Milletimizin Desteği İle Yepyeni Bir Türkiye’yi Birlikte İnşa Ediyoruz

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) AksarayBaşkanı Dağdaş, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Milletimizin Desteği İle Yepyeni Bir Türkiye’yi Birlikte İnşa Ediyoruz
07.09.2019 / 17:28 1541

Konuşmasında milli mücadele dönemine değinen Dağdaş,"Bundan 100 yıl önce bu topraklarda; özgürlük adına topyekûn birmücadelenin bayrağı havalandı. Bugün Dünya yeniden şekilleniyor. 100 yıl sonrasanki tekerrür edercesine yeniden ulusların iradeleri sınanıyor. Küreselsistemin yeni güç odakları ve yeni ticaret yolları belirlenirken; ulusalekonomiler ve yerel farklılıklar yeniden, kendi kimlikleriyle ekonomisahnesinde varlık alanı açmaya çalışıyorlar. Rakamlar bize son 30 yılda yenidenşekillenen dünya pazarını gösteriyor. 1990 yılında ABD ekonomisi, küreselekonominin dörtte birini kapsıyordu. Avrupa Birliği ülkeleri ise yüzde 32 ileABD için ciddi bir tehditti.

Bu iki kutuplu dünya düzeninde, aynı yıl Çin'in küreselekonomi içindeki payı yalnızca yüzde 2, Doğu Asya ülkelerinin payı ise yüzde17'ydi. Bu dönem içinde Türkiye’de neler oluyordu? 1990’lı yıllar Türkiye’ninyüksek enflasyon ile büyümeyi finanse ettiği yıllardı. Yüzde 4,5’lara varanekonomik volatilite ile ülkemiz istikrarlı büyüme stratejisinin çok uzağındakalan ve tüm gücünü terörle mücadele için harcayan bir ülkeydi. Yeni döneminİktisadi mimarisinin belirlendiği milat olarak kabul edilen 2008 yılınagelindiğinde ise; ABD'nin küresel ekonomide kapladığı alan yüzde 23'e, AB'nin30'a inerken, Çin'in payı yüzde 7'lere yükseldi" dedi.

“Milli EkonomilereSözde Yeni Misak-I Milli Sınırları Dikte Ediliyor”

Sadece ekonomik parametrelerin değil aynı zamandagüvenlik algılılarının da gözden geçirmenin tam zamanı olduğunu ifade edenDağdaş, "Sıklıkla dile getirdiğimiz bir kavram var.  Saha bilgisinin yenidünya düzeninde ekonomiküstünleri yöneteceği. Kuşak Yol Projesi tamamlansın ya da tamamlanamasın;mesele bu projenin oluşturacağı ticari üstünlüklerden ziyade, bu hat içindekiveya bu hattın hinterlandındaki tüm ülkelerin ticari bilgisine temas yakınlığıoluşturmasıdır. Bu türden kuşak hatlarının oluşturulma nedeni bir bakımaülkelerdeki ekonomik sahanın derinliğini keşfetme ve kontrol altına almaktır.

Bugün yenidünya düzeni milli sınırların güvenliğinisağlayacak ulusal güç unsurlarını yeniden tanımlıyor. Milli ekonomilere sözdeyeni Misak-ı Milli sınırları dikte ediliyor. Bunlara bilhassa hazırlıklıolmamız gerekmektedir" diye konuştu.

Geniş Çaplı MasterPlanı Hazırladık

MÜSİAD olarak bu konuda geniş çaplı bir master planhazırladıklarını ifade eden Dağdaş şöyle devam etti:

"Meselemiz Türkiye'dir şiarıyla çıktığımız yolun30'uncu yılında 'İyi günde kötü günde ezel ebet beraber' diyerek ülkemizinekonomik aktörlerinin bir arada ve senkronize bir şekilde yürümesi gerektiğininaltını çizdik. Kendi kurumsal yapılanmamızı da bizi bekleyen yenidünyadüzeninin yeni gereklerine göre tamamladık. Ulusal gücün ölçülmesi; ekonominin,milli gücün temel unsuru olarak görülmesi ile mümkündür. Bizler, milli ekonomihamlemiz adına, şöyle bir denklem ile hareket ettik. Üç temel bileşende ortayaçıkaracağımız rekabet avantajı, ülkemizi ekonomik yeterlilik mertebesineulaştırır. Ekonomik yeterlilik günümüz yenidünya düzeninde kilit faktördür.Stratejik kaynakların gelecek planlamasının yapılması ve değişime anında tepki verebilmekapasitesi yani 'ekonomik refleks' bizlerin iktisadi savaş, mücadelekabiliyetinin bir göstergesidir. Ekonomi güvenli ve ekonomik istihbarat, yeniiktisadi mimarinin bize getirdiği yeni manevra ve yönetim alanlarıdır. Bunlaryeni siyasi unsurlarıdır. Buralarda yapılacak çalışmalar bizi hem güçlü hem detüm ticaret hat ve kuşaklarının kilit ülkesi haline getirecektir. İşte tam dabu noktada saha bilgisinin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. İktisadisavaş, sadece bir ticaret savaşları serisinin devamı değildir

Tazelenme İle Başlayan Kurumsal SürecimizinYaygınlaştırılması Temel İktisadi Gayemizdir”

MÜSİAD'ın yeni ekonomi şiarın hakkında bilgi veren Dağdaşşunları dile getirdi:

"Tazelenme ile başlayan kurumsal sürecimizinyaygınlaştırılması bizim temel iktisadi gayemizdir. Bu nedenle hazırladığımızplan; milli bir atılımdır, bir iktisadi paradigma değişimidir. Plan, sermayeninmilli olana doğru el değişimidir. Zorunluluğun değil, mutabakatın doğalsonucudur. Yeni yönetim anlayışının ekonomideki karşılığıdır. Plan, taklidindeğil özgün olanın arayışıdır. 2023 sonrasının hazırlığıdır. Plan, görüntünündeğil, mimarinin değişimidir. Zümrelerin değil halkın gerekliliğidir. İktisadigeleneğe doğru yeniden bir altyapı yatırımıdır. Planımızın adı, bu nedenleMilli İktisadi Mimari'dir. Burada amaç, ulusal gücün ölçümlenmesi adınayukarıda bahsettiğim yeni denkleme uyumlu yerel avantajların ve bölgeekonomilerinin yeniden canlanması ve proje odaklı üretim-ticaret-ortaklık veyatırım hattına geçmektir. Çünkü biliyoruz ki bir ülkede paranın gücünü, oülkedeki üretim gücü belirler. Bu modelde amaç, sermayeyi ölçeklendirmek vesınıflamak değil, tabana yayılmış, tabandan beslenen bir ağ ekonomisioluşturmaktır. Bir şeyi çok iyi biliyoruz; tabanda karşılık bulamayan ya databan sathında geniş bir kabul görmeyen hareketler, uzun ömürlü olmaz."

MÜSİAD Ailesi olarak ümmetimiz, ülkemiz, milletimiz veüyelerimiz için bugüne kadar hiçbir görev ve sorumluluktan maddi ve manevidestekten kaçınmayarak her türlü fedakârlık doğrultusunda taşın altına elimizive gerektiği yerde gövdemizi koymaktan asla çekinmedik.

Yerelde şehrimiz genelde ülkemizin kazanması, kalkınması,yatırım ve tanıtımı adına çalışmalarımıza devam ederek bu güzel ülkemiz 2023hedeflerine ulaşmasına katkı da bulunma olgusu ve düşüncesinde asla vazgeçmedikgeçmeyeceğiz dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.