KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ AÇIKLANDI

KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ AÇIKLANDI
03.08.2019 / 18:14 650

Uygulama illerinin yatırım konuları

Program çerçevesinde 81 ilde;

a) Bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi vedepolanması,

b) Hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi vedepolanması,

c) Su ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,

ç) Soğuk hava deposu,

d) Çelik silo,

e) Hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi,paketlenmesi ve depolanması,

f) Yenilenebilir enerji kullanan yeni sera,

g) Yenilenebilir enerji üretim tesisleri,

ğ) Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar,

h) Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; kırsalturizm yatırımları, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapısistemleri, el sanatları ve katma değerli ürünler, bilişim sistemleri veeğitimi yatırımları,hibe desteği kapsamında değerlendirilir.

Ekonomik yatırım konularında yatırım tutarı ve desteklemeoranı

1Ekonomik yatırım konularında hibeye esas proje tutarı;

a) Başvuruda bulunanların tarımsal amaçlı kooperatiflerve birlikler veya tüzel kişiler olması halinde, 8 inci maddenin birincifıkrasında belirtilen yatırım konularında hibeye esas proje tutarı; yatırımniteliği yeni tesis olan başvurulardan 2.500.000 Türk Lirası, yatırım niteliğitamamlama olan başvurularda 1.750.000 Türk Lirası, yatırım niteliği kapasiteartırımı, teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon olan başvurularda 1.250.000Türk Lirası,

b) Başvuruda bulunanların gerçek kişiler olması halinde,8 inci maddenin birinci fıkrasında belirtilen yatırım konularında; yatırımniteliği yeni tesis olan başvurularda 1.250.000 Türk Lirası, yatırım niteliğitamamlama olan başvurularda 1.000.000 Türk Lirası, yatırım niteliği kapasiteartırımı, teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon olan başvurularda 750.000Türk Lirası, üst limitini geçemez.

(2) Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; 8 incimaddenin ikinci fıkrasında belirtilen yatırım konularında hibeye esas projetutarı 500.000 Türk Lirası üst limitini geçemez.

(3) Hibeye esas proje tutarı alt limiti en az 50.000 TürkLirası’dır. Bu limitin altındaki başvurular kabul edilmez.

(4) Hibeye esas proje tutarının %50’sine hibe yoluyladestek verilir. Diğer %50’si oranındaki tutarı başvuru sahipleri temin etmekleyükümlüdür.

(5) Proje bütçesi KDV (Katma Değer Vergisi) hariçhazırlanır.

(6) Proje toplam tutarının; bu maddede belirlenen hibeyeesas proje tutarını aşması durumunda, artan kısma ait işlerin projesahiplerince ayni katkı olarak finanse edilmesi ve yatırım süresi içerisindetamamlanması gerekir. Bu durumun hibe başvurusu ile beraber taahhüt edilmesişarttır

Başvuru süresi

Program ile ilgilenen gerçek ve tüzel kişiler, Elektronikağ üzerinden (www.tarim.gov.tr) müracaatlarını yaparak, İl Tarım ve OrmanMüdürlüğüne, tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre hazırlanan projetekliflerini, tebliğin yayım tarihinden itibaren 60 gün içerisinde (son başvurutarihi 30 Eylül 2019'a kadar) İl Müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı