Afad’dan Hayat Kurtaran Farkındalık

AFAD Yurt genelinde ve Aksaray’da  başlattığı “Afet Çantanız Hazır Olsun ki,Canınız Sağ Olsun!” adlı farkındalık çalışması ile vatandaşları afetler vekorunma yöntemleri hakkında bilgilendiriyor.

Afad’dan Hayat Kurtaran Farkındalık
10.09.2019 / 17:34 417

AFAD Aksaray İl başkanlığı konuyla ilgili yaptığıaçıklamada;

“T.C. İçişleri Bakanlığı AFAD tarafından hayata geçirilenve toplumu afetlere karşı bilinçlendirme amacı taşıyan AFETLERE HAZIRLIK YILIprojesi 3. ayına giriyor. Bir yıl süresince her ay bir başka konunun işleneceğiprojenin Eylül ayı teması; AFET ÇANTASI. Afet çantasının önemi, nasılhazırlanması gerektiği ve içinde bulunması gereken malzemelere odaklanankampanya ile ilgili detaylara www.afad.gov.tr ve www.hazirol.gov.tradreslerinden ulaşılabilir. Ayrıca afetlerle ilgili en güncel bilgiler içinAFAD sosyal medya hesapları takip edilebilir.

Afet ve Acil Durum Çantası Neden Önemli?

Afet ve acil durumlarda, altın saatler olarak ifadeedilen, olaydan sonraki ilk 72 saat, afetzedelerin yaşamlarını sürdürebilmesiiçin oldukça kritik bir öneme sahiptir. Afet ve Acil Durum Çantası, bu süreçteailenin tüm acil ihtiyaçlarını ve daha sonra ihtiyaç duyulabilecek tümmalzemeleri içerecek şekilde hazırlanmalıdır. Düzenli kullanılan ilaçlar, su,yiyecek gibi malzemeler, afet sonrası süreçte kişilerin hayatlarına sağlıklıbir biçimde devam etmesinde büyük rol oynamaktadır. Ayrıca kimlikler, tapu vebenzeri değerli evrakların birer kopyası, bir miktar nakit para afetlerinolumsuz etkilerini tüm ailenin daha kolay atlatmasına yardımcı olacaktır.

Afet ve Acil Durum Çantasında Neler Yer Almalı?

Bir afet sonrası yiyecek, içecek ve acil ihtiyaçlarıntemin edilebileceği yerlere ulaşılamayabilir. Küçük yaralanmalar varsa kişininbunları kendisinin gidermesi gerekebilir. Bu tip durumlar için Afet ve AcilDurum Çantasının içinde olması gerekenlerin doğru belirlenip, çantanın kolayulaşılabilecek bir yerde saklanması çok önemlidir. Çantada bulunması tavsiyeedilen malzemeler aşağıda yer almaktadır. Ancak herkes kendi ihtiyaçlarıdoğrultusunda çantasını özelleştirebilir.

Afet Çantası Hazırlarken Dikkat Edilecek Konular

Her aile ortak bir Afet ve Acil Durum Çantasıhazırlayabileceği gibi, her bir birey için ayrı çantalar da hazırlayabilir.Özellikle çocuklu ailelerde, çocukların çanta hazırlama süreçlerine dâhiledilmesi, küçük yaşta afet bilinci kazandırılmasına katkı sağlayacaktır.

Afet ve Acil Durum Çantası sadece evlerde değil, işyerlerinde ve araçlarda da bulundurulmalıdır. Ayrıca okullar ve sınıflarda daöğretmen eşliğinde Afet ve Acil Durum Çantası hazırlanması ve kolayulaşılabilecek bir yerde saklanması da afetlere hazır toplum olma yolundaatılacak önemli bir adımdır.

Bunun yanında, yaşlı ve engelli bireyler ile evcil hayvanlarınözel ihtiyaçlarının da çantaya eklenmesi gerekmektedir. Ayrıca bozulma ihtimaliolan malzemeler için çantanın 6 ayda bir gözden geçirilmesi de büyük önem arzetmektedir “dedi.

Haber Avni Kuru


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı