Cumhuriyet Halk Partisi 96 Yaşında

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 96 yıldönümü 15 Temmuz Milli İrade Meydanında kutlandı.

Cumhuriyet Halk Partisi 96 Yaşında
09.09.2019 / 14:31 805

CHP’nin 96 yıl dönümü münasebetiyle 15 Temmuz Milli İrade Meydanında dün saat 11:00’de tertip edilen programla kutlandı. CHP Aksaray il Başkanı Ramazan Koçak Atatürk heykeline çelenk bırakarak günün önemini anlatan konuşma yaptı.

Başkan Koçak; “Cumhuriyet Halk Partisi, Büyük ÖnderMustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923’te önce “Halk Fırkası” adıylakurulmuştur. 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında ise“Cumhuriyet Halk Partisi” adını almıştır.

1927 yılında “Cumhuriyetçilik”, “Halkçılık”,“Milliyetçilik” ve “Laiklik” CHP’nin dört temel ilkesi olarak benimsenmiştir.1935 yılında “Devletçilik” ve “Devrimcilik” ilkeleri de eklenerek Partininilkeleri altıya çıkarılmıştır. Partinin amblemi olan 6 ok bu ilkelerisimgelemektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi, kurucusu ve ilk Genel BaşkanıAtatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran,saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve Ulusal birliğimizi sağlayan Partidir.Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaşTürkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır. Ulusal sanayinin ve ekonominingelişmesine öncülük etmiştir. Ülkemizin tek partisi olmasına rağmen, çokpartili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşme sürecine çok büyükbir katkı sağlamıştır.

1950’li yıllarda üstlendiği muhalefet göreviyleParlamenter demokratik rejimin kurumsallaşmasına dönük değişimlerigerçekleştirme ve temel hak ve özgürlükleri geliştirme mücadelesi vermiştir.1960’lı yıllarda Türkiye’nin yaşadığı modernleşme sürecinin yansımaları olarakortaya çıkan göç, kentleşme, sanayileşme gibi dinamikler çerçevesinde toplumsalsınıfların olgunlaşmasıyla birlikte Cumhuriyet Halk Partisi sola açılarakkendisini siyaset yelpazesinde “ortanın solu”nda konumlandırmıştır.

1970’li yıllarda ideolojisini “demokratik sol” kavramıylatanımlayan CHP, önerdiği sosyal reformlarla “düzen değişikliği”nihedeflemiştir. Bu süreçte CHP, “devlet partisinden” “halkın partisine”, düzenpartisinden” “değişimin partisine” dönüşmüştür.

Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma ve ülkemizin en köklüpartisi olma gibi sahip olduğu ayrıcalıklı tarihsel miraslarıyla, geleneğini vetemellerini en iyi şekilde temsil eden ilkelerin yanı sıra, sosyal demokrasininevrensel ilkelerini de benimseyen CHP bu çerçevede Uluslararası ölçektefaaliyetlerini sürdüren Sosyalist Enternasyonale  katılım sağlamıştır. Çağdaş sosyaldemokrasinin evrensel değerleri olan “özgürlük, eşitlik, dayanışma, emeğinüstünlüğü, demokratikleşme” gibi kavramlar CHP’nin Türkiye’dekurumsallaştırmaya çalıştığı başlıca ilkeler arasındadır.

Bugün artık ülkemiz Yasamayı, yürütmeyi, yargıyı vemedyayı kendisine bağlayan, astığı astık ,kestiği kestik, her dediği kanun olanKeyfi Tek Adam Rejimiyle yönetilmektedirler. Ehliyet ve liyakat hiçesayılmaktadır. Esas olan yandaşlık ve sadakattir. Bütçe ve harcamalardenetlenememektedir. Yeraltı ve yerüstü zenginliklerimiz  talan edilip yabancı sömürgecilere ve yerliişbirlikçilerine peşkeş çekilmektedir. İşsizlik, umutsuzluk zirve yapmıştır.Ülkeden umudunu kesen yüzbinlerce gencimiz, yetişmiş insanımız, işadamlarımızülkeyi terk etmektedir. Uyguladığı iç ve dış politikalarla Milletçe birlik veberaberliğimiz, toprak bütünlüğümüz tehdit altındadır.

Liderimiz, başkanlarımız ve kanaat önderlerimizsaldırılara uğramakta, mahkemelerle, kayyumlarla tehdit edilmektedir.

Tüm bunlara rağmen Atatürk ilke ve devrimlerininrehberliğinde, demokrasinin, barışın, hoşgörünün, uzlaşmanın, Hakkın Hukukun veadaletin, özgür düşüncesinin, çağdaş Türkiye Cumhuriyetin teminatı olmaya,  her bireyinin kendisini mutlu, huzurlu ve refahiçinde hissettiği bir ülkenin hayalini kurmaya, inanç ve kararlılıkla mücadeleetmeye devam edeceğiz.

96 yıl önce bugün kurulan partimizin kuruluşunda ve bugünBaşta partimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, emekveren, destek veren herkese minnet ve saygılarımı sunuyorum. Bu vesileylepartimizin 96. Kuruluş yıldönümünü kutluyorum” dedi

Kutlamaya İl Başkanı Ramazan Koçak, Sultanhanı ServetBaşgan, Eskil Çapan Öztürk, Merkez ilçe Nazife Küçük, Güzelyurt Muzaffer Uğur,Saratlı Belediye Başkanı Zeki Türker, Yeşiltepe Belediye Başkanı Tahsin Çelik,İl Kadın Kolları Başkanı Pelinsu Yıldırım, Merkez ilçe kadın kolları başkanıDilber Tüzün Okur, Milletvekili adayı Ali Abbas Ertürk, Belediye Meclis üyeleriTolga Kara ve Bilal Özdemir

İl ve Merkez ilçe yöneticileri ve partililer katıldı.

Haber Ali Şengül


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı