KURU MEYVELER SAĞLIK DEPOSU

Uzman Diyetisyen Rengin Özbay, özellikle kış aylarındatüketilen kuru meyvelerin faydalarının saymakla bitmeyeceğini belirtti.

KURU MEYVELER SAĞLIK DEPOSU
05.08.2019 / 17:46 438

Kuru meyvelerin zamanında ve ürün çok iken toplanmışmeyvelerin suyunun uçurulması ile hazırlandığını belirten Uzman DiyetisyenRengin Özbay, “Özellikle kış aylarında tüketilen kuru meyvelerin faydalarısaymakla bitmez. Lif açısından zengin olan kuru meyveler sindirim sisteminin dedostudur. Özellikle diyet yapanlar için vazgeçilmez bir ara öğünalternatifidir. Kış ayları için hazırlanan kayısı, erik, üzüm gibi meyvekurularına tropikal olan meyvelerden kivi, papaya, ananas gibi renkli renklimeyve kuruları da eklenmiştir. Kurutma işleminin yiyecekleri korumak içinkullanılan en eski yöntemlerden biri olduğunu ve uzun süre dayanıklılığınıkoruyacağını ve içerdiği su miktarı düşük olduğundan yiyeceği bozacakmikroorganizmaların gelişip çoğalamamaktadır” dedi.

Kuru meyvelerin, yaş meyvenin içerdikleri yüzde 90oranındaki suyun yüzde 10-20 oranlarına düşürülmesi ile elde edildiğini dilegetiren Uzman Diyetisyen Rengin Özbay, “Bu işlem ile içlerindeki su oranıazalan sebze ve meyvelerin şeker oranları yükselir ve dayanıklılıkları artar.Kurutma işlemi sonrası C vitamini dışında bütün mineralleri korunur, kurumeyveler, vücudu yüksek antioksidan potansiyeller ile öncelikle serbestradikallere karşı korur.” dedi.

Meyveler arasında ise kurutmaya en elverişli olanlarıelma, armut, vişne, erik, kayısı, üzüm ve dut tur, kivi, mango, muz, çilek,ananas olduğunu söyleyen Rengin Özbay, bu kurularının da çeşit çeşit faydalarıbulunduğunu belirterek şunları söyledi;

“Armut Kurusu; Armut kurusu vitamin bakımından çok zengindir.Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. İdrarı bollaştırır. Böbrek kum vetaşlarının dökülmesine yardım eder. Yüksek tansiyonu düşürür. Kanı temizlerbütün salgı bezlerinin normal çalışmasını sağlar. Kansızlığı giderir, kabızlığıönler. Sinirleri yatıştırır. Zihni yorgunluğu giderir. Susuzluğu keser. Tükürükifrazatını artırır. Hamilelerin kusmalarını azaltır. Hazımsızlığı giderir.Şeker hastaları da yiyebilir. Midesi zayıf olanların kompostosunu içmelerigerekir. Yemeklerden önce yenecek olursa faydasından daha da fazla artar.

Erik Kurusu; Akşamları özellikle şeker oranı düşükmeyveler tüketmek gerekir. Bayanların kara erik kurusunu tüketmelerinde faydavar. Çünkü için de bol miktarda Kalsiyum ve D Vitamini bulunur. Bu nedenletüketimi kemik sağlığının ciddi oranda korunması demektir. Bunun dışında kurueriğin içerdiği zengin potasyum ve magnezyum mineralleri nedeniyle; tansiyon,karaciğer, kalp, böbrekler için faydası vardır. Güçlü antioksidanları ile kalphastalıklarına yakalanma ve kriz riskini azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Kanşekerini düşürür. Kansere karşı koruyucudur ve cildin yaşlanmasını önler

Kivi Kurusu; A ve C vitaminleri ile potasyum, kalsiyum,demir ve magnezyumdan çok zengindir. Besleyici değeri de çok yüksek tir. Yükseklif içeriği bağırsak çalışmasında olumlu etki oluşturarak sindirimikolaylaştırır. Bu durumda kabızlığı önler. Kan basıncını dengeler, tansiyon vekolesterolü düşürür. Bağışıklık sistemini güçlendirir, nezle ve soğukalgınlığına, kansızlık ve mide rahatsızlıklarına da iyi gelir. Ayrıca cildigüzelleştirir.

Dut Kurusu; Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitaminiyönünden zengin olan dutun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Beyazdut ateş düşürücü ve idrar söktürücü (diüretik) etkiye sahiptir. Karaduttanelde edilen şurubun ise ağız ve boğaz hastalıklarında olumlu etkiye sahipolduğu bilinmektedir.

Mango kurusu: A, C ve E vitamini içeriği yüksek olanmangonun da sinirler, cilt güzelliği ve saçlar için çok faydalı olduğu ve aynızamanda kanı temizlediği, sindirimi hızlandırdığı, kuvvetli antioksidan olanbesinlerden bir tanesidir.

Kayısı kurusu; Besleyicidir ve potasyum açısından çokzengindir. Sindirim sorunlarına iyi gelir; stresi, kansızlığı önler. İçerdiği Avitamini akne gibi cilt bozukluklarının oluşmasını engeller. Büyümeyeyardımcıdır, görme fonksiyonlarını güçlendirir, şeker hastalığının gelişiminidüşmandır, bağışıklık sistemini korur. Potasyum başta kalp kasları tüm kaslarınve sinirlerin iyi çalışmasını sağlar. Kayısı lifli bir meyvedir. Liflibesinlerin kan şekerinin dengeli yükselmesini sağladıkları, zararlı maddelerinbağırsakta kalma süresini kısalttıkları için kanserden korunmada faydalıoldukları tespit edilmiştir.

Çilek kurusu; Çilek kurusunda da çok miktarda fosfor vedemir mevcuttur. Ayrıca C, B ve K vitamini açısından da zengindir. Çilek vücudakuvvet verir, kolesterolü düşürür ve damar tıkanıklığını önler. Bunun yanı sıraçok iyi bir antioksidan olan çilek, bağışıklık sistemini güçlendirir, kanserekarşı koruyucudur. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına çok faydalıdır.Bağırsak kurtlarını döker, idrar söktürür ve zararlı maddeleri vücuttanuzaklaştırır, kanı temizler, diş etlerini güçlendirir ve ağız kokusunu giderir,sakinleştirici etkisi ile tansiyonu düşürür ve stresi azaltır, ateşi düşürür,romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir ve cildi nemlendirir.” 

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı