Yürekleri Ağza Getiren Çalışma

Aksaray’da hiçbir güvenlik önlemi olmadan 4 katlı binanınçatı katında çalışan inşaat işçileri yürekleri ağza getirdi. Metrelerceyüksekte canlarını hiçe sayarak çalışan işçiler, zaman zaman çatının ucunakadar gelerek çalışmalarını sürdürdü.  

Yürekleri Ağza Getiren Çalışma
10.09.2019 / 17:43 370

Aksaray'da, sabahın erken saatlerinde kameralara yansıyangörüntüler, vatandaşların da yüreğini ağzına getirdi. Saatlerce çalışan işçileröğle saatlerinde mola verirken yine çatının üstünde oturarak içecekihtiyaçlarını karşıladı. İşçiler, hiçbir iş güvenliği tedbir almadançalışmalarını sürdürdü. 

  Gördüğü manzarakarşısında şaşkınlığını gizleyemeyen İsmail İpek (49) isimli vatandaş,işçilerin cambaz gibi ip üstünde oynadığını belirterek, “Aksaray’da inşaatsektöründe çalışan işçi arkadaşlarımızın iş güvenliği yok. Bu en büyükeksikliğimiz. Ne baret, ne emniyet kemeri, millet evinde çoluğuna çocuğuna rızkkazanmak için tabiri caizse cambaz gibi ipin üstünde oynamakta. Bunayetkililerin, bütün inşaat sektöründeki müteahhitlere, zorunluluk var ama uyanyok. Bunların takibi, takip edilmesi; şu anda arkamızdaki binanın çatısındaçalışan arkadaşlarımız tabiri caizse ölümle burun buruna. Belki de akşama evineçocuğunun yanına gidip gidemeyeceğinin garantisi yok” dedi.

“Türkiye’de yılda 3 bin insanımız iş kazasından ölüyor”

İş güvenliği ve iş sağlığı yasasının Türkiye’de 2012yılında uygulanmasına başlandığını belirten İş Sağlığı ve İş Güvenliği UzmanıÖzhan Türemiş, inşaat çalışmaları kapsamında herhangi bir denetiminyapılmadığına dikkat çekti. Yasanın uygulanması aşamasında ciddi sıkıntılarolduğunu ifade eden Türemiş, “Ülkemizde 20 Haziran 2012 tarihinde 6331 sayılıyasa gereği zorunlu hale gelen iş sağlığı ve güvenliği uygulaması yaklaşık 7yıldır uygulanmakta. Yalnız şu anda inşaatlarda denetim eksikliği var. Bir işçiyi,hatta çalışan 3-5 işçiyi çatıda çalışırken gördük ve hiçbir iş güvenliği önlemiolmadan çalışma yapmakta. Ne bir üzerinde, kafasında baret, ne ayağında çelikburunlu bir ayakkabı, ne bir yelek ve en önemlisi de paraşüt tipi dediğimizemniyet kemeri yok. Allah korusun bir ayağının kaymasında, yüksekte çalıştığıiçin tansiyon düşmesinde oradan düşüp ölümle sonuçlanabilecek bir iş kazasımeydana gelebilirdi. O nedenle Türkiye’de ben yetkililerin özellikle bu anlamdadenetimleri artırması gerektiğini düşünüyorum. İlimizde özellikle gördüğümüzinşaatlarda çalışmalarda iş güvenliği kurallarına uyulmadığını görüyoruz.Türkiye’de yaklaşık yılda iş kazalarından 3 bin insanımız maalesef ölüyor.Bundan dolayı da bir sürü anne babalarımız çocuklarıyla birlikte yetim kalıyor.O nedenle iş güvenliği yasalarının gerektiği gibi kurallarına uygun bir şekildeyapılması gerektiğini düşünüyorum. Maalesef ki bu tür önlemsiz çalışmalargenellikle yüzde 90 ölümle sonuçlanıyor. O nedenle gerekli güvenlikönlemlerinin alınması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

İHA 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı