İyilikte Payınız Oldu

Aksaray İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Önder ÖZKAN2019 Kurban Bayramı Yardım Organizasyonu ile ilgili rapor yayınladı. 

İyilikte Payınız Oldu
22.08.2019 / 18:22 527

Aksaray genelinde canlı kurban ve paket et yardımıyapıldığını ifade eden Özkan, Türkiye ile birlikte 90 ülkede kardeşliğiyaşadıklarını dile getirdi. Meselenin kurban eti dağıtımından çok daha ulviolduğunu hatırlatan Özkan, İslam inancı gereği ümmet olmanın, dayanışma veyardımlaşmanın kardeşlik bağlarını daha da güçlendireceğine inandıklarınıbelirtti.

İHH Başkanı Özkan şöyle devam etti: "İHH İnsaniYardım Vakfı, 27 yılın verdiği tecrübeyle bu bayramda da bağışlanan 51 bin 447hisse kurbanı 93 ülke ve bölgede 2 milyondan fazla ihtiyaç sahibine ulaştırdı.

İHH İnsani Yardım Vakfı bu yılki Kurban organizasyonunu“İyilikte Payınız Olsun” sloganıyla yurt içindeki Kurban çalışmaları ilebirlikte 93 ülke ve bölgede gerçekleştirdi. 1993 yılında bir grup hayırseverinel ele vermesiyle Türkiye’de ilk defa vekâletle kurban projesini gerçekleştirenİHH, 27 yıldır gerçekleştirdiği kurban çalışmalarında milyonlarca insana yardımulaştırıyor. Kurbanlarını İHH'ya bağışlayan hayırseverler, kurban çalışmalarıiçin belirlenen ülkeler arasından dilediğinde kurbanını kestirdi.

Kurban kampanyası kapsamında İHH, 333 bin 800 km kat ederek228 şehre ulaştı. İHH, hayırseverlerin destekleriyle 51 bin 447 hisse kurbanı 2milyon 57 bin 880 ihtiyaç sahibine ulaştırdı.

Neler yapıldı?

İHH İnsani Yardım Vakfı, 2019 yılı Kurban çalışmasıkapsamında Türkiye ile birlikte 93 ülke ve bölgede kurban bağışlarınısahiplerine ulaştırdı. Bu yıl da Kurban vesilesiyle yeryüzüne dağıtan İHHekipleri, kendilerini dört gözle bekleyen kardeşlerine sadece kurban etigötürerek değil, aynı zamanda hayat koşullarını iyileştirmeye yönelik çeşitliprojelerle de destek oldu. Cami ve mescitlerin, su kuyularının, eğitimmerkezlerinin, meslek edindirme kurslarının, yetimhane binalarının ve benzeribirçok projenin temelleri de kurban ziyaretlerinde atıldı.

Kriz bölgelerineöncelik verildi

Vakfın kurban organizasyonunda öncelik mülteci kampları,savaş, doğal afet, kronik açlık ve yoksulluk bölgeleri ile yaşlılar,kimsesizler, dullar, yetimhaneler, okullar ve hastanelere verildi. Bu kapsamdaSuriye, Irak, Filistin, Somali, Yemen, Bangladeş, Arakan ve Doğu Türkistan ön plandatutuldu.

Yetimler bayramamutlu girdi

İHH, ayrıca Türkiye ile birlikte 11 ülkede toplamda 27bin 233 yetime bayramlık kıyafet yardımında bulundu. Hayırseverlerin bayramlıkbağışlarından istifade eden ülke isimleri ise şu şekilde:

Benin, Bosna, Hindistan, Irak, Pakistan, Preşova(Sırbistan), Somali, Sri Lanka, Suriye, Tanzanya ve Türkiye.

Yurt içinde 56 binkişiye ulaşıldı

Uzun yıllardır dünyanın dört bir yanına iyilik taşıyanİHH, yurt içindeki ihtiyaç sahiplerini de unutmadı. İHH, Türkiye’nin 7 farklıbölgesinde yaşayan 56 bin 560 kişiye kurban eti ulaştırdı.

Suriyelimültecilere kurban eti dağıtımı

Suriye krizinin dokuzuncu yılına girdiğimiz bu kurbanbayramında bağışçıların önceliklerinden birisi Suriyeli mülteciler oldu. İHHİnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin İdlib, Halep, Hama, Lazkiye kırsalları ileAfrin ve Fırat Kalkanı bölgesinde ihtiyaç sahibi ailelere kesilen kurbanlarıulaştırdı. Kurban bayramı boyunca dağıtımı devam eden etlerden yaklaşık 193 bin120 kişi faydalandı. İHH ayrıca Suriyeli yetim çocuklara ayakkabı ve kıyafetyardımında bulundu.

İHH ekipleri, Arakan, Myanmar ve Bangladeş’te UzakAsya’nın İslam toprakları büyük bir insanlık dramının yaşandığı Myanmar’ın bazıbölgelerinde, Bangladeş’te Arakanlı Müslümanların yaşadığı bölgeler ile Bangladeş’indiğer bölgelerinde kurban kesimleri yapıldı.

İHH ekipleri, Müslümanlara yapılan zulmün bitmediğiArakan’da 3 bin 360 adet hisse, Myanmar’da 420 adet hisse kurban keserekihtiyaç sahibi ailelere dağıttı. Bangladeş’te ise bin 260 adet hisse kurbankesilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Her yıl olduğugibi Filistin’de

İHH ekipleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da Filistinliihtiyaç sahiplerini unutmadı. Bağışçıların büyük önem verdiği bölgede İHHekipleri, abluka altında özgürlüklerinden mahrum olarak yaşamak zorundabırakılan Filistin ve Gazze’deki ihtiyaç sahiplerine toplamda 2 bin 10 hissekurban kesimi gerçekleştirerek dağıtımlarını yaptı.

Yemen’e özel ilgi

Son dönemde yaşanan krizden etkilenen Yemen’de ise 3 bin650 hisse kurban kesimi yapılarak bölgede yaşayan zor durumda kalan aileleredağıtımları yapılmaya başlandı. 17 milyon insanın yardıma muhtaç olduğu, bunun4,8 milyonunun açlık sınırında yaşam sürdüğü Yemen’de insani kriz her geçen günartıyor. Özellikle sağlık hizmetlerinin durma noktasına geldiği Yemen’deinsanlar, dışarıdan gelen yardımlarla ayakta durabiliyor. İHH İnsani YardımVakfı’nın ise Yemen yardımları hız kesmeden sürüyor. Yaşanan her yeni krizdeİHH, Yemen’deki faaliyetlerini artırarak mazlumları yalnız bırakmıyor.

Afrika’da kurbansevinci

İHH ekipleri, Afrika’da da yoğun bir kurban çalışmasıyürüttü. Afrika’da çok sayıda su kuyusu ve katarak ameliyatları projesi yürütenİHH, bu sene ihtiyaç duyulan birçok ülkede kurban çalışması yaparak ihtiyaçsahibi ailelere ulaştırdı ve bir nebze de olsa onların mutluluklarına ortakoldu.

Somali'de 3 bin 850 hisse kurban kesilerek dağıtılmayabaşlandı. Çad ve Nijer’deki ihtiyaç sahibi ailelere ise 3 bin 850 hisse kurbankesilerek dağıtılmaya başlandı. Afrika’nın diğer ülkelerinde de kurbankesimleri ve dağıtımları yapılarak yüzbinlerce kişiye kurban eti ulaştırılmayabaşlandı.

6 kıtada kurbanorganizasyonu

Balkanlar: Bosna Hersek, Makedonya, Kosova, Arnavutluk,Sırbistan (Sancak ve Preşova), Karadağ, Macaristan ve Romanya.

Afrika: Çad (Çad, Orta Afrikalı mülteciler ve Nijeryalımülteciler), Kamerun (Kamerun ve Orta Afrikalı mülteciler), Gana, Mali, Nijer,Senegal, Benin, Sierra Leone, Liberya, Togo, Burundi, Etiyopya (Etiyopya veOgaden), Güney Afrika, Güney Sudan, Kenya (Kenya ve Mombasa), Swaziland,Malavi, Mozambik, Ruanda, Somali, Sudan (Darfur, Hartum ve Kesele), Tanzanya,Uganda ve Zimbabve.

Asya: Bangladeş (Bangladeş ve Arakanlı mülteciler),Hindistan, (Hindistan, Jammu Keşmir, Kerala ve Assam), Pakistan (Pakistan veKeşmir), Nepal, Sri Lanka, Myanmar (Burma ve Arakan), Vietnam, Tayland(Patani), Endonezya (Açe ve Palu), Bangsamoro, Kamboçya ve Doğu Türkistan.

Ortadoğu: Filistin (Gazze ve Batı Şeria), Irak (Musul,Bağdat ve Kerkük), Lübnan (Filistinli mülteciler ve Suriyeli mülteciler), Ürdün(Suriyeli mülteciler), Suriye, Yemen, Mısır ve Tunus.

Orta Asya ve Kafkasya: Afganistan, Kırım, Ukrayna,Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Moğolistan, Azerbaycan (Azerbeycan, Ahıskave Çeçenistanlı mülteciler), Gürcistan (Çeçen Mülteciler ve Acara) ve Rusya.(Adıgey, Osetya, Karaçay-Çerkes, Kabarday-Balkar, Dağıstan, İnguşetya, Abhazyave Çeçenistan). Amerika: Kolombiya ve Venezuela.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı