ANİ SICAKLIK ARTIŞLARI KALP KRİZİNİ TETİKLİYOR

Yılınen sıcak günlerinin yaşandığı şu günlerde sıcaklardan en fazla etkilenenorganların başında kalbimizin geldiği belirtildi. 

ANİ SICAKLIK ARTIŞLARI KALP KRİZİNİ TETİKLİYOR
15.07.2019 / 16:21 624

Dahiliye Uzmanı Fatma Başıbüyük, vücudun ısı dengesinikoruyabilmek için en kalbimizin daha fazla çalıştığını belirterek kalp krizinekarşı içinde bulunduğumuz aylarda herkesin daha dikkatli ve tedbirli olmasıgerektiğini söyledi.

Son günlerde mevsim normalleri üzerinde seyredensıcaklıklar nedeniyle bir çok kişinin önlem almadan dışarıya çıktığını ya damecburiyetten aşırı sıcağa maruz kaldığını belirten Dahiliye Uzmanı Dr.Başıbüyük, “İçinde bulunduğumuz aylarda vücudun ısı dengesini sağlamak içinkalp daha fazla çalışıyor. Aydın ve çevresi sıcaklığın en şiddetli hissedildiğibölgelerden biri olduğu için sıcaklıklara bağlı rahatsızlıklar fazla nüksetmeyebaşladı” dedi.

“SADECE TANSİYON HASTALARI DEĞİL HERKES DİKKAT DİKKATETMELİ”

Aşırı sıcakların sadece kalp ve tansiyon hastalarınıdeğil sağlıklı kişileri de olumsuz etkilediğini ve bu günlerde sağlık sorunuolmayan kişilerin de kalp krizi geçirebileceğine dikkat çeken Liva HastanesiDahiliye Umzanı Fatma Başıbüyük, “Kalp krizinin en önemli sebeplerinden birisıcak ve nemli havadır. Özellikle Aydın'da nem ile hava sıcaklığı daha fazlahissedilir. Bu da kişide ani kan basıncı düşüşü ya da yükselmesine neden olabilir.Kalp ve damar hastalarında, yaşlılarda bu ani değişimler kalp krizi ilesonuçlanabilir. Bu risk gençler için de geçerlidir. Bu nedenle içindebulunduğumuz aylarda belenmemize ve kıyafetlerimize dikkat edip uzun süregüneşe maruz kalmamak gerekir” dedi.

“TUZ VE ELEKTROLİT KAYBI KANIN PIHTILAŞMASINA NEDENOLUYOR”

Aşırı sıcaklarda kalbin vücut ısı dengesini sağlayabilmekiçin daha çok efor sarf ettiğini kalp krizinin sebeplerinden birinin devücuttaki tuz ve elektrolit kaybı olduğunu ifade eden Dr. Fatma Başbüyük, “Budurumda kanın pıhtılaşma oranı artar. Bu nedenle yazın tükettiğimiz tuz ve suoranı da önemlidir. Yaz boyunca mümkün olduğunca bol sıvı alımına ve özengöstersinler” diyerek mümkün olduğunca saat 10:00-16:00 arası dışarıçıkılmamasını tavsiye etti. 

İHA

 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı