AKSARAY TEK YÜREK OLDU

2016 yılı 15 Temmuz gecesi(FETÖ/PDY)örgütü tarafından Türkiye’nin milli birlik ve bütünlüğünü bozmaya yönelikgerçekleştirilmek istenen ve Türk Milleti’nin cesurca püskürttüğü darbegirişimi 3’üncü yılında tüm Türkiye’de olduğu gibi Aksaray’da da çeşitlietkinlikler düzenlendi. Şehitler rahmetle, gaziler minnetle anıldı.

Başkan Dinçer “15 Temmuz, Türk milletinin dünyadevletlerine ders verdiği bir destandır” dedi

AKSARAY TEK YÜREK OLDU
16.07.2019 / 18:01 952

15 Temmuz darbegirişiminin 3. yıl dönümü ve ‘15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve MilliBirlik Günü’ nedeniyle Aksaray’da sabah saatlerinde başlayan anma etkinliği günboyunca devam etti.

İlk program ErvahKabristanlığı Aksaray Şehitliğinde başladı. Program, saygı duruşunun yapılmasıve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Ardından Kuran’ı Kerim okundu. İlMüftüsü Cemalettin Bal dua okudu.

Duanın ardındanŞehitlerimizin kabirleri ziyaret edildi. Vali Ali Mantı, Belediye Başkanı EvrenDinçer başta olmak üzere anma etikliğine katılan protokol üyeleri, şehitailelerini ziyaret etti. Şehit kabirlerine karanfil bırakarak dua ettiler.

ULU CAMİ’DE MEVLİDOKUTULDU

15 Temmuz Milli İrade veDemokrasi günü nedeniyle ikinci program Öğle namazından önce Şehitlerimiz içinKuranı Kerim okundu. Ardından şehitlerimizin ruhları için Mevlidi Şerif vehatim duası okundu. Öğle namazı ve dua edildi.

Milli İrade MeydanındaAksaray Belediyesi tarafından akşam düzenlenen “15 Temmuz Demokrasi ve MilliBeraberlik Günü” Programına Aksaray Valisi Ali Mantı, Belediye Başkanı EvrenDinçer, darbe girişiminde Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’ndaşehit düşen Daire Başkanı Şehit Önder Güzel’in annesi Gülşen Güzel, Aksaray İlJandarma Alay Komutanı Albak Fuat Anık, ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahın,Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Çansever, Adalet Komisyonu Başkanı ve Ağır CezaReisi Seyfullah Sarıgül, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, AK Parti İl BaşkanıHüseyin Altınsoy, MHP İl Başkanı Mustafa Çölkesen, STK başkanları ve dairemüdürleri ile binlerce vatandaş katıldı.

Aksaray Belediyesitarafından düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Dahasonra Kuranı Kerim tilaveti ile devam eden programda Cumhurbaşkanı Recep TayyipErdoğan’ın konuşması canlı olarak dinlendi.

VALİ ALİ MANTI; “BU HAİNVE AHLAKSIZ DARBE GİRİŞİMİNİ HEP BİRLİKTE LANETLİYORUZ”

5 Temmuz ŞehitleriniAnma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle meydanda gerçekleşen anmaetkinlerinde konuşan Vali Ali Mantı; “Bugün hain darbe girişiminin 3. yıldönümü. Hep birlikte bu hain ve ahlaksız darbe girişimini hep birlikte tekrarlanetliyoruz. Milletimizin gelecekte, istikbalde böyle hain ve ahlaksız darbegirişimlerine maruz kalmaması için hepimizi düşünmeye, milletimizi birlik veberaberliğe davet ediyorum. Allah birliğimizi, beraberliğimizi bozmasın.Hepimiz bir ve beraber olduğumuz müddetçe hiçbir güç inşallah biziyıkamayacaktır. Milletimiz var olsun. İnşallah yeni nesillerimiz böyle sıkıntılıgünler yaşamasın. Milletimizin mayasının temiz olduğunu biliyoruz. Bu millether zaman zor anlarda ayağa kalkmıştır. Hiçbir zaman ne içerdeki, ne dedışarıdaki hainlere pirim vermemiştir. Milletimizin bekası var olsun” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI EVRENDİNÇER,  “15 TEMMUZDA MİLLETİMİZ DESTANYAZMIŞTIR”

15 Temmuz Milli İradeMeydanında gerçekleştirilen anma etkinliklerinde kürsüye çıkan Belediye BaşkanıEvren Dinçer, 15 Temmuz gecesi büyük ve güçlü bir millet olduğumuzu herkesinözelliklede hainlerin apaçık gördüğü söyledi. Başkan Dinçer, konuşmasınındevamında; “15 Temmuz, milletimizin azim ve kararlılığı ile vatanımızınbölünmez bütünlüğünü, milli birlik ve beraberliğin dünyaya bir kez dahagösterildiği bir destandır. Milletimizin bu gecede dünyaya demokrasisine dersvermiş ve destan yazmıştır. Bu destanın dünyada bir daha örneği yoktur.

Anayasal düzeni yıkmak,temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmak amacıyla FETÖ ve üyelerinin 15Temmuz 2016 gecesi hain darbe girişimi, ‘Söz Konusu Vatansa Gerisi Teferruattır’ diyerek meydanları dolduranasil milletimizin yazdığı kahramanlık destanı ile hüsrana uğratılmıştır.

100 yıl evvel öncevatanımızı işgal etmeye kalkıştılar. Gazi Mustafa Kemal önderliğinde hepsibozguna uğratıldı. Şimdi onlar kendilerinin yapamadıklarını maşalarınayaptırmak istediler. İşte 15 Temmuz böylesi bir hesaplaşmanın son cephesiydi.Hain FETÖ 15 Temmuz’da büyük bir bozguna uğramıştır. Cumhurbaşkanımızın dadeyişiyle bundan sonra da peydah olmayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerleşanlı geçmişinde olduğu gibi 15 Temmuz’da da kutlu bir destan yazanmilletimizin, Demokrasi ve Milli Birlik Gününü en içten dileklerimlekutluyorum. Aziz milletimizin direnişinin 3. yıl dönümünde hain darbegirişiminin failini ve ihanet çetesini bir kez daha kınıyorum. Birlik veberaberliğimizin sonsuza kadar devam etmesi ve daim olmasını diliyorum. 15Temmuz gecesi devletimizin bekası için ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ diyerek şehadetşerbetini içen başta hemşerimiz Özel Harekât Daire Başkan Yardımcısı ŞehitÖnder Güzel, 15 Temmuz’un seyrini değiştiren Şehit Ömer Halisdemir başta olmaküzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimizi de minnetle anıyorum.Demokrasisine sahip çıkan başta hemşerilerim olmak üzere tüm milletimize sevgive saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmalarınardından  şehitleri anma programıçerçevesinde ünlü sanatçılar Ali Kınık, Dursun Ali Erzincanlı, NurullahGüneşdoğdu ve İlahiyatçı –Yazar Ömer Döngeloğlu sahne aldı.

Başkan Evren Dinçer vediğer protokol üyeleri programa katkı sağlayan sanatçılara plaket ve çeşitlihediyeler takdim ettiler.

VATANDAŞ MEYDANDADEMOKRASİ NÖBETİ TUTTU

Ardından AksarayBelediyesi tarafından düzenlenen ‘15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi veMilli Birlik Günü’ programı çerçevesinde vatandaşlar meydanda demokrasi nöbetituttu.

Sabahın erken saatlerinekadar süren etkinlikler, sabah ezanının okunması ve katılımcıların sabah namazınaeşlik etmesiyle son buldu.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.