ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKILAR SAĞLAYACAK

Ülkemizdeteşvik ve hibelerin özel sektör kurum ve kuruluşları için yatırıma başlamasıkonusunda büyük önem taşıdığını söyleyen S.M. Mali Müşavir Mahmut Eser"Firmalarımızın Ekonomik koşullarının iyileştirilmesi ve büyümelerindeteşvik ve hibelerin büyük önemi bulunmaktadır. 

ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKILAR SAĞLAYACAK
18.07.2019 / 10:05 1232

Devlet destekleri veya yardımları gelişmekte olanülkelerde iç ve dış piyasalarla rekabet edebilmesi yönünde yatırım oranınınartırılmasında ve ihracatın yüksek seviyelere taşınmasında önemli bir yeresahip olmaktadır. Desteklerle büyüyen kurumların yeni yatırım kararlarındasermaye gücü kazandığından dolayı büyük yatırım yapmalarının hem önü açılmışolur hem de ekonomiye katkısı büyük oranda artacaktır” dedi.

“Teşvik Bölgesi Ve Bölge Destekleri Çok Önem Arz Etmekte”

Müteşebbislerin yatırım kararı verirken kâr amacıylahareket etiklerini ve yatırımın kâr sağlayacağını düşündükleri zaman yatırımyaptıklarını dile getiren Eser; “Bu durum yatırımın yapılacağı il ve bölgeaçısından destek ve teşvikler açısından değerlendirilir. Bu değerlendirme eğeryatırım yapılması düşünülen bölge veya il saha yatırımının kârlılığınıetkileyebilecek avantajlara sahipse, o tür bölgelere yatırım yapılması güçkazandırır. Özellikle bu kararlar teşvik bölgesi ve bölge destekleri açısındançok önem arz etmektedir. Girişimcilerin kararları üzerinde etkili olan teşvikavantajları yatırım kararlarında etkili olan devlet teşviklerinin faydaları,yatırımın maliyetini düşürür, finansman ihtiyacını düşürür, kârlılığı yüksekolmasını yönünde faydalar sağlar” diye konuştu.

Bu çerçevede baktığımızda Avrupa Birliği hibelerininkatma değer yaratan işletmeler için büyük önem taşımakla beraber çok büyük defırsat olduğunu vurgulayan Mali Müşavir Eser; "İşletmeler bu desteklerdenyararlanmak istiyorlar ancak nereden başlayacaklarını bilemiyorlar. Bu konudada alacakları uzman ve profesyonel desteklerle çözüm kazandıracaklardır.

Kobilerin kalkınma planları ve kısa ve uzun vadeliprogramlar da öngörülen hedeflerinin, Avrupa Birliği norm ve uluslararasıanlaşmalara uygun olarak desteklenmeleri ve uluslararası düzeyde rekabetedebilmelerini gerçekleştirmede üretim, kurum kalite ve standartlarınıartırmayla birlikte, istihdam yaratmak amacıyla hazırlanmış olduğunusöyleyebiliriz. Devlet destekleri Hibe, Teşvik ve Kredileri girişimcilerin veşirketlerin büyüme ivmelerini de değiştirmekle beraber ülke ekonomisine debüyük katkılar sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.