Vitrektomi İle Kalıcı Göz Kaybının Önüne Geçiliyor

Kalıcı görme kayıplarının giderilmesi amacıyla uygulanan,özellikli cihaz ve tecrübe gerektiren en zor göz ameliyatlarından biri olanVitrektomi, Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Taşeli tarafından yapılıyor.Gözün ulaşılması ve görülmesi en zor noktalarının belirlenerek tedavisiningerçekleştirildiği Vitrektomi ameliyatı ile hastalarda kalıcı görmekayıplarının önüne geçilirken, görme kalitesi de iyileştirilebiliyor.

Vitrektomi İle Kalıcı Göz Kaybının Önüne Geçiliyor
20.08.2019 / 17:25 896

Diğer göz ameliyatlarına kıyasla vitrektominin komplikebir cerrahi operasyon olduğunu belirten Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi GözHastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Taşeli; “Vitrektomi gözün arkasında sinir lifitabakalarındaki patolojik durumları iyi hale getirmek için uygulanan birameliyattır. Sinir ağı tabakasının yırtılmasında (Retina dokolmanı), şekerhastalarında görülen kanama ve retina yırtığı gibi komplikasyonlarda, gözyaralanmalarında, göz içi kanamalarda ve enfeksiyonlarda, retinada meydanagelen yırtıklarda ve göz içi yabancı cisim çıkarılmasında bu ameliyata gerekduyulmaktadır” dedi.

 “Ameliyat olmayanhastalarda ciddi görme kaybı olabiliyor”

Genellikle görme derecesi çok düşük hastalardagerçekleştirilen operasyonun uygulanmaması halinde ciddi bir körlükle karşıkarşıya kalınabileceğini bildiren Uzm. Dr. Mustafa Taşeli, hastaların ameliyatedilmemesi durumunda zaman içinde görme kaybı yaşanmasının, hatta bir kısmındagözün küçülüp sönmesinin kaçınılmaz olabileceğine dikkat çekti.

“Vitrektomi ameliyatlarında gözler tecrübeli hekimlereemanet edilmeli”

Vitrektomi ameliyatlarının özellikli cihaz ve tecrübegerektiren işlemler olduğunuda kaydeden Mustafa Taşeli, ÜniversitesiHastanesi'nde retinaya bağlı göz hastalıklarının donanımlı alt yapı ve uzmanhekim kadrosu sayesinde çağdaş normlarda ve en son teknolojik cihazlarlagüvenli bir şekilde uygulanabildiğini belirtti.

“Ameliyat sonrası alınan önlemlerle hasta daha hızlıiyileşiyor ”

Yaklaşık 1 saat süren ve çoğu zaman lokal anestezialtında yapılan vitrektomi ameliyatları sonrası gerekli olduğu durumlarda göziçi silikon veya gaz uygulanması ve hastanın kontrol altına alınıp sonrataburcu olmasından sonra baş pozisyonun hastalara izah edildiğini ifaden edenTaşeli, ayrıca iyileşme sürecinde gözü dış etkenlerden korumak için ortalama2-3 gün boyunca koruyucu bandaj ve enfeksiyon riskine karşı koruyucu damlakullanımının gerekliliğini belirterek, bu önlemlerin hastaların çok hızlı birşekilde sosyal yaşamlarına dönebilmelerine olanak sağladığını ifade etti.

Vitrektomi dışında uygulanan ameliyatlar

Üniversite Hastanesi'nde dünyada en son lazerteknolojilerinden Relex Smile Lazerle gözlükten kurtarma, katarakt, şaşılık,göz tansiyonu ameliyatı gibi diğer göz hastalıklarına ilişkin tedavilerin deuygulandığını ifade eden Taşeli, bu tedavilere çocuklarda sıklıkla görülebilengözyaşı kanal tıkanması, göz kayması gibi pediatrik çözümlerin de dahilolduğunu belirtti.

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.