yoğun çalışmaların sanayiyi de etkilediğini ve yoğun birrekabetin ortaya çıktığını belirtti. Bu rekabetin, verimlilik konusunu dagündemin üst sıralarına taşıdığını anlatan Tezcan, “Verimlilik sadece sanayidedeğil, hayatımızın her alanında ön planda tutmamız gereken bir gerçek.Eğitimden tarıma, sanayiden hizmet sektörüne kadar geniş bir alanda, bu hususudikkate almak durumundayız. Ülkemizde bu alanda önemli çalışmalaryapılmaktadır. Kurum olarak biz de, verimlilik konusundaki farkındalığıarttırmaya gayret ediyoruz” dedi. Programda Aksaray Vali Yardımcısı Dr. MehmetTanışır da kısa bir konuşma yaptı. “Dünya bize atalarımızdan miras kalmadı,çocuklarımızdan ödünç aldık” sözünü anımsatan Vali Yardımcısı, “Gerçekten dünyakaynakları sınırlı, ihtiyaçlarımız ise sonsuz. Çocuklarımızdan ödünç aldığımız bukaynaklar verimli kullanılmazsa tükeniyor. Gerek küresel, gerek ulusal vebölgesel, gerekse yerel ve işletme ölçeğinde, verimlilik çok önemli” şeklindekonuştu. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi ve TeknolojiUzmanı Rıdvan Vercan’ın sunumunun ardından panele geçildi. Dr. Öğr. Üyesi SelimSırakaya “Endüstriyel Bir Süt Sığırı İşletmeciliğinde Altı Sigma Metodolojisi”konulu bir konuşma yaptı. Hemen ardından kürsüye gelen Şah Çanta Deri TekstilSanayi Üretim Müdürü Oğuzhan Özhan, “Sanayi İşletmelerinde Başarılı VerimlilikUygulamaları,” AEM Genel Müdürü Sami Akdoğan, “Elektrik Motorlarında EnerjiVerimliliği ve Dünyadaki Elektrik Motorları,” ORSAN Ticari Araç SistemleriFabrika Müdürü Dr. Suat Canoğulları ise “Sanayi İşletmelerinde Endüstri 4.0.Otomasyon ve Verimliliği Arttırmaya Yönelik Yöntemler” konusunda bilgilerverdi. Program, plaket takdimlerinin ardından sona erdi.  

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı