Mükemmelliyetçi Ebeveynlere Uyarı

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. CanTumba, mükemmeliyetçi ebeveynlere, "Bir projenin parçası olarak büyümekşüphesiz çocuğa belli başlı kazanımlar getirir. Ancak yanlış yapma hakkıelinden alınan bu çocuklarda ileride planlı olmayan her olay hayal kırıklığı vebaşarısızlık olarak yaşanıyor" dedi.

Mükemmelliyetçi Ebeveynlere Uyarı
31.08.2019 / 17:05 936

Çamlıca Medipol Üniversite Hastanesi Çocuk ve Ergen RuhSağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Can Tumba, günümüzde proje olarakyetiştirilen çocukların ileride yaşayabilecekleri olumsuzluklara karşıuyarılarda bulundu. Tumba, yaptığı açıklamada, ailesi tarafından 7 gün 24 saatiplanlanan çocuğun hayal gücü ve özgüveninin zarar gördüğünü belirtti.

Dr. Tumba, proje çocuklarının bir gününü şu şekildeözetledi: "Hafta sonu programı çok dolu, sabah erkenden yüzme kursunagidilecek, sonrasında özel bir etüt merkezinde yaşıtları arasından sıyrılıp eniyi okullara gidebilmesi için konular tekrarlanacak. Binlerce test sorusuçözülecek, akşamüstü eve döner dönmez kapıda bekleyen piyano öğretmeni, hiçolmazsa o biraz daha anlayışlı da. en azından yemek yenmesine izin verecek.Günümüz çocuklarının çoğunun programı doğmadan yapılmış durumda. Doğmadankendisi adına açılmış olan instagram hesapları, kalabalık baby shower partileri,astrologlar ile konuşularak planlanmış doğum günleri hatta saatleri ve daha pekçok şey. İlk çocuklarını kucaklarına almadan ikinci çocuğun cinsiyetini vedoğum zamanını hesaplayan aileler bile var".

Gelecek kaygısının doğal sonucu

Bütün bunların içinde çocuklarının yerinin kaybolduğunadikkati çeken Tumba, şu değerlendirmede bulundu: "Sadece kendisine sunulanve uymak zorunda olduğu bu sistemden çocuk ne kadar memnun? Fırsat verilseydineyi değiştirirdi? Ebeveynlerin ne yazık ki bu sorulara içtenlikle cevapverebilecek iç görüleri çoğunlukla olmayabiliyor.

Belki de çoğu, çocuklarının üreticiliğini ve öz güveninikendisine pek çok fırsat sunarak ve onun hayatını kendisi adına düzenleyereksağlayabileceklerine inanıyorlar. Aslında bu kavram gittikçe değişen toplumsalnormlar, zorlaşan ekonomik şartlar, artan sosyokültürel sınıf farklılıkları,büyüyen maddi manevi beklentiler ve bunun doğurduğu yoğun gelecek kaygısınınoluşturduğu bir yapı olan mükemmeliyetçi ebeveynlik sisteminin doğal bir sonucuolarak hayatımıza girdi".

Merkeze konanlar bocalıyor

Tumba, aile sisteminin merkezine konan çocuğunbocaladığına dikkati çekerek "Mükemmeliyetçi ebeveynler her şeyin eniyisinin çocuk tarafından eksiksiz ve zamanında yerine getirilmesini bekliyor.Çocuğun olduğu gibi kabul edilmesi, iyi özelliklerinin desteklenmesi,becerilerinin özgürce ifade edilebileceği bir alan oluşturulması yerine odönemin modasına ve beklentilerine yönelik; ebeveynlerin kendilerinin deçoğunlukla yabancı oldukları bir yapı tasarlıyor. Çocuk bu yapı içindebocaladığında ebeveynler ise bazen çaresizlik bazen de öfke içinde olaylarıtelafi etmeye çabalıyor. Çocuk ise neresinde olduğunu tam olarak kavrayamadığıbu projede bir yandan ebeveynlerini memnun etmeye bir yandan da bireyselleşmeyeve kendisini inşa etmeye çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Gri bölge onlar için tehlikeli

Proje olarak yetiştirilen çocukların kazanacaklarıkazanımların avantaj ve dezavantajlarının iyi ayarlanması gerektiğini belirtenTumba, şöyle devam etti: "Bir projenin parçası olarak büyümek şüphesiz kiçocuğa belli başlı genel geçer kazanımlar getirecektir. İyi okullardan mezunolmak, bir müzik enstrümanı çalabilmek, bir spor dalında başarılı olmak,disiplin sahibi olmak tabi ki artı özellikler. Ama bu kazanımları elde ederkenyanlış tutumların sonucunda nelerin feda edildiğine dikkat etmek gerekiyor.

Proje çocuk mantığıyla yetiştirilen çocukların en temelortak özelliği ileride kişilik yapılarının son derece katı ve değişime dirençliolacak yönde şekilleniyor olması. Ebeveynlerin tahammülsüzlüğü vemükemmeliyetçiliği çocuğun yanlış yapma hakkını elinden aldığından buçocukların düşünce yapıları ‘ya hep ya hiç' ilkesine göre düzenleniyor.Dayatılan kurallar ile isyankar hayal gücü arasında sıkışan bu çocuklar içinhepimizin hayatının en büyük kısmının geçtiği alan olan gri bölge ise ne yazıkki tehlikeli bölge. Çünkü bu bölge sürprizlere ve tesadüflere açık, her şey herzaman planlı değil ve planlı olmayan her şeyin de çocuk için bir başarısızlıkve hayal kırıklığı olarak yaşanma riski var" şeklinde konuştu.

Yönetmeyin yönlendirin

Tumba, sözlerini şöyle tamamladı: "Çocuklarıyetiştirirken onları yönlendirmek ile yönetmek arasındaki farka varalım. Heralanı tam olarak doyurmaya çalışırken doyumsuz bireyler yetiştirmektenkaçınalım. Kimse mükemmel olmak zorunda değil, mükemmel ebeveynlik kavramıolmadığı gibi mükemmel bir çocuk kavramının da olmadığını hatırlayalım.Winnicott'un dediği gibi temel olan ‘yeterince iyi ebeveyn' olabilmek, yani herşeyin sınırsızca karşılanması değil kendisini olgunlaştırabileceği yeterli biralan sunulması. Bunu yaparken de çocuğunuzun yanında olmak, ona güven vermek,onu iyi hissettirmek, bazen yanlış yapmasına da izin vermek, ama en önemlisikoşulsuz sevildiğini bilmesini sağlamak. O zaten sizin çocuğunuz olduğu içinyeterince mükemmel. Bunu da kimseye ispatlamasına gerek yok". 

İHA 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı