İnşaat Sektöründe Yeni Dönem

Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu başkanı  Fatih Güneş, yaptığı yazılı basınaçıklamasında ‘‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığının  30702 Sayılıyönetmeliğinde, yayımlanan ; Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ile ilgiliaçıklamada bulundu.

İnşaat Sektöründe Yeni Dönem
05.09.2019 / 17:37 1174

Yaptığı açıklamada Başkan Güneş ‘‘Bu yönetmeliğin amacı:Standartlara uygun, yapı inşa edilmesine yönelik yapım faaliyet ve süreçlerinintakibini sağlamak üzere,yapı müteahhitlerinin ekonomik,mali,mesleki ve teknikyeterliliklerine göre  sınıflandırılarakyetki belgesi numarası verilerek İnşaat sektörünün daha kontrollü şekildeilerlemesini sağlamaktır.Bu sınıflandırma; Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 107nci maddesinin birinci fıkrasına dayanılarak hazırlanmıştır.

Yapı ruhsatına tabi bütün yapıların gerçek veya tüzelkişiliği haiz bir yapı müteahhidinin veyahut bunların oluşturacağı ortakgirişimin sorumluluğu altında inşa edilmesi; her müteahhidin yetki belgesinumarası alması esastır.Bu numaranın yapı ruhsatında,yapı kullanma izinbelgesinde ve yapı işleri sözleşmesinde kullanılması zorunludur. Tek parseldebir bodrum katı dışında,en çok iki katlı ve toplam yapı inşaat alanı 500 metrekareyi geçmeyen yapılarda; yapı müteahhitliğine ilişkin bütün sorumluluklarıüstelenmek şartıyla parsel maliki kendi yapısını inşa edebilir. Bu durumdakiyapılar için yapı müteahhidi aranmaz.Sadece o yapım işinde kullanılmak ve 5 yıliçinde bir defaya ve tekbir yapıya mahsus olmak üzere yapı sahibine Geçici Yetki Belgesi verilir.Bunun haricinde İnşaat sektörüne ilk adımı atacak olan yatırımcı YapıMüteahhidi , A Grubundan –H Grubuna kadar, kendi içerisindesınıflandırılmıştır. Bu gruplamada: İş deneyim Tutarı,Yıllık usta işgücü,teknik personel iş gücü ve Üstlenebileceği iş tutarıbelirlenmiştir.Ekonomik ve  maliyeterliğin sağlanması kapsamında bilanço, banka referans mektubu ve iş hacminigösteren belgeler. Başvurunun yapıldığı yıldan önceki yıla ait bilançoyagöre;cari oran,öz kaynak,kısa vadeli banka borçlarının öz kaynaklara oranıistenip Yeterlilik Belgesinin kriterlerini sağlayıp sağlamadığına bakılarak sınıflandırılmasıyapılacak.

Sektörümüze bu şekilde kontrol sisteminin getirilmesi,biz müteahhitler  ve ev alacakvatandaşlarımız için,güven esasını güçlendirmiştir. Sektörümüze yeni adımatacak Müteahhit arkadaşlarımızın, Çevre ve Şehircilik il müdürlüğü ilekoordineli ve diğer Müteahhit meslektaşlarıyla orantılı bir şekilde ilerlemesişehrimiz açısından,ülke ekonomisi açısından elzemdir. Dedi. 

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.