Tüseb'in Yerli-Milli İlaç Ve Tanı Kiti Geliştirme Çalışmaları Başladı

Sağlık Bakanlığı’nın kararlılıkla yürüttüğüyerlileşme-millileşme çalışmalarında önemli bir adım daha atıldı.

Tüseb'in Yerli-Milli İlaç Ve Tanı Kiti Geliştirme Çalışmaları Başladı
29.07.2019 / 17:37 934

TÜSEB'in “bireysel tıbbın sağlık sistemine uygulanması”hedefi doğrultusunda, iki yeni işbirliği çağrısına çıkıldı.

“İlaç Geliştirme Alanında Uygulamalı Proje İş BirliğiÇağrısı” ile TÜSEB, Türkiye'de ilaç harcamalarının önemli bir kısmını oluşturanve önümüzdeki yıllarda payının gittikçe artması beklenen protein, füzyonproteini, monoklonal antikor, antikor-ilaç konjugatları gibi farklı yapılardageliştirilen, üretilen ve ticarileştirilecek olan biyoteknolojik moleküllerin;terapötik ajanlar, biyobenzerler, gen terapileri ve immunoterapilerin dünyastandartlarında ve kalitesinde geliştirilip üretilmesini amaçlıyor. Bu sayede,ilgili alanda teknolojik birikim oluşturulması ve yenilikçi ürünlerle ülkeekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan TÜSEB Başkanı Prof. Dr.Adil Mardinoğlu, Türkiye'de hücresel tedavi ürünlerinin geliştirilmesi veüretilmesi için bilimsel ve teknolojik potansiyelin harekete geçirilmesineihtiyaç duyulduğunu vurguladı. “İlaç Geliştirme Alanında Uygulamalı Proje İşBirliği Çağrısı”nın, farmasötik ve biyofarmasötik ürünlerin üretimi alanındayapılacak Ar-Ge çalışmalarının desteklenmesi için planlandığını ve hayatageçirildiğini açıklayan Mardinoğlu, bu program ile Türkiye'de aday ilaççalışmalarının TÜSEB tarafından Ar-Ge aşamasından üretim aşamasınagetirilmesinin, tedavi için kullanılabilecek ürüne dönüştürülmesinin, bu alandaulusal sağlık sisteminin ihtiyaçlarının karşılanmasının ve dışa bağımlılığınazaltılmasının amaçlandığını ifade etti.

TÜSEB'in ikinci proje çağrısı olan “Tanı Kiti GeliştirmeAlanında Uygulamalı Proje İş Birliği Çağrısı” ise, mevcut veya potansiyelhastalıklara yönelik en kolay ve hızlı şekilde sonuç veren yerli tanı kitlerinigeliştirmeye ve üretmeye yönelik.

Projenin detaylarını açıklayan TÜSEB Genel SekreteriProf. Dr. Hasan Türkez, gerçekleştirilecek işbirlikleri ile uluslararasıpazarda rekabet edebilecek, ihraç edilebilir ürünlerin elde edilmesinin ve dışabağımlılığın azaltılmasının amaçlandığını belirtti.

TÜSEB olarak hastalıkların risk tahmini, erken teşhisi,tanısı, seyrinin takibi, tedavi seçimi, vb. süreçlerde kullanılmak üzere tanıkitleri geliştirilmesine ve üretilmesine yönelik yenilikçi çözüm ve teknolojikürün sunan işbirliklerini desteklemeye önem verdiklerini vurgulayan Türkez;hedeflenen ürünlerin tıbbi laboratuvarlarda ve araştırma merkezlerindeuygulamaya yönelik, doğruluğu ve duyarlılığı kanıtlanmış, maliyet-etkin ve kısasürede sonuç verebilen, uluslararası standartlara uygun, verimliliği yüksek,kullanıcı dostu özellikte olacağını açıkladı. 

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.