Yumurtalık Rezervi Azalmış Kadınlarda Gebelik Artık Mümkün

Hızlanmış yumurta rezervi kaybı ve 40 yaş öncesi erkenmenopoz yaşayan kadınların da artık anne olması mümkün hale geldi. Son yıllardageliştirilen tedaviler sayesinde bu kadınların da çocuk sahibi olabileceklerinisöyleyen Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum AnabilimDalı Başkanı Prof. Dr. Namık Kemal Duru, “Erken yumurtalık yetmezliği yaşayankadınlara yapılacak küçük bir operasyon sonrasında, ‘kendi yumurtalarıyla’ gebekalma şansını veriyoruz” dedi.

Yumurtalık Rezervi Azalmış Kadınlarda Gebelik Artık Mümkün
04.10.2019 / 17:39 760

Son zamanlarda kadınların iş dünyasında daha aktif olmasıve geç yaşta evlenmesi ayrıca yediğimiz hazır gıda ile birlikte sağlıklı doğumoranları azalmış durumda. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarınyaşadığı problemler arasında olan hızlanmış yumurta rezervi kaybı ve 40 yaşöncesi erken menopoz ise kadınların korkulu rüyası oldu. Fakat bu alanda sonyıllarda yapılan bilimsel araştırmalar ve gelişmeler ise oldukça umut verici.Dünyada az sayıda merkezde uygulanan bu tedaviler hakkında Yakın DoğuÜniversitesi Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı BaşkanıProf. Dr. Namık Kemal Duru merak edilenleri yanıtladı.

“Gebe kalamama nedeniniz erken yumurtalık yetmezliğikaynaklı olabilir”

Kadınların yumurta havuzunun çocukluk, ergenlik veerişkinlik dönemleri boyunca giderek azalma gösterdiğini kaydeden Prof. Dr.Namık Kemal Duru toplumda her 100 kadından 1'inin ise yumurta rezervi kaybınınhızlı geliştiğini dile getirdi. Sonuç olarak da bu durumun 40 yaşından öncemenopoz ile sonuçlandığını kaydede Prof. Dr. Duru ayrıca, “Azalmış yumurtalıkrezervi ve kaçınılmaz erken yumurtalık yetmezliği olan kadınlar sıklıklainfertilite (gebe kalamama) sorunu ile karşılaşırlar ve tedavisi en zorinfertil hasta grubunu oluştururlar” şeklinde konuştu.

Aileler yumurta bağışı tedavisini reddediyor

Bu hasta grubundaki önemli klinik problemin,yumurtalıklarda istirahat halinde bulunan yumurtalar olmasına ve yumurtlamauyarıcı tedavi yapılmasına karşın, yumurta geliştirilememesi olduğuna değinenDuru, bu hastalarda yüksek doz Yumurta Uyarıcı Hormon (FSH/Follikül StimulanHormon) tedavisiyle bile çok sınırlı sayıda yumurta elde edilebildiğine dikkatçekti. “Erken Yumurtalık Yetmezliği tedavisi için başvuran ailelere genellikleyumurta bağışı (Donasyon) öneriliyor. Fakat maalesef birçok aile sosyal vedinsel nedenlerle yumurta bağışı tedavisini yaptırmaktan kaçınıyor” dedi.

“In Vitro Aktivasyon Tedavisi ile tüp bebekle gebelikşansını artırıyoruz”

Prof. Dr. Namık Kemal Duru, erken yumurtalık yetmezliğitedavisinde uygulanan In Vitro Aktivasyon tekniği ile ilgili de, “Laparoskopikolarak yumurtalıktan küçük bir parça (0.5x0.5cm) alıyor, bunu da 1mm küplükparçacıklara ayırıyor ve periton içinde bir cep oluşturarak parçacıkları bucebe aynı ameliyat seansında tekrar naklediyoruz. Bu işlemle yumurta içerisindeuyuyan hücreleri uyandırmayı amaçlıyoruz. daha sonra normal tüp bebekişlemlerine devam ediyoruz ve erken yumurta yetmezliği bulunan kadınlar da bilebaşarılı sonuçlar elde edilebiliyoruz” şeklinde konuştu.

Yakın Doğu Üniversite Hastanesi olarak da bu tedaviyiuyguladıklarını dile getiren Duru son olarak da, “Yumurtalık dokusunun In VitroAktivasyon tekniği ile aktif hale getirilmesi ve sonrasında Tüp Bebektedavisini ilk olarak Japonya'daki Saint Marianna Üniversitesi geliştirildi.Danimarka'da Kopenhag Üniversitesi, Çin'de Zhengzhou Üniversitesi ve İspanya'daLa Fe Üniversitesi'nde de başarıyla uygulanmakta. Erken yumurtalık yetmezliğibulunan kadınların bu teknikle ‘kendi yumurtalarıyla' gebe kalabiliyor ve canlı- normal bebekler doğurabiliyor” diyerek sözlerini sonlandırdı.

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.