YENİ DOĞAN BEBEKLERDE OLUŞAN BEYİN ANOMALİLERİ KALICI HASARLARA YOL AÇABİLİR'

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. HidayetAkdemir, yeni doğan bebek ve çocukların anomalilerinin genetik faktörlere veyakullanılan ilaçlara bağlı olabileceğini söyledi.

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE OLUŞAN BEYİN ANOMALİLERİ KALICI HASARLARA YOL AÇABİLİR'
03.08.2019 / 17:55 482

Yeni doğanlarda bebeklerde çok nadiren doğumsal beyin veomurilik sinirleri ve omurgada anormal hastalıklar ile dünyaya geliyorlar.Günümüzün modern tıbbın ileri teknolijilerinden ultrasonagrafi sayesindebebekler anne karnında iken bu nadir beyin ve omurilik anomalilerinin teşhisikonulabiliyor. Artık anne ve babalar bu hastalıklar hakkında daha doğum olmadanbilgilendiriliyor. Medicana International İstanbul Hastanesi Beyin ve SinirCerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hidayet Akdemir, en sık görülen yeni doğan bebek veçocukların anomalileri hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Akdemir, yeni doğanbebeklerde oluşan beyin anomalileri kalıcı hasarlara yol açabileceğini söyledi.

Hidrosefali

Hidrosefalinin beyin omurilik sıvısının miktar vebasıncının artışı ile oluşan bir hastalık olduğunu belirten Dr. Akdemir,"Yeni doğan ve bebeklik döneminde başlıca, başın büyümesi, huzursuzluk,kusma ve gözlerin hareketlerinde kısıtlılık ile kendini gösteren yeni doğanhastalıklarının başında gelir. Beyin kanamaları, yeni doğanların bazıpıhtılaşma faktörleri eksikliğine bağlı beyin kanamaları, hamilelikte merkezisinir sistemi enfeksiyonları, beyin tümörlerine genetik geçişli bazı hastalıklar,doğum esnasında tarvmatik nedenlerle karşımıza çıkmaktadır. Hidrosefaliteşhisinde öncelikle bebeğin muayenesinde huzursuzluk, kusma, baş büyümesi, gözkaymaları ve ön bıngıldakta basınç artması önceliklidir" diye ifade etti.

"Kafatası ve gözlerde şekil bozukluğu iledoğabilirler"

Dr. Hidayet Akdemir, "Bebek doğduğu zaman kafatasıbirbiriyle bağlantılı birçok küçük kemiklerden oluşur ki bu bağlantı yerlerihamilelik döneminde erken kapanmasına kraniosnoztoz adı verilmektedir. Enbelirgin olan dört kafa kemiğin birleştiği anterior fontanel (bıngıldak) adıverilen kısım bebeğin büyümesine izin veren ve genellikle ortalama 12 aydakapanan bölgedir. Bu bıngıldak bölgesinin veya kafa kemikleri eklem yerlerininerken kapanması sonrası bebekler kafatası ve gözlerde şekil bozukluğu iledoğarlar. Bu kemiklerin erken kapanmasının nedenleri; bazı durumlarda genetikgeçişli olup diğer nedenleri; yakın akraba evliliği, annenin hamileliktekullandığı ilaçlar, kan uyuşmazlıkları, radyasyon bilinen nedenler arasındadır"dedi.

"Omurga ve omurilik anomalileri hamileliğin erkendönemlerinde oluşabilir"

Prof. Dr. Hidayet Akdemir, "Omurganın hamileliğinoluşumu esnasında 3-4 haftasında omurgaların kemik yapının kapanmaması veyaaçık kalması sonrası içerisinde beyin omurilik suyu bulunduran bir kese(meningosel) veya bu kesenin içerisinde birden fazla omurilik sinirlerininbulunduğu (meningomiyolosel) kesenin belden dışarı çıkmasıdır. Bu anomalilerhamileliğin erken döneminde oluşmaktadır. 1000 canlı doğumdan 0.5-3 bebektegörülmektedir. Nedeni tam bilinmemekle birlikte; genetik faktörler, hamileliktebilmeden veya daha önceden raporlu olarak kullandığı ilaçlarla bağlı, bazıvitamin elemanları (folik asit) eksikliği ve diğer bilinmeyen nedenlere bağlıgörülmektedir" şeklinde konuştu.

Yeni doğan bebeklerde bir diğer doğumsal anomalilerdenbir tanesini de omuriliğin doğuştan ayrık olması ile alakalı olarak açıklarkenDr. Akdemir şu konulara dikkat çekti: "Bu nadir bir anomali olup kızçocuklarında daha sık görülmektedir. En sık sırtta ve bel bölgelerinde görülür.İki tipi vardır. Birinci tipinde arada bir fibroz zarla ayrılar iki omurilikbulunmaktadır. İkinci tipinde ise ayrık omurilik hastalığı bu tipinde iseomurilik normalden farklı olarak arada bir kemik ve zarlar ile bölünmüştür. Butip ayrık omurilik hastalığın yanında; omurilik yağ bezleri (lipom), omurgaeyrilikleri (skolyoz), omuriliğin fazla sarkması (gergin omurilik sendromu),omurilik kistleri, beyincik sarkması ile birlikte görülür. Bu anomali hastalarda ciltte anormal aşırı kıllanma, cilt altı yağ bezleri, dermal sinüs gibibulguları görülür. Bu hastalarda ayaklarda ve parmaklarda deformiteler veomurga eğrilikleri sıklıkla görülür. Bel ağrıları erişkinlerde daha sıkgörülürken, çocuklarda daha seyrek görülür. Nörolojik şikayetleri daha çokadelosan çağında ortaya çıkar buda daha çok omuriliğin gerilmesine bağlıgörülmektedir" diye konuştu. 

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı