Tüp Bebek Tedavisinde Yapay Zekâ Dönemi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. MustafaBahçeci, genetik tanı tekniğinin dünya genelinde yıllardır uygulandığınıbelirterek, artık hasta için daha faydalı bir şekle getirildiğini ve Türkiye’deyapay zekanın kullanıldığı Smart PGT yöntemiyle dünyaya gelen bir bebekbulunduğunu söyledi.

Tüp Bebek Tedavisinde Yapay Zekâ Dönemi
17.08.2019 / 17:31 691

Embriyoların sağlıklı olup olmadığı konusunda bilgi verengenetik test PGT, artık yapay zekânın yardımıyla teknolojiyi bir adım öteyetaşıyor. Bahçeci Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. MustafaBahçeci, tüp bebek tedavisinde yapay zekânın önemi üzerine açıklama yaptı.Ailesinde genetik hastalık öyküsü bulunan çiftlerin ve ileri yaştaki anneadaylarının embriyolarına uygulan PGT'nin, sağlıklı bebeklerin dünyayagelmesine olanak sağladığını belirten Prof. Dr. Bahçeci, "Genetik hastalıkaraştırmalarında, embriyolardan alınan hücrelere bakılarak, genlerdekibozukluklar hakkında bilgi ediniliyor. Kadın yaşı, üreme sağlığı açısından çokhassas bir konu. Yaş ilerledikçe, yumurtalarda ve bu yumurtalardan elde edilenembriyolarda kromozomal düzeyde bozukluklar gelişebiliyor. Bu bozukluklar,kısırlığın en büyük nedenleri arasında bulunuyor" dedi.

"Tıptaki gelişmeler, PGT alanındaki çalışmaları daolumlu yönde etkiledi ve bu test bir ileri seviyeye taşındı"

PGT sürecinin araştırmalar sonrasında elde edilenbilgilerin genetik uzmanı tarafından değerlendirilerek rapor edilmesiylesonuçlandığını açıklayan Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, "Ancak uzmanlarınikilemde kaldıkları noktalar ve yorum farklılıkları yaşadıkları durumlar daolabiliyor. Bu da genetik açıdan sağlık olup uzmanlar tarafından anormal olarakdeğerlendirilen bazı embriyoların tedavide kullanılamamasına, yani embriyokaybına yol açabiliyor. Tıptaki gelişmeler, PGT alanındaki çalışmaları daolumlu yönde etkiledi ve bu test bir ileri seviyeye taşındı".

Elde edilen bilgiler dijital veriye çevriliyor

"Embriyolarda var olan pek çok kromozom bozukluğuartık genetik laboratuvarlarda özel cihazlarla detaylı olarak analizediliyor" diyen Prof. Dr. Bahçeci, yeni teknik hakkında, "HücredekiDNA, genetik yapı, kromozom bilgisi, dijital veriye çevriliyor. Bilgiler tekbir dijital havuzda toplanıyor. Binlerce embriyonun sağlıklı mı yoksa bozuk muolduğuna dair tüm datalar harmanlanıyor. Cihaz, bilgileri geriye dönükdeğerlendirdiğinde, daha objektif saptamalar yapabiliyor. Smart PGT'de,subjektivite büyük oranda ortadan kalktığı için elinizde daha yüksek sayıdasağlıklı embriyo oluyor. Bu da daha yüksek klinik başarı demek. Uzmanembriyonun durumuna eğitim ve insani yönleriyle karar verirken, yapay zekâ yüzbinlerce embriyodan elde ettiği tecrübeyi kullanıyor. Biriken veriyikullanarak, yorum yapıyor" şeklinde konuştu.

Genetik tanı tekniğinin dünya genelinde yıllardıruygulandığını belirten Prof. Dr. Bahçeci, artık hasta için daha faydalı birşekle getirildiğini ve Türkiye'de bu teknikle dünyaya gelen bir bebekbulunduğunu da sözlerine ekledi.

Smart PGT, Ailede genetik bozukluk öyküsü bulunanlar,ileri yaştaki anneler, tekrarlayan gebelik kayıpları ve tüp bebek başarısızlıklarıyaşayanlara öneriliyor. 

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı