Gazilerimiz Unutulmadı

19Eylül Gaziler Günü Aksaray’da yapılan merasimle kutlandı. 

Gazilerimiz Unutulmadı
19.09.2019 / 19:47 616

Vali AliMantı, Belediye Başkanı Evren Dinçer ve Muharip Gaziler Derneği Başkanı AtatürkAnıtına çelenk bıraktı.

Kutlamatörenine Vali Ali Mantı, Belediye Başkanı Evren Dinçer, Aksaray ÜniversitesiRektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin. İl Müftüsü Cemalettin Bal, Aksaray AK Parti İlBaşkanı Hüseyin Altınsoy, CHP İl Başkanı Ramazan Koçak, İl Genel Meclis BaşkanıMehmet Tüzün, Aksaray Cumhuriyet başsavcısı İbrahim Cansever, Aksaray İl EmniyetMüdürü Ali Karabağ, İl Jandarma Komutanı Albay Fuat Anık, Aile sosyalpolitikalar İl müdürü İsrafil Aktürk, Muharip Gaziler Derneği Aksaray ŞubeBaşkanı Mustafa Dağ, kamu kurumları müdürleri, siyasi parti ve sivil toplumkuruluşları temsilcileri, asker ve emniyet mensupları ile gazi yakınları vevatandaşlar katıldı.

Gününanlam ve önemi belirten konuşmayı Muharip Gaziler Derneği Aksaray Şube BaşkanıMustafa Dağ yaptı. Gaziler Dernek Başkanı Mustafa Dağ, “19 Eylül Gaziler Günü,Kurtuluş Savaşı'nda, 1950'de Kore'de, 1974'te Kıbrıs'ta savaşan muharip gazilerile Türkiye Cumhuriyeti'nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda,vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucusuve vatandaşların, tüm malul gazilerin kahramanlık ve şeref günüdür” dedi.

BelediyeBaşkanı Evren Dinçer törende yaptığı konuşmasında, “Tarih boyunca nice büyüksavaşlar yaşayan bu coğrafyanın sakinleri olarak bizler, istiklali ve istikbaliiçin her daim eli tetikte olan bir milletin evlatlarıyız. Dün cephelerdekisavaşlarda istiklal ve istikbaline sahip çıkmış olan aziz milletimiz, bugün deülkemizin huzuruna ve bağımsızlığına kast eden terörle mücadeleye devam ediyor.Bu aziz milletin, 15 Temmuz’daki darbe girişimini canları pahasına engellemesi,kendi iradesine sahip çıkması, gaza bilincinin ne denli önemli olduğunun enönemli göstergesidir.

Emsalsiz hizmetleriyle milletimizin takdirini vesaygısını kazanan şehitlerimizin ve gazilerimizin emanetine kararlılıkla sahipçıkarak ülkemizi aydınlık bir geleceğe taşıyacağımıza olan inancı yinelerken,19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzereaziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle ve minnetleanıyor, hayatta olan tüm gazilerimize sağlık ve esenlik dileklerimle en içtensevgi ve saygılarımı sunarım.” Dedi.

Gününanlam ve önemini belirten konuşmayı Osman Gazi Anadolu Lisesi Tarih ÖğretmeniYasemin Eser yaptı., 19 Eylül tarihinin Sakarya Meydan Muharebesininkazanılmasına müteakip Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük MilletMeclisinin 19 Eylül 1921 günü 153 sayılı kanun ile Mareşallik rütbesi veGazilik unvanını verilmesinin yıldönümü olduğunu söyledi.

 “Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış TürkMilleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu uğurdakendisini çepe çevre  sarmış düşmanlarınakarşı üç kıtada kılıç sallamış zaferden zafere atlamış, ecdadını örnek alarakAnadolu’da Kore’de, Kıbrıs’ta canlarını hiçe sayarak vatan, millet, bayrakaşkıyla tarihinde birçok savaşa girerek anlının akıyla çıkmıştır” dedi.

TörendeAksaray Valisi ve Belediye Başkanı kısa bir konuşma yaptılar..

Öğrencilerinşiirler okuduğu tören sonunda gaziler Vali Ali Mantı’yı Valilik Makamındaziyaret etti.

ValiALİ Mantı ve Belediye Başkanı Evren Dinçer ve gaziler ile birlikte AksarayŞehitliğini ziyaret ettiler. Şehit mezarlarına karanfil bıraktı. Okunan Kuran-ıKerim ve duanın ardından tören sona erdi.

HaberAli Şengül


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı