Önder Malatya’da Buluştu

ÖNDERİmam Hatipliler Derneği’nin, her yıl düzenlediği İmam Hatipliler Kurultayı’nın16.’sı Malatya’da gerçekleştirildi. 

Önder Malatya’da Buluştu
10.09.2019 / 17:58 511

Bu yıl “ehliyet ve liyakat” vurgusuyla düzenlenenkurultaya Türkiye genelindeki imam hatip camiasından 261 dernek ve 1500 kişiiştirak etti.Her yıl geleneksel olarak düzenlenen İmam Hatipliler Kurultayı buyıl Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’ndeyapıldı.Kurultaya; Cumhurbaşkanı  RecepTayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Millî Eğitim Bakanı ZiyaSelçuk, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi,İlim Yayma Vakfı Başkanvekili Bilal Erdoğan, AK Parti Genel Başkan YardımcısıÖznur Çalık, Malatya Valisi Aydın Barış, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Ahmet Kızılay, İbni Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk,Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Malatya Büyükşehir Belediye BaşkanıSelahattin Gürkan, MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz ve birçok davetlikatıldı.

Aksaray Önder Başkanı Kuddusi Bakar Kurultayla ilgili şuaçıklamalarda bulundu; On altıncı  ÖnderMalatya Kurultayımıza Aksaray Önder ve Öncüspor Yönetim Kurulumuzla birliktekatılım sağladık.ÖNDER tarafından belirlenen yılın şiarının “ehliyet ve liyakat“olarak  belirlenmesinin bir gömleğin ilk düğmesinebenzediğini belirten Bakar “Bu ilk düğmeyi doğru iliklersek diğer düğmeler dedoğru iliklenecek” dedi. İmam hatip okullarını sadece ulusal bir mesele olarakgörmediklerini belirten Bakar “İmam hatip okulları birçok dünya ülkesine numuneolarak gösterilebilecek bir modeldir. Uluslararası imam hatiplerin büyümesi vedünyadaki örneklerinin çoğalması bizim hedeflerimiz arasında” ifadelerinikullandı. Bugün üniversite sınavında ilk binde 130 öğrencinin ilk yüzde ise 17öğrencinin olduğunu hatırlatan Bakar sözlerini şöyle sürdürdü: Bu rakammeselenin nitelikle alakasını göstermesi açısından ayrı bir öneme sahip.Sayısal olarak ilerlemekle birlikte nitelik olarak ilerlemenin önemli olduğunubu tablo bize gösteriyor. İmam hatip okullarının kalitesi arttıkça tercih deartıyor. Bu yıl imam hatip liselerinin yüzde 99.92’si doldu. Son dönemdeTÜBİTAK proje yarışmalarına katılım da imam hatiplerde yüzde 45 arttı.

Ehliyet ve liyakat temel ilkemiz

ÖNDER Başkanı Kuddusi Bakar Kurultayla ilgili yılınteması olarak belirlenen Ehliyet ve Liyakatle şiarını açıkladı. Dün olduğu gibibugün ve yarın da işi ehline, makamı layık olana vermenin en güncel ve mühimmeseleleri olduklarını belirten Bakar “İşlerimizde liyakati öncelemek birtercih değil Allah’ın bizlere emridir ve zarurettir” dedi. Bakar özetle şunlarısöyledi: Bizler yapageldiğimiz gibi işlerimizi layıkıyla ortaya koymaya devamedeceğiz. İmam hatip sıralarında eğitim gören yüzbinlerce öğrencimizi hayrınher alanında ehliyetli bir şekilde geleceğe hazırlayacağız. Layık olduklarıilgi ve alakayı onlardan esirgemeyip, onları en mühim emanetler olarakgöreceğiz. Allah’a layık kul, Efendimize layık ümmet, İslam’a layık bir nefer,anne-babalarına layık hayırlı evlat olabilmeleri için 61 yıldır yapageldiğimizgibi çalışmaya devam edeceğiz.Bize imaj ve etiket konusunda bir yerleregelebileceğimiz söylendi ancak biz onları dinlemedik. Bugün gelmiş olduğumuznoktada bunun ne kadar doğru olduğunu görüyoruz. Yalnızca ehliyet ve liyakatlebir yerlere gelebilirsiniz dedi. Toplumsal barış, kalkınma ve ilerlemenin deehliyet ve liyakate dayalı bir sisteme bağlı olduğunu belirten Bakar “Eğerehliyet ve liyakate dayalı bir sistem yoksa bir ülke asla kalkınamaz,ilerleyemez. Bu toplumsal barışın da koşuludur. Bu yoksa adalet yoktur, adaletyoksa barış da olmaz” diye konuştu. İmam hatiplerin kuruluşundan beri liyakatve ehliyet sahibi insanlar yetiştirmek istediğini belirten Bakar sözlerinişöyle tamamladı: Etiket ve imaj peşinde koşmayanlar burayı tercih ediyorlar.Milletimiz de imam hatiplere teveccüh ediyor. Ülke yönetiminde en altmevkilerden en üst makam olan cumhurbaşkanlığına kadar bütün makamları güvenleteslim ediyor. İmam hatip mezunları liyakat ve ehliyetle akranları ile çokgüzel bir rekabet yürütüyorlar ve başarılı oluyorlar. Özellikle siyasetalanında başarılı olduklarını görüyoruz. Ama imam hatiplilerden beklediğimizdünyaya ışık tutacak alimler yetiştirmektir. Kurultayımıza teşrif eden  Cumhurbaşkanımızla bir araya gelerek, gündemleilgili hasbihal ettik. Toplantı sonrası Aksaray’ın selamlarını ileterek,yöremize özgü Taşpınar halısı hediye ettik.Sayın Cumhurbaşkanımıza İmam hatipCamiamıza vermiş oldukları destek için, şahsım ve Önder Camiamız adına teşekkürederim, dedi.

 Ayrıca Malatya’daÖncü Gençlik Kulübü tarafından organize edilen ve birçok ilin katıldığı sporturnuvalarına, Aksaray Öncüspor olarak katılarak birinci olduk. Şampiyon olanAksaray Öncüspora, kupayı Önder Genel Başkanı Kamber Çal takdim etti. Bakar;Genel Başkanımız Kamber Çal’a, Öncüspor Genel Başkanımız Yavuz Kurt’a ve tümsporcularımıza, şahsım ve takımım adına teşekkür ederim. Dedi.

Haber Ali  ŞENGÜL


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı