Basına Saldırıyı Kınadılar

Aksaray genelinde son dönemde basın mensuplarına karşıgerçekleşen saldırıların artmasının ardından İyi Parti il başkanı Özhan Türemişve milletvekili Ayhan Erel saldırılara ilişkin bir açıklama yaptı.

Basına Saldırıyı Kınadılar
09.09.2019 / 18:15 601

Basın mensuplarına karşı yapılan saldırıları kınayanTüremiş açıklamasında; “İlimizde son 3 ay içerisinde gazetecilere yöneliksaldırılar artarak gündeme gelmeye başladı. İlk duyduğumuz olayda gazeteciNazmi Çalışkan’a kendisini polis olarak tanıtan kişiler tarafından alıkonulmave darp edilmeye çalışılması sonucu olayın adli mercilere yansıtılmasıydı.Sonrasında ikinci olayda kendisini sözleşmeli er veya uzman erbaş olaraktanıtan bir kişinin sadece görevini yapmaya çalışan İHA muhabiri Yasin Can’ıdarp edip silah ile tehdit ettiğini öğrendik.

Bu olayla ile beraber Egemen gazetesi muhabiri ErkanAltuntaş’ın görevini yaparken hastanede saldırıya uğraması ve bu olaylaresnasında fotoğraf makinesinin kırılması olayının devamında ise daha öncedenyaptığı bir haber nedeniyle tehdit edilen Armağan Şen’in tehdidi gerçekleştirenkişi tarafından bıçaklı saldırıya uğraması ve bu olayı gerçekleştiren kişininserbest bırakılması vicdanlarda daha ağır bir yara açmıştır. Daha öncedentehdit ettiği bir gazeteci ve yanında bulunan Aksaray spor emekçisi ve işadamıFerit Gemici’ye yönelik bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Olayı gerçekleştirenkişinin ve daha önceden basın mensuplarına yönelik benzeri saldırı vetehditleri gerçekleştirenlerin bu kadar denetimsiz ortada gezdirilmesinianlamak mümkün değil. Görevleri sadece habercilik olan basın camiasına buvesile ile geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Gazetecilik her geçen  gün daha da tehlikeli bir hal alıyor.Ülkemizde ve şehrimiz Aksaray’da basın mensuplarına saldırılar peşi sıra devametmekte. Yapılan saldırılarda da görülmektedir ki gazetecilik yapan kişilerincanına kasteden bu olayların çoğunlukla planlanarak gerçekleştirildiğigörülüyor. Kabul edilemez bu saldırıların halkın haber alma hakkını yok sayma, eleştirelgazetecilik yapanları korkutma, gözdağı verme ve yıldırma amacı taşıdığımaalesef ortada. Kamu yararına çalışan gazetecileri hedef alan ve hedef halinegetirenlerin cezalandırılmaları gerekirken suçluların serbest bırakılmalarıbasın camiasında ve toplumda infial yaratmaktadır.

Bu saldırılar gazetecileri hedef alsa da aslında gerçeğiöğrenmek isteyen halkı da cezalandırma yöntemi olarak görülmektedir.Yetkililerden suçluların cezasız kalmaması için hukuk içerisinde yasalişlemlerin uygulanması yolunda tarafsızlıklarını korumalarını ve görevleriniyapmalarını istiyoruz. Aksi halde bu saldırılar sıradanlaşarak önü alınmazacılara yol açacağa benziyor. Unutulmamalıdır ki adalet herkes için bir güngerekli olacaktır” dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı