Çocuklarınızın göz kontrollerini yaptırdınız mı?

Aksaray İlSağlık Müdürlüğü okul öncesinde velileri göz sağlığı hakkında bilgilendirdi.Sağlık Müdürlüğü yaptığı açıklamada

“Çocuğunuzunokul başarısında göz sağlığının son derece önemli olduğunu biliyormusunuz? 

Okulbaşlamadan önce çocuklarınıza göz kontrolü yaptırılması gerekmektedir. Çünkügözleri bozuk olan ve bunun farkında olmayan çocukların başarısı bundan olumsuzetkileniyor. Bu yüzden de özellikle okula başlayacaklar başta olmak üzereçocukların göz kontrolü için hekime götürülmeleri gerekiyor.

Çocuklarda gözbozukluğu nasıl fark edilir?

Okul öncesi çağdaki çocuklarda göz bozukluklarını farketmek her zaman mümkün olmayabilir. Çünkü 2-3 yaşlarındaki çocuklar,yetişkinler gibi gözleriyle ilgili şikayetlerini keşfedecek ve anlatacakolgunlukta değildir. Bu nedenle, bu yaş grubundaki çocukların bir sorunu yokgibi görünse de, göz kontrolü ve muayenesi önlem amaçlı olarak mutlakayaptırılmalıdır. Bu muayenede, çocuğun gözünde tembellik yapabilecek düzeydegözlük numarası olup olmadığının öğrenilmesi amaçlanır. Yüksek numara tespitedilirse, çocuğa erkenden gözlük verilmesi sağlanarak göz rahatlatılır.

Çocuğunuzun içindoğru gözlüğü seçin

Çocuklarda uzun süreli aralıksız okuma, yazma gibifaaliyetlerle, akıllı telefon, tablet ve bilgisayar kullanımına dikkat etmekgerekiyor. Uzun süren çalışmalar için ara ara gözü dinlendirilmeli, uygunmesafe ve aydınlatma ortamında yapılmalı. Çocukların gözlük kullanmalarıgerektiğinde aileler endişelenebiliyor. Aileler gözlük kullanımı gerektiğindeküçük çocukların rahatsız olacaklarını düşünürler. Ancak daha iyi görmeyekavuşan çocuklar gözlüğe kolaylıkla alışırlar. Gözlük seçimi oldukça önemlidir.Çerçeve çok büyük veya küçük olmamalı, burnu üzerine baskı yapmamalı, camlarınorta noktası göz merkezi ile tam uyuşmalı, ultraviyoleyi filtre etmelidir”dedi.

Haber Avni Kuru

Çocuklarınızın göz kontrollerini yaptırdınız mı?
06.09.2019 / 17:32 2304


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.