UZMANLAR UYARDI: 'ÖĞLE SICAĞINDA GÜNEŞLENMEYİN'

Yazın uzun süre plajda güneşlenenler, sıcak havada aşırıfiziksel aktivitede bulunanlar inme tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyor.

UZMANLAR UYARDI: 'ÖĞLE SICAĞINDA GÜNEŞLENMEYİN'
05.08.2019 / 17:48 452

Yaşlıların ve daha önce inme geçirmiş hastaların riskaltında olduğunu vurgulayan Medical Park Ordu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr.Emre Çevik, “Özellikle yaşlılar ve daha önce inme geçirenler yazın sıcak havadadışarıda aşırı fiziksel aktivitede kaçınmalı. Aşırı sıcakta uzun süre güneştekalmak, hekimin önerdiği diyet ve ilaç programına uymamak inme hastalarınıntekrar felç geçirmesine neden olabilir” dedi.

Aşırı sıcak havalar nörolojik hastalıkları da olumsuzyönde etkiliyor. Yazın sıcak günlerinde soluğu plajda alıp uzun süregüneşlenenler, açık havada iş yapanlar, uzun süre güneş altında yürüyüşyapanlar farkında olmadan inme riskine davetiye çıkarıyor. Medical Park OrduHastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Emre Çevik, yaz sıcaklarının tetiklediğinörolojik hastalıklarla ilgili bilgiler verdi.

“Öğle sıcağında güneşlenmeyin”

Yaz mevsiminde aşırı sıcaklarda yorucu fizikselaktivitelerde bulunmaktan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. EmreÇevik, “Yazın günün en sıcak saatlerinde uzun süre güneşte kalmak, hekiminönerdiği diyet ve ilaç programına uymamak inme hastalarının tekrar felçgeçirmesine sebep olabilir. Özellikle ileri yaştakiler ve daha önce inmegeçirmiş hastalar sıcak havalarda sıvı kaybını önlemelidir. Bu kişilerinbulunduğu ortamların kesinlikle sıcak olmaması gerekir. Öğle sıcağındagüneşlenmekten, egzersiz ve efor gerektiren spor faaliyetlerinden uzakdurmalıdırlar” dedi.

“Gençler de risk altında”

İnme için risk faktörleri arasında obezite, diyabet vetansiyonun önde geldiğini belirten Uzm. Dr. Çevik, sözlerini şöyle sürdürdü:“İnme riskini tetikleyen tansiyonun iyi ve düzenli bir şekilde kontrolü, hemdamar tıkanıklığına bağlı hem de beyin kanaması ile ilişkili olan inmedenkorunmada çok önemli rol oynamaktadır. Ani gelişen konuşamama, anlamama, kol vebacakta güçsüzlük, görme kaybı, dengesizlik gibi bulgular inme belirtisiolabilir. İnme sadece ileri yaştakileri değil gençleri de etkileyebilmektedir. Dünyagenelinde her 6 kişiden biri, hayatının herhangi bir evresinde inme açısındanrisk altındadır” diye konuştu.

Beyin kanaması tehlikesine dikkat

Aşırı sıcak havalar tansiyon yüksekliğine sebepolabileceği için özellikle tansiyon hastalarının dikkatli olması gerektiğinisöyleyen Uzm. Dr. Çevik, şöyle devam etti: “Ani tansiyon yüksekliği beyinkanamalarını tetikleyebilir. Bu nedenle direkt olarak güneşe maruzkalınmamalıdır. Yazın sıcak günlerde aç kalmamaya ve düzenli beslenmeye özengösterilmelidir. Gün içinde su ihtiyacı mutlak suretle giderilmeli ve doktorunverdiği tansiyon ilaçları düzenli olarak alınmalıdır” 

İHA

�kseklif içeriği bağırsak çalışmasında olumlu etki oluşturarak sindirimikolaylaştırır. Bu durumda kabızlığı önler. Kan basıncını dengeler, tansiyon vekolesterolü düşürür. Bağışıklık sistemini güçlendirir, nezle ve soğukalgınlığına, kansızlık ve mide rahatsızlıklarına da iyi gelir. Ayrıca cildigüzelleştirir.

Dut Kurusu; Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitaminiyönünden zengin olan dutun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Beyazdut ateş düşürücü ve idrar söktürücü (diüretik) etkiye sahiptir. Karaduttanelde edilen şurubun ise ağız ve boğaz hastalıklarında olumlu etkiye sahipolduğu bilinmektedir.

Mango kurusu: A, C ve E vitamini içeriği yüksek olanmangonun da sinirler, cilt güzelliği ve saçlar için çok faydalı olduğu ve aynızamanda kanı temizlediği, sindirimi hızlandırdığı, kuvvetli antioksidan olanbesinlerden bir tanesidir.

Kayısı kurusu; Besleyicidir ve potasyum açısından çokzengindir. Sindirim sorunlarına iyi gelir; stresi, kansızlığı önler. İçerdiği Avitamini akne gibi cilt bozukluklarının oluşmasını engeller. Büyümeyeyardımcıdır, görme fonksiyonlarını güçlendirir, şeker hastalığının gelişiminidüşmandır, bağışıklık sistemini korur. Potasyum başta kalp kasları tüm kaslarınve sinirlerin iyi çalışmasını sağlar. Kayısı lifli bir meyvedir. Liflibesinlerin kan şekerinin dengeli yükselmesini sağladıkları, zararlı maddelerinbağırsakta kalma süresini kısalttıkları için kanserden korunmada faydalıoldukları tespit edilmiştir.

Çilek kurusu; Çilek kurusunda da çok miktarda fosfor vedemir mevcuttur. Ayrıca C, B ve K vitamini açısından da zengindir. Çilek vücudakuvvet verir, kolesterolü düşürür ve damar tıkanıklığını önler. Bunun yanı sıraçok iyi bir antioksidan olan çilek, bağışıklık sistemini güçlendirir, kanserekarşı koruyucudur. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına çok faydalıdır.Bağırsak kurtlarını döker, idrar söktürür ve zararlı maddeleri vücuttanuzaklaştırır, kanı temizler, diş etlerini güçlendirir ve ağız kokusunu giderir,sakinleştirici etkisi ile tansiyonu düşürür ve stresi azaltır, ateşi düşürür,romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir ve cildi nemlendirir.” 

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı