El Emeği Değer Kazanıyor

Aksaray’da halk eğitim merkezi tarafından açılankurslarda el sanatları kapsamında eğitim alan kadınlar, öğrenerek yaptıkları elemeği göz nuru eserleri satarak ev ekonomisine katkıda bulunuyor.   

El Emeği Değer Kazanıyor
05.08.2019 / 17:51 767

Aksaray’ın Sultanhanı ilçesinde, İl Milli EğitimMüdürlüğüne bağlı İlçe Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan kurslar ilçe halkıtarafından yoğun ilgiyle karşılanıyor. Kadınların çoğunluğunun ev hanımı olduğuilçede özelikle kadınlara yönelik çeşitli eğitim kursları açılırken, kadınlarartık hem eğitim alıyor hem de öğrenerek yaptıkları el emeği göz nuru eserlerisatarak ev ekonomisine katkıda bulunuyor.

  İlçe Halk EğitimMerkezinde görevli seramik kursu öğretmeni Serap Oymak yaptıkları çalışmalarhakkında bilgiler vererek, “Kursiyerlerimize seramiğin her tür çeşit formlarınıöğretmeye çalışıyoruz. Çini işler yapıyoruz, çini işler içerisinde tornaylaşekillendirmeler yapıyoruz. Bu formları çekmeyi öğrettikten sonra belirli birsüre kurutmaya bırakıyoruz. Kuruduktan sonra fırınlama yapıyoruz. Ardından buürünleri renkli sırlar ile sırlayacağız ve bazılarını rapido çalışmalaryapacağız. Bazılarını da natürel olarak sergileyeceğiz. Ürettiğimiz ürünlerinsatışıyla bayanlarımızın ekonomilerine önemli katkısı oluyor. Ürünleriönümüzdeki günlerde Sultanhanı Kervansarayında gelen ziyaretçilere depazarlamayı planlıyoruz” dedi.

“Hem bireysel hem de bölge ekonomisine destek vermekistiyoruz”

Sultanhanı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Şerife Böge de,kursların özellikle kadın ve çocuklara yönelik açıldığını belirterek, “Kurumumuzyaklaşık 11 aylık bir kurum. İlçemiz yeni bir ilçe. Yeni bir yapılanma sözkonusu. Halk Eğitim Merkezi olarak biz de ilçemizin kurumları arasında yerimizialdık ve 11 aldır faaliyetteyiz. Aralık ayından itibaren de kurslarını açarakbölge halkına hizmet ediyoruz. Özel sektörde işverenlerimizle birlikte daha çokkadınlar ve çocuklar üzerine kurslar açıyoruz. Bölgede turizm açısından bircanlandırma sağlamaya çalışıyoruz. Bu anlamda bizler de Halk Eğitim MerkeziMüdürlüğü olarak bayanlarımızla, çocuklarımızla işverenlerimiz ile ortakprotokol ile açtığımız kurslarda hem bireysel ekonomiye, hem de bölgeekonomisine destek vermek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Takı tasarım eğitmeni Özge Güçlü ise takı tasarımlarıhakkında bilgiler vererek, “Takı tasarımın milattan önce 4 binli yıllara kadaruzanan bir tarihi geçmişi var. Bizler de burada ortaokul ve lise dönemi gençkursiyerlerimiz ile birlikte takı tasarımı yapıyoruz. Misinalı takılar, tığ işitakılar, kristal boncuklu takılar, dönem çantaları gibi model çalışmalarıyapmaktayız” diye konuştu.

“Aile bütçemize katkıda bulunuyoruz”

Kurslarda eğitim alan kursiyer Kadriye Yumuşak da, “17yıldır burada evliyim. Ben hiçbir yere çıkmadım. Hiçbir yerde çalışmadım. 2tane çocuğum var. Halk eğitim kursları açıldığından beri buradayım. Buradaarkadaş çevrem gelişti, komşuluklar gelişti. Daha çok sosyal çevre ediniyorum.O yüzden ben burayı çok sevdim. Burada çok şey öğrendim. Bilmediğimiz dikişleriöğrendik. Burada yaptığım el işleri ile ailemize katkıda bulunuyoruz. Çocuklarımaçeyiz hazırlama imkanı buluyorum” ifadelerini kullandı. 

Kursiyer Saliha Yumuşak ise, “Hem aile bütçemize katkıdabulunuyoruz hem de biz bayanları geliştirmek için çok iyi oldu. Bunların dahada gelişmesi için, bayanlar için böyle yerlerin açılmasını istiyoruz. Bayanınolduğu yerde hiç zarar gelmez. Bayan eli her yerde iyidir” dedi. 

Kursiyer Gülsüm Mutlu ise, “3 tane çocuğumla birliktegeliyoruz. Bizim için, çocuklarımız için eğitim var. Kurslar açıldı. Onlarıngelişmesi, onların da sosyal faaliyetlere katılması için çok güzel. Kendimiz deayrıca burada arkadaşlık ortamı edindik” şeklinde konuştu. Yine kursa katılanHayriye Alan ise, kursta çeşitli el işleri öğrendiklerini belirterek, “Bukursumuzda bayan arkadaşlarımızla güzel vakitler geçirmekteyiz. Kazak örüyoruz,kıyafetler dikiyoruz. Aileler evlilik çağı gelmiş çocukları için çeşitli çeyizürünlerini bizlere hazırlatıyor. Bizler de kadınlar olarak bu sayede toplumunbirer parçası olduğumuzun farkına varıyoruz ve çok memnun oluyoruz” diye konuştu.El işi kursuna katılan Selvi Berat Dölek ise, “Katıldığım kurs sayesinde dikişdikmeyi ve kıyafet tarzı ürünler üretmeyi öğrendim. Burada iğne oyası, penyedikimi, çanta imalatı yapıyoruz. Kurdele nakış ile havlular yaparak bu ürünlerisatıyoruz. İğne oyası ve havlulardan çok satış yapmaktayız ve bu satışlarlaaile bütçemize büyük katkılar sağlıyoruz” dedi.

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.