Hibe Desteği İle Başladı

Aksaray’da Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanan‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında 32 koyun ve 2 koç alan genç çiftçi kadın, 1yıl içerisinde kendisine çiftlik kurdu. 

Hibe Desteği İle Başladı
23.08.2019 / 17:49 586

Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçiminisağladığı Aksaray’da Tarım ve Orman Bakanlığının uyguladığı projelerçiftçilerin yüzünü güldürüyor. Çeşitli projelerle çiftçilere hibe desteğisağlayan Tarım ve Orman Bakanlığı, hem üretime katkı sağlıyor hem de köydeyaşayan bireyleri iş sahibi yapıyor. Aksaray’da da Tarım ve Orman Bakanlığının3 yıl önce başlattığı ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında 32 koyun ve 2 koç alan21 yaşındaki Gamze Akyol, 1 yıl içerisinde üretime geçerek kendine köyünde çiftlikkurdu. Aksaray’ın merkeze bağlı Elmacık köyünde ev hanımı olarak yaşayan 1çocuk annesi Gamze Akyol, her gün hayvanları ile ilgilenerek tüm bakım vebesleme işlerini kendi yürütüyor.

Devletin verdiği hibe desteği ile kedi işinin patronuolduğunu ifade eden Gamze Akyol, “Tarım ve Orman Bakanlığından bunları aldık.Bunu almada önce ilk başta başvurduk 2-3 kere. 3’üncüde bize de çıktı. 32 koyun2 koç çıktı. Önce hiçbir şey yoktu, küçükbaş, büyükbaş hayvanımız yoktu. Şimdibunu aldık çoğaltıyoruz. Bunları alalı 1 yıl oldu. Şu anda kendimize çiftlikkurduk. Önceden ev hanımıydım. Şimdi bu çıkıncı artık ben bunlarla uğraşıyorum.Çoğalttım, daha da çoğaltacağım. Kendi işimin patronu oldum. Cumhurbaşkanımızaçok teşekkür ediyorum. Önceden ev hanımıyken şimdi kendi işimin patronu oldum.Devletimizin desteği ile çiftlik kurdum, bizi iş sahibi yaptılar, kendiişimizin patronu yaptılar. Herkese teşekkür ederim” dedi.

Proje ve çalışmalar hakkında bilgiler veren Tarım veOrman İl Müdürü Bülent Saklav ise amaçlarının çiftçileri doğdukları yerdedoyurmak olduğunu belirterek, “Bakanlığımızın uygulamaya koyduğu ‘Genç ÇiftçiProjesi’ kapsamında ilimizde son 3 yılda 563 çiftçimize proje kapsamında hibedesteği ödemesi yaptık. Toplam ödediğimiz hibe miktarı 16 milyon 890 bin TLolup 2018 yılında 197 çiftçimize hibe desteği ödemesi yaptık. Bu çiftçimize de32 koyun 2 koç verdik. Çiftçimiz bu hayvanlarla kendi işinin patronu oldu ve şuanda üretime geçti. Amacımız çiftçilerimizi doğduğu yerde doyurmak, kırsaldaalternatif gelir kaynakları oluşturarak üretimlere katkı sağlamak” şeklindekonuştu.

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı