Halkımız En İyisine Layıktır

Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Aksaray sağlıkhizmetlerini değerlendirdi.

Halkımız En İyisine Layıktır
07.09.2019 / 17:32 1747

Milletvekili Aydoğdu konuyla ilgili yaptığı açıklamada;

“İlimiz Sağlık Hizmetlerinde imkânlarımız nispetinde eniyisini yapma gayreti içindeyiz. Çünkü halkımız her şeyin en iyisine layıktır.

Devlet hayatında bazen sorunların çözümü zaman alabiliyor.Yeni hastane binamızın çevre düzenlemesi ve temizliği konusu, şu anda hemValiliğimizin hem Belediyemizin hem de Bakanlıklarımızın birinci gündem maddesidir.Yeni binaya taşınma ve çevresinin iskânının yeni olması elbette pek çokproblemi beraberinde getirdi. Ancak henüz inşaat devam ediyor; ikinci binanınbitirilmesi ile çevre ve peyzaj düzenlemesi neticesinde daha güzel birkomplekse kavuşacağız İnşallah.

Aksaray Eğitim veAraştırma Hastanesi

Hepimizin çok iyi bildiği gibi Aksaray, yıllardır beklediğiTıp fakültesine 2015 yılında kavuştuktan sonra Aksaray Devlet Hastanesi, 2016yılının Aralık ayı itibari ile Aksaray Eğitim Araştırma Hastanesine dönüştü.

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi 29 Ekim 2018 yılındanitibaren 64 bin metre karelik kapalı alanı olan 540 yataklı yeni binasınataşınmıştır. İhalesi ve kontrolü tamamen Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmışolup geçici kabulü 31 Mart 2018’de yapıldı. Kati kabulü hala yapılmamış olupeksikler sürekli Bakanlığa bildirilerek tamamlanma cihetine gidilmektedir.

Yeni hastane ile yatış oranımız 2017 yılında %54, 2018yılında %59 iken yatak sayısında %10 artışa rağmen 2019 yılı ilk 6 ayında %72,3olmuştur. Ortalama olarak eskiye oranla günlük 30 fazla hastanın yatışıyapılmaktadır. Yatan hastadaki bu artış geçen senelere göre göreceli birpersonel eksikliği oluşturmuştur.

Eski binaların 38 bin metre kare olması ve yeni hastanebinasıyla kapalı alanın 64 bin metre kareye çıkması ile temizlik personelisayısında eksiklik meydana gelmiştir. Bu personel açığı İŞ-KUR Toplum YararıProgramı ile giderilmeye çalışılmıştır.

Yapımı devam eden 200 yataklı 74 bin metre karelik ek binainşaatı tamamlandığında büyük ihtiyaç karşılayacak; lâkin şu anda bir görüntükirliliğine sebep olmakta ve çevre ile ilgili pek çok problemin çözümünügeciktirmektedir. Ne var ki her nimetin bir külfeti de elbette olacaktır.

Hekim ve SağlıkPersoneli

Uzman sağlık personeli durumuna gelince; şu andaHastanemizde 6 profesör, (genel cerrahi, cildiye, radyoloji, kalp damarcerrahisi, anestezi, acil tıp anabilim dallarında), 4 doçent (ortopedi,kardiyoloji, anatomi, tıbbi biyoloji) ve çeşitli branşlarda 27 öğretim üyesidoktor hizmet vermektedir.

2017 yılında uzman doktor sayısı birinci basamak hariç 130,2018’de 143 iken, 2019 sene içerisinde 146’ya ulaşmıştır.

Ayrıca ilana çıkılmış ve başvuruları alınmış; 2 Profesör(anestezi profesörü, göz hastalıkları profesörü), 4 doçent (kardiyoloji,nükleer tıp, halk sağlığı, parazitoloji doçentleri), 10’u öğretim üyesi (genelcerrahi, kadın hastalıkları ve doğum, ortopedi, patoloji, çocuk hastalıkları,çocuk psikiyatri, FTR, farmakoloji, biyoistatistik, fizyoloji branşları) olmaküzere 16 klinisyen doktor 2 ay içinde üniversiteye dolayısıyla hastanemizebaşlayacaktır. Bu başvuruların 4’ü kurum içinden, 12’si dış kurumlardangelecektir.

Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde açıklanan 88. DönemDevlet Hizmet Yükümlülüğü ile ilimize 1 ortopedi uzmanı, 1 dâhiliye uzmanı ve53 pratisyen hekim olmak üzere 55 doktor ataması yapılmıştır. Eylül ayı illerarası atama döneminde 16 uzman hekim kadrosu açılmış olup içerisinde kadındoğum, nefroloji, plastik cerrahi, radyoloji gibi eksik branşlar mevcuttur.

Komşu illerde; Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi EğitimAraştırma Hastanesi - bizden önce Eğitim Araştırma Hastanesi olmasına rağmen -uzman hekim sayısı 144, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim AraştırmaHastanesi’nde ise toplam 84 uzman hekim vardır.

Ayrıca,

2016 yılında A grubu ameliyat sayısı 450,

2017 yılında A grubu ameliyat sayısı 826,

2018 yılında A grubu ameliyat sayısı 872 iken,

2019 yılı ilk 6 ayında bu rakam 520 olup artarak devametmektedir.

2016 – 2017 yıllarında acil servis başta olmak üzereambulansla diğer illere aylık ortalama 160 sevk olurken, 2019 yılında ise aylıkortalama 75 sevk olmuştur. En düşük sevk sayısı Nisan 2019’da 55 sevkleolmuştur.

Bununla birlikte 2019 yılı öncesi ilimize ambulansla gelensevk yokken 2019 yılı ilk sekiz ayında 38 vaka ambulansla ilimizegetirilmiştir.

Ayrıca ayaktan sevk dediğimiz, poliklinikten başka ileAksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden sevkli gönderilen hasta sayıları;

2017 yılında 13613, 2018 yılında 8636, 2019 yılında yediaylık döneminde 1868’dir.  Sadece ayaktansevklerde yaşanan bu düşüşle yaklaşık 10.000 sevk azalmıştır.

Sevk sayılarında azalma ve başka illerden hastanemize sevkgelmesi, ilimizde bakılan hasta sayısına yapılan hizmeti artırmakta olupböylece geçmiş yıllara göre göreceli bir hekim azlığı oluşturmaktadır. Ve hekimihtiyacımız artarak devam etmektedir.

Semt Polikliniklerive Sağlık Merkezleri

Öte yandan, 2018 yılı itibariyle bir olan semt polikliniğisayımız, Fatih mahallesine yeni açılan Muzaffer Çakır Semt Polikliniği ileikiye çıkmıştır. Muzaffer Çakır Semt Polikliniği, 24 saat acil polikliniği,yedi adet uzman hekim polikliniği ve diş polikliniği ile C grubu bir ilçedevlet hastane kapasitesinde hizmet vermektedir. Sunulan hizmet mevcut talebibölmemiş, kendi talebini oluşturmuştur. Acil servisten faydalanan hastasayımızda toplamda geçen yılın ilk altı ayına göre 21.000 artmıştır. Geçen seneilk 6 ayda acile yapılan başvuru sayımız 326.039, 2019 yılının ilk 6 ayında ise347.224’dır.

Semt polikliniğinde açık olan kliniklerle birlikte AksarayEğitim ve Araştırma Hastanesinde poliklinik sayıları azalmış ve göreceli birhekim azlığı meydana gelmiştir.

İlerleyen dönemlerde yeterli hekim ve yardımcı sağlıkpersoneli sayısına ulaştığımızda eski hastane binalarının olduğumahallelerimizde semt polikliniklerinin açılması planlanmaktadır.

Acil SağlıkHizmetleri

2017 yılı          2019yılı

Günlük vaka sayısı      90        130

Toplam personel sayısı          277      338

İstasyon sayısı 17        20

a.         2019 yılındadokuz adet sıfır ambulans alınmıştır.

b.         TOKİ(Cumhuriyet) mahallesinde hiç olmadığı için yeni istasyon açılmıştır.

c.         Coğlaki’deeksik olan istasyon yine bağışçı binası ile yakında hizmete girecektir.

d.         OrtaköyDevlet Hastanesi binasında bulunan 2 adet 112 istasyonu merkezde müstakil birbinaya taşınarak vakalara daha hızlı müdahale amaçlanmıştır.

Halk SağlığıHizmetleri

Toplam 59 Aile Sağlığı Merkezinde 132 aile hekimimiz vardır.Hekim başına 3146 Nüfus düşmekte olup Türkiye ortalamasının üzerindedir.

En büyük eksiklik Cumhuriyet Mahallesinde sağlık binasıolmaması idi. Şehir merkezine yapılması planlanan Sağlıklı Yaşam Merkezi,Yatırımlar Genel Müdürlüğü ile görüşülüp buraya kaydırılmıştır. 112 istasyonu,Aile Sağlığı Merkezi,  diyetisyen ve dişpolikliniği barındıran birim ileride semt polikliniği şeklindedeğerlendirilebilir.

Ayrıca bu mahallemizde 2018 yılı sonu itibari ile 2 ailehekimliği birimi olan Musa İnceöz Aile Sağlık Merkezi açılmıştır. Yine ÇiftlikMahallesinde 2 aile hekimliğine sahip Muzaffer Ceylan ASM açılmıştır.

Bölcek mahallesinde 2 aile hekimliği birimi olan ServetPolat ASM ve Coglaki mahallesinde 3 aile hekimliği birimi olan Kahraman ASMaçılacaktır. İnşaatı biten 9 aile hekimliğine sahip Taşpazar ASM yakındavatandaşlarımızın hizmetine girecektir. İnşaatı devam 6 aile hekimlik PaşacıkASM ve 112 istasyonu 2020 yılının başı itibari ile hizmete girecektir.

Böylece halkımızın aile hekimlerine ulaşması kolaylaşıp, hemhizmet sunumumuz artacak hem de hastane yükü azalacaktır.

Bilvesile Aksaray’ımız Sağlık Sektörüne hizmet verenherkese, başta bütün Sağlık Personelimiz olmak üzere, Sayın Valimize, BelediyeBaşkanımıza ve işçi-memur emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz.

Her şey daha yaşanabilir güzel bir Aksaray için” dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.