Prematüre Bebekleri Fanusta Tutmayın

Prof. Dr. Ayhan Taştekin, prematüre bebeklerin evdebakımına ilişkin ebeveynleri uyardı. Prof. Dr. Taştekin, "Prematürebebeklerde vücut sıcaklığına uygun giysiler giydirilmesi, göz muayenesi, işitmetesti ve kalça çıkığı taramasının yapılması oldukça önemli" dedi.

Prematüre Bebekleri Fanusta Tutmayın
04.10.2019 / 17:37 666

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Yenidoğan Bölüm BaşkanıProf. Dr. Ayhan Taştekin, tüm dünyada ve ülkemizde yüzde 10 civarında görülenprematüre bebeklerin fanus içinde tutulmaması gerektiğine dikkati çekerek,ailelere tavsiyelerde bulundu. Taştekin, yaptığı açıklamada, prematürebebeklerin taburcu edildikten sonra evdeki bakımlarının özenle yapılmasıgerektiğine işaret etti.

Prematüre bebeklerin yeniden hastalanma ve hastaneyeyatış ihtimalinin, zamanında doğan bebeklere göre daha fazla olduğunu belirtenProf. Dr. Taştekin, "Prematüre bebek anneleri taburcu edildikleri sıradakendi yenidoğan uzmanı tarafından verilen önerileri uygulamalı. Vücutsıcaklığına uygun giysiler giydirilmeli, beslenmenin özellikle anne sütü ilesürdürülmesi, günde en az 4-5 kez idrar ve dışkı yaptığının gözlenmesi oldukçaönemli" dedi.

"Kontroller oldukça önemli"

Prof. Dr. Taştekin, önerilen aralıklarda prematürebebeklerin büyüme ve gelişme kontrolü için doktoruna götürülmesi gerektiğinivurgulayarak şöyle devam etti: "Göz muayenesi, işitme testi ve kalçaçıkığı taramasının yapılması, çocukluk çağı aşıları ile birlikte prematürelereözgü aşı uygulamalarının yaptırılması gibi gereklilikler yerine getirilirsetamamen sağlıklı bir şekilde büyüyebilirler. Ek sorunlarla ve bazen destekcihazları ile eve taburcu edilen bebekler daha yakın izlem, kontrol gereksinimiduyabilir" ifadelerini kullandı.

"Sırt üstü yatırın"

İster prematüre olsun ister zamanında doğan bebek olsuntüm yeni doğanlarda sırt üstü yatışın en güvenli pozisyon olarak kabuledildiğine işaret eden Prof. Dr. Ayhan Taştekin, ebeveynlere şu tavsiyelerdebulundu: "Prematüre bebek zamanında doğan bebeğe göre daha kırılgan,bakımı daha çok özen isteyen bebeklerdir. Ancak evde bir fanus içinde tutulmasıgereken bebekler değildir. Yeni doğan uzmanı tarafından verilen önerileruygulanır, kontrolleri titizlik ile yaptırılır ise tamamen sağlıklıbüyüyebilirler. Grip gibi bulaşıcı solunum yolu enfeksiyonu olması dışındakardeşlerin ve aile bireylerinin bebek ile temas etmesinde herhangi bir sakıncabulunmamaktadır".

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı