Açılış İçin Gün Sayıyor

Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad tarafından1229 yılında yaptırılan Aksaray'daki Sultanhanı Kervansarayı'nın, sona gelinenrestorasyon çalışmalarının ardından ekimde açılması planlanıyor

Açılış İçin Gün Sayıyor
19.09.2019 / 19:46 659

Anadolu Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubad tarafındanİpek Yolu üzerinde hem konaklama hem de ticaret yolunun güvenliğini sağlamakamacıyla 8 asır önce yaptırılan Sultanhanı Kervansarayı'ndaki restorasyonçalışmalarında sona gelindi.

UNESCO tarafından 2014 yılında Dünya Miras GeçiciListesi'ne alınan Sultanhanı Kervansarayı'nda, 2017 yılının haziran ayında,Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca finanse edilen "Tarihi SultanhanıKervansarayı Restorasyon ve Çevre Düzenleme Projesi" kapsamında restorasyonçalışmalarına başlandı.

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafındanyaklaşık 28 ay süren restorasyon çalışmalarının ardından kervansaray içinde,canlı müze, çanak, çömlek, bıçak, kılıç ve halı dokuma atölyeleri ile halımüzesi gibi mekanlar oluşturuldu.

İç Anadolu Bölgesi'ni ziyaret eden yerli ve yabancıturistlerin uğrak noktalarından biri olan Aksaray'daki tarihi yapının, ekimdeaçılacağı bildirildi.

Sultanhanı Belediye Başkanı Fahri Solak, AA muhabirineyaptığı açıklamada, restorasyona 2017 yılında başlandığını söyledi.

- "İçerisinecanlı müze yaptırmayı planlıyoruz"

Bu yapıyı restore etmenin çok zor bir iş olduğunubelirten Solak, şöyle konuştu:

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın büyükdestekleriyle kervansarayımızı şu anda ayağa kaldırdık. İçerisinde şu anda ufaktefek aktiviteler yapıyoruz. İçerisine canlı müze yaptırmayı planlıyoruz. BuTürkiye'de bir ilk olacak. Kervansarayımız, o günün şartlarında nasılyaşamışsa, kervanlara gerekli olan neler varsa şimdi de onlar var. Çanak,çömlek ve yorgan atölyelerini başlattık. Daha sonra çarık, bıçak, kılıç ve halıatölyeleri burada olacak.

Solak, restorasyon çalışmaları kapsamında yapının üstkısmının, kurul onayı ile kurşun ile kaplandığını vurguladı.

Bu sayede yapının içerisine su akıntısının olmadığını anlatanSolak, şunları kaydetti:

"Kornişlerine yaklaşık 50-60 yıl öncesinden korumaamaçlı restorasyon çalışması yapılmış. Çimento ve mozaikle yapılmış. Biz bunukaldırdık. Çünkü taşa zarar veriyordu. Tamamen kaldırarak laboratuvardaincelemeler yaptırdık. Orijinaline uygun taşları bulduk. Ön taç kapıda yaklaşık4,5 metre eksikliğimiz vardı. Buranın eksiklerini de tamamladık. Bu çalışmadaönem verdiğimiz konu, eğer orijinalini bulabiliyorsak bunu bulup yerine koyduk.Bulamadıysak kurul onayı ile düzenlemeleri yaptık. Kervansaraya getirilentaşların bir çoğu mezarlıklardan. Evlerin temel taşı yapılmış, çeşmelerinbaşlarına konulmuş, oralardan bu taşları alarak teker teker topladık. Butaşların uyanlarını restorasyon çalışmaları kapsamında yerlerine koyduk. Uymayantaşları da kervansarayın içerisinde sergiliyoruz."

- "Uluslararası konferanslar ve sergiler düzenlemeyidüşünüyoruz"

Solak, restorasyonun bu ay tamamlanacağını ve ekim ayıgibi ın kervansarayın açılışını yapacaklarını ifade etti.

"Tarihi Sultanhanı Kervansarayı Restorasyon ve ÇevreDüzenleme Projesi"nin Türkiye'nin 100 önemli projesine dahil edildiğinibelirten Solak, "Kervansarayımız ahır kısmında 1500 metrekarelik kapalıalana sahip. Harika bir akustiği var. Orada biz uluslararası konferanslar ve sergilerdüzenlemeyi düşünüyoruz. Bununla ilgili ilk çalışmaları başlattık. Önümüzdekiyıllarda inşallah Uluslararası İpek Yolu Kültür ve Halı Festivali ve halıkonferansını burada düzenlemeyi düşünüyoruz." diye konuştu.

AA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı