GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ARISAMA

Aksaray'da öğretmen olarak görevini sürdüren BelkayalıYusuf Güneş  Geçmişten Günümüze Arısamakültürü adlı kitabının basımını tamamlamış olup piyasaya sürüldü.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ARISAMA
20.07.2019 / 16:55 1093

Geçmişten Günümüze Arısama kültürü uzun uğraşlarsonucunda toplanmış yüzlerce bilgi ve görsel içermektedir. Kitapta Belkaya,Obruk,Demirci ve Armutlu'nun 100 yıl öncesi gelenek görenekleri arındırılıyor. Kitapalınıp okunduktan sonra o yıllardan bugüne ne kadar değiştiğini gözler önünesermektedir. Yaşadığımız ortam ağzımızdan çıkan ve şimdiki gençlerin biletelaffuz edemeyeceği söz dizileri yer almaktadır. Nasıl ki bir yabancı kökenlicümleleri sözlük ya da internet ortamında arıyorsak  köyde kullanılmış olan unutulmuş anlamında zorlandığımızkelimelerinde bu kitaptan bakarak anlam ve ifadelerini bulabileceğiz.

Geçmişten Günümüze Arısama kültürü kitabında onlarca yılönce ne yediğimiz ne giydiğimiz nereden geldiğimiz hangi isimleri kullandığımızve sosyal ortamımızı neler olduğunu görebiliriz. Kitapta birçok görsel yeralmaktadır. Tarihe kazınmış mimari özellik taşıyan camilerimiz 4 bölgenin eskigörüntüleri evimize sergi olarak kullandığımız eşyalar düğündeki menülermuhtarlık binası ve yeni yeni doğru gelişen Belkaya, Obruk, Demirci veArmutlu’yu görebiliriz. Geçmişten Günümüze Arısama kültürünün yazarı YusufGüneş Yenigün Gazetesine kitabı hakkında kısa bir bilgi açıklamada bulundu;”Eser hazırlanırken yazılı kaynakları resmi kayıtlara imkân dâhilinde araştırdıkinceledik. Canlı tanıkları dikkatle dinledik ve elinizdeki bu eser ortayaçıktı. İçeriği kapsamı ile alanında ilk olan bu çalışmada insan yapımı olmasısebebiyle eksikleri hataları olacaktır siz değerli dostların güzel katkılarıylayeni baskılarda düzeltme ve yeni bilgiler de daha iyi eser çıkaracağımainanıyor, tüm dostlara bereketli ömürler diliyorum.”  dedi.

Geçmişten Günümüze Arısama kitabını Eymen Dağıtımdantemin edebilirsiniz.

Haber Ali ŞENGÜL


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.