DEVLETİMİZİN VE MİLLETİMİZİN YANINDAYIZ

Başkan Dağdaş “MÜSİAD olarak üç yıllık süreç boyunca,gittiğimiz her ülkede ve memleketimizin birçok noktasında, demokrasinin belirlibir zümre için değil, toplumun her kesimi için elzem olduğunu ifade ederek bu mücadeleiçerisinde fiilen yer aldık” dedi.

DEVLETİMİZİN VE MİLLETİMİZİN YANINDAYIZ
12.07.2019 / 17:30 715

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) AksarayBaşkanı Eyüp DAĞDAŞ, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin üçüncü yıldönümü dolayısıylayaptığı yazılı bir açıklamada;

“Türkiye Cumhuriyeti tarihine kara bir leke olarak geçenve Türk Milleti’nin tüm dünyaya demokrasi dersi verdiği 15 Temmuz Hain DarbeGirişimi’nin üzerinden üç yıl geçti.

Bu üç yıllık süreçte, Türk Silahlı Kuvvetleri ve devletinçeşitli kademelerine sinsice sızan FETÖ mensupları, büyük bir titizlikletasfiye edilirken, devletimizin mücadelesi halen kararlılıkla devam etmektedir.

15 Temmuz gecesi milletimiz, hiçbir bahanenin ardınagizlenmeden ve genç, yaşlı, kadın, erkek demeden darbecilerin karşısına çıkarakcanı pahasına vatanını müdafaa etmiş ve FETÖ mensupları hain emellerineulaşmasına izin vermemiştir.

Aziz Milletimizin menfur saldırıların yaşandığı 15 Temmuzgecesi canını ortaya koyarak sürdürdüğü mücadele, tüm dünyanın sahiplenmesigereken örnek bir demokrasi mücadelesidir.

Hâlihazırda güçlü demokrasi geleneğine sahip olan TürkMilleti, önemli bir demokrasi dersi verirken 15 Temmuz köklü bir zihniyetdeğişiminin de ilk adımı olmuştur.

Bu süreçte, içeriden ve dışarıdan ülkemize yöneleceksaldırılara karşı birlik içinde ve güçlü durmanın önemini bir kez daha idrakettik ve tüm fikri ayrılıkları bir kenara bırakarak vatan müdafaası ortakşuuruyla kenetlendik.

15 Temmuz’un Ekonomideki Yansımaları

Başta Gezi Olayları ve 17/25 Aralık Operasyonları olmaküzere, son yıllarda Türkiye ekonomisinin birçok kez dayanıklılık testindengeçtiğine şahit olduk. Bu testlerin belki de en zorlusu 15 Temmuz darbegirişimi oldu. Zira darbe girişiminin gerçekleştirildiği 2016 yılının3.çeyreğine değin Türkiye ekonomisi 27 çeyrektir kesintisiz pozitif büyüyen birtrend yakalamıştı. Darbe girişiminin etkisiyle bu dönemde ekonomimiz %0,8oranında küçülmüş; böylece 2002-2015 yılları arasında ortalama olarak %5,9oranında büyüyen Türkiye ekonomisi, 2016 yılında %3,2 büyüyebilmişti.

FETÖ mensupları ve onların yurtdışındaki destekçileritarafından yürütülen Türkiye ekonomisi üzerine negatif algı kampanyasının daetkileri göz önüne alındığında, darbe girişiminin maliyetinin daha da arttığınıgörüyoruz. Sekteye uğrayan yeni yatırımlar, buna bağlı olarak artan işsizlik,turist sayısında gözlenen azalma gibi etkenleri de hesaba kattığımızda; darbegirişiminin Türkiye ekonomisine yaklaşık 50 milyar TL’ye mâl olduğu tahminedilmektedir.

Türkiye’nin 2023 hedeflerine giden yolda bütünproblemlerin üstesinden gelmesinin altında yatan sebepler:

Türkiye ekonomisinin güçlü ve dinamik yapısı ve ekonomiyönetimi tarafından alınan tedbir ve teşvikler sayesinde; başta 15 Temmuz olmaküzere, son yıllarda ülkemize yönlendirilen bütün saldırıların ekonomiye etkisiçok geçmeden bertaraf edilmiştir. Nitekim güçlü bir ekonomiyi kırılgan birekonomiden ayıran en önemli özellik, yaşanabilecek muhtemel bir şokun yalnızcaufak dokunuşlarla telafi edilebilme ihtimalinin var olmasıdır. Kırılganekonomilerde ise durum bunun tam tersidir, yani şoklar çok önemli ve köktenrevizyonları beraberinde getirir.

Bu bağlamda 15 Temmuz’da yaşadığımız darbe teşebbüsününekonomik anlamda Türkiye’ye maliyetinin nasıl asgari düzeyde tutulabildiğinianlayabilmek için, Türkiye ekonomisinin son 15 yıllık gelişim sürecini elealmamız yeterli olacaktır. Bu süreçte ekonomi yönetimi tarafından izlenmiş olanmakro ve mikro seviyedeki politikalar neticesinde elde edilen güçlü ekonomikyapı, darbe teşebbüsünün olası etkilerini hızlı bir şekilde elimine etmeyibaşarabilmiştir.

 MÜSİAD’ın Yeri HerZaman Devletinin ve Milletinin Yanıdır

Dünyanın en yaygın ve etkin STK’sı olan MÜSİAD, her zamanve her koşulda milli iradeden yana olmuş, onu zedeleyecek her girişiminkarşısında durmuştur.

Haber Merkezi 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.