Turşu Bidonları Yoksul Öğrenciler İçin Doluyor

- İHH İnsani Yardım Derneği Aksaray şubesindeki gönüllükadınlar, yardıma muhtaç öğrencilerin okul ihtiyaçlarını karşılayabilmek içinkampanya başlattı

- Dernek Başkanı Önder Özkan: - "Kampanyamızlaüretilen turşuların satışından elde ettiğimiz gelirlerle yetim ve yoksulöğrencilerin eğitim giderleri için destek olmayı amaçladık" dedi.

- Gönüllü Zahide Özyön: - "100 bidon yaptık.Vatandaşlar çok büyük ilgi gösterdi. Neredeyse hepsi satıldı" dedi.

Turşu Bidonları Yoksul Öğrenciler İçin Doluyor
28.09.2019 / 10:37 1538

- Aksaray İHH İnsani Yardım Derneği gönüllü kadınlarıtarafından hazırlanan turşuların satışıyla yoksul ve yetim öğrencilerin eğitimmasrafları karşılanıyor.

Derneğin Aksaray şubesindeki 25 gönüllü kadın, okullarınaçılmasıyla yardıma muhtaç ailelerin çocukları ve yetim öğrencilerin okulihtiyaçlarını karşılayabilmek için bir araya geldi.

"Zahide teyzenizden size mesaj var" sloganıylasosyal medya üzerinden kampanya başlatan kadınlar, toplanan parayla kornişonsalatalık, lahana, sarımsak, biber ve sirke gibi turşu için gerekli malzemelerialıyor.

Hep birlikte dualar edilerek özenle hazırlanan turşular,bidonlara konarak satışa hazır hale getiriliyor.

Şu ana kadar elde edilen gelirle 360 öğrenciye yardımeden kadınlar, diğer yoksul ve yetim çocuklara da yardım için turşu yapmaya devamediyor.

Aksaray İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Önder Özkan,toplum yararına gönüllük esasına dayalı çalışma yürüttüklerini söyledi.

25 gönüllü kadınla birlikte yardıma muhtaç ve yetimöğrencilere yardım etmek amacıyla böyle bir çalışma başlattıklarını anlatanÖzkan, şöyle konuştu:

"Gönüllü kadınlarımızın turşu, mantı ve erişte gibiürünler yapmasıyla öğrencilerimizin eğitim hayatına katkı sağlıyoruz. 'Zahideteyzenizden size mesaj var' sloganıyla sosyal medya üzerinden kampanyabaşlattık. Hayırsever vatandaşlarımızdan kampanyamıza çok  olumlu karşılık gördük. Zahide teyzemiz vegörevlilerimiz pazara gitti alışverişimizi yaptı. Kadın gönüllülerimiz buradaturşuyu hazırlayarak satışa hazır hale getiriyor."

Özkan, böyle bir kampanya başlatma fikrinin kadıngönüllülerden geldiğini halk tarafından da olumlu bir şekilde karşılıkbulduğunu vurguladı.

Öğrenciler ve yardıma muhtaç aileler için dönem dönemmantı, içli köfte, erişte ve gözleme gibi ürünler yapıp sattıklarını ve onlaradestek sağladıklarını ifade eden Özkan, şöyle devam etti:

"Kadınlarımız ürünlerin en kalitelisini kendielleriyle seçerek alıyor. Kendi evlerinde yapacakları turşular nasılsa bunlarda öyle hazırlanıyor. 100 bidon yaptık. Vatandaşlar çok büyük ilgi gösterdi.Neredeyse hepsi satıldı. Hala da yapmaya devam ediyoruz. Buradan elde ettiğimizgelir ilgilendiğimiz yetim çocuklardan üniversiteye başlayanlar var. Buöğrencilerimiz için kaynak oluşturmaya çalışıyoruz. Yeni başlayaneğitim-öğretim sezonunda eksiği olan öğrencilerimizi araştırıyoruz. Gerçektenihtiyaç sahibi ise onlara yardımda bulunuyoruz. Kampanyamızla üretilenturşuların satışından elde ettiğimiz gelirlerle yetim ve yoksul öğrencilerineğitim giderleri için destek olmayı amaçladık."

- "Öğrencilerimiz için turşu yapmaya karar verdik"

Gönüllü Zahide Özyön ise yetim ve yoksul çocuklarıneğitim masraflarına katkıda bulunmak adına turşular kurduklarını belirterek"Bu yıl da öğrencilerimiz için turşu yapmaya karar verdik. Bazen 15 bazenise 30 gönüllü oluyoruz. Önce oturup konuşuyoruz ne iş yapacaksak kararveriyoruz. Ondan sonra ne yapacaksak hemen işe koyuluyoruz." diye konuştu.

Özyön, herkesi öğrencilere yardım etmeye davet ederek,şunları söyledi:

"Allah rızası için yardım etsinler. İllaki yardımparayla olmaz. Benim param yok, emekli de değilim. Ama buraya gelerek elimle,bildiklerimle öğrencilerime yardımda bulunuyorum. Allah rızası için. Yavrulariçin 100 bidon turşu kurduk hala da kurmaya devam ediyoruz. 5 kiloluk turşuları50 liradan, 3 kilolukları ise 30 liradan satıyoruz."

AA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.