Ahilik Kardeşliktir

Aksaray’da Ahilik Haftası kutlamaları, Aksaray Belediyesiönünde mehter takımı eşliğinde 15 Temmuz Milli İrade Meydanında yürüyüş ilebaşladı.

Ahilik Kardeşliktir
17.09.2019 / 18:44 574

15 Temmuz Milli İrade Meydanda yapılan kutlama etkinliğeAksaray Valisi Ali Mantı, MHP Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, AksarayBelediye Başkanı Evren Dinçer, Aksaray Esnaf ve Sanatkârlar Odaları BirliğiBaşkanı Doğan Ceylan, ASÜ Rektörü Yusuf Şahin, Aksaray İl Emniyet Müdürü AliKarabağ, STK Başkanları, Siyasiler, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaşkatıldı.

Etkinliğin açılış konuşması yapan Aksaray Esnaf veSanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Doğan Ceylan:" Bilindiği üzere, Esnafve Sanatkârlarımızın özü, kökü ve temeli Ahilik Kültürüne ve Ahileredayanmaktadır. Ahiler teşkilatı kurulurken helal kazanç ve güzel ahlak diye birşey vardır. Ahi kelimesinin aslında kardeş anlamına gelen bir sözcüktür. Ahilikkelimede kardeş, eli açık, konuksever ve yiğit anlamına gelmektedir. Asılhedefi akıl, ahlak, bilim ve çalışma olan ahiliktir. Esnaf güvenin kapısıdır.Esnaf kardeşliğin teminatıdır. Esnaf birliğin sigortasıdır. Esnaf ekonomizmintemel taşıdır ve toplumumuzun taşıyıcı omurgasıdır. ” dedi.

Ahilik komşularına iyi etmektir diyen Başkan Ceylan,bizde miras aldığımız Ahilik Kültürünü günümüze uygulama ve uyarlama konusundaelimizden geleni yapıyoruz. Amacımız, Ahilik ilkeleri ışığında, kaliteli mal vehizmet üreten, kendini yenileyip geliştiren, yaratıcı, rekabet edebilen begüvenilir bir esnaf ve sanatkâr topluluğu meydana getirmektir. Ahileri olarakbu değerli geleneği ve kültürü nesilden nesile aktarılması için de büyük çabasarf etmekteyiz” şeklinde konuştu. Aksaray Valisi Ali Mantı, MHP MilletvekiliRamazan Kaşlı ve Belediye Başkanı Evren Dinçer kısa birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Yılın Ahisi seçilen Ramazan Kargın,yılın kalfası ve yılın çırağı seçilenlere plaketlerinin verildi. Program AhiTeşkilatı canlandırılması, Yılın Ahisi seçilen Ramazan Kargın ve protokolüyelerinde katıldığı şed kuşamaya merasiminin ardından vatandaşlara pilav ikramedilmesiyle son buldu.

Haber Ali ŞENGÜL


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.