SIFIR RADYASYON İLE RİTİM BOZUKLUĞU TEDAVİSİ MÜMKÜN

Çocuk Kardiyolojisi Doç. Dr. Fahrettin Uysal,çocuklardaki ritim bozukluklarını sıfır radyasyon kullanarak tedavi etmeninmümkün olduğunu söyledi.


SIFIR RADYASYON İLE RİTİM BOZUKLUĞU TEDAVİSİ MÜMKÜN
15.07.2019 / 16:19 1173

Çocuklarda çarpıntı ve bayılma oldukça sık karşılaşılanbir durum olduğunu belirten Medicana Bursa Hastanesi Çocuk KardiyolojisiBölümünden Doç. Dr. Fahrettin Uysal, “Çarpıntı ve bayılma şikayeti olanhastalarda bazen önemli ritim bozuklukları görülmektedir. Günümüzde çocuklardakalp ritim bozukluklarının teşhis ve tedavisinde oldukça ilerleme kaydedilmişolup neredeyse tüm ritim problemlerinde ilaç kullanmadan elektrofizyolojikçalışma ve ablasyon ile yüz güldürücü sonuçlar elde etmekteyiz. Elektrofizyolojikçalışma ile kalpte ritim bozukluklarının teşhisi konabilmektedir. Çarpıntı ilebayılmanın sebeplerinin tespiti ve bazen diğer durumlarda bu yöntemebaşvurulmaktadır. Eğer bu yöntemle kalpte anormal, olmaması gereken bir ekileti yolu bulunması durumunda veya anormal uyarı çıkaran odakların tespitedildiği durumlarda ablasyon da aynı seansta yapılabilmektedir” dedi.

Ablasyon ortadan kaldırmak veya yok etmek anlamınageldiğini ifade eden Fahrettin Uysal, “Ablasyon ile kalp içinde var olananormal doku yok edilebilir. Ablasyonda iki yöntem vardır. Biri, yüksek ısı iletahrip etmek. Diğeri ise çok düşük derecelerde dondurularak yok etmektir. Buişlem ile hastanın çarpıntı şikayetinin tamamen geçmesi ve ritimbozukluklarının tedavisi hedeflenir. Ritim problemini yapan yerin tespit edilipeksi 70 derecede dondurarak yok edilmesi çok güvenilir bir yöntemdir. Başarıoranı çok yüksektir. Ablasyon tedavisi artık ritim bozukluklarında ilk tercihedilen tedavi yöntemi olmuştur. Daha önceleri bu tedavi sırasında yüksekdozlarda radyasyon kullanılması özellikle çocuk hastalarda önemli bir sorunolarak karşımıza çıkıyordu. Çünkü çocuklarda radyasyon tedavisi ile uzundönemde kanser riskinin arttığı tespit edilmiştir. Teknolojinin ilerlemesi ilesıfır radyasyon kullanılarak ritim anjiyosu güvenli bir şekildegerçekleştirilebilmektedir” diye konuştu.

Bu yöntemde üç boyutlu anatomik haritalama sistemikullanılarak kalbin elektriksel aktivitesinin daha hızlı ve daha güvenilir birşekilde ortaya konduğunu belirten Uysal, “En önemlisi neredeyse sıfır radyasyonkullanımı sayesinde uzun dönem kanser riski bu tedavi ile görülmemektedir. Buyöntem çocuklarda Türkiye'de oldukça az sayıda merkezde kullanılmaktadır.Hastanemizde ritim bozukluğu saptanan her çocuk detaylı bir şekildedeğerlendirilmekte ve uygun hastalarda 3 boyutlu haritalama sistemikullanılarak ablasyon tedavisi yapılmaktadır. Bu sayede çarpıntı şikayeti olupritim bozukluğu saptanan çocuklarda uzun yıllar kullanılabilen ilaçların yanetkileri de önlenmektedir” dedi.

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.