EKONOMİK FORUMA KATILDILAR

ATSO VE BORSA BAŞKANI KIBRIS’TAEKONOMİK FORUMA KATILDI

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı CüneytGöktaş ile Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, Türkiye Odalar veBorsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Kıbrıs’ınbaşkenti Lefkoşa'da düzenlenen Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu I. EkonomiKonferansına katılım gösterdi.

EKONOMİK FORUMA KATILDILAR
08.07.2019 / 18:02 623

Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve TOBB iş birliğinde KKTC'nin başkentiLefkoşa'da düzenlenen Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu I. EkonomiKonferansı'na; TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra,Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Başbakanı Tatar, Başbakan Yardımcısıve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali MuratBaşçeri,  Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz ile çok sayıdasiyasetçi ve iş dünyasından temsilci katılırken forumda Aksaray’dan ATSOBaşkanı Cüneyt Göktaş ve Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök’de yeraldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ekonomi formunda yaptığı konuşmasında,toplantıda gözlemlediği gönül birlikteliğinin gelecek adına umut vericiolduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Türk özel sektörü olarak vizyonunuz ekonomisi büyüyen, halkızenginleşen, maruz bırakıldığı haksız ekonomik ve siyasi izolasyonlardankurtulmuş uluslararası sisteme entegre olmuş, kendi ayakları üzerinde güçlü birşekilde duran bir KKTC'dir. Tüm küresel platformlarda Kıbrıs Türklerinin haklıdavasını ve KKTC'nin uluslararası camiaya entegre olması gerektiğini gündemegetirdik. Bunu yapmaya devam ediyoruz. Türkiye ve KKTC iş dünyaları da bunusağlamak için birlikte çalışıyoruz. Aynı vizyonu paylaştığımız Kıbrıs TicaretOdası ile Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu'nu bu amaçla kurduk."

Formun ilk somut adımlarından birisinin bugün gerçekleştirilenekonomi konferansı olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, konferansaTürkiye'den 100'e yakın iş insanının katıldığını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, "Bizler burada yatırım ve ticaret yaparakKıbrıs Türklerinin yalnız olmadığını bütün dünyaya gösterdik. Şimdi daha fazlaticaret ve yatırım yapmayı amaçladık. Bunun için de KKTC'deki iş ve yatırımortamının iyileştirilmesi için geçmişte elde ettiğimiz tecrübeleri sizlereaktararak yardımcı olmak istiyoruz. KKTC hükümetinin yatırım dayanışmakonseyini tekrardan canlandırması bu kapsamda çok önemli bir gelişmedir.Şüphesiz ki KKTC'ye de çok faydalı olacak." dedi.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar da, ekonominin geliştirilmesi içinistikrar, güvenli ortam ve girişimcilik ruhuna ihtiyaç olduğunu belirtti.

KKTC Başbakanı Tatar, Türk hükümetinin bugün Fuat Oktay nezdindeKKTC'nin yanında bulunmasının önemine vurgu yaparak, TOBB BaşkanıHisarcıklıoğlu'na her zamanki destekleri nedeniyle teşekkür etti.

Tatar, 2009'da Maliye Bakanı olduğunu hatırlatarak, "Yine ozaman Rifat Bey yanımızdaydı. İyi hatırlıyorum, o dönemde (2009) hükümetegeldiğimizde öğrenci sayısı 30 binlerden 25 binlere düşmekteydi. Burada biryanlış var dedik ve derhal temaslara geçtik, böyle toplantılar yaptık. Şu andaöğrenci sayısı 100 bini geçmiş durumda. Hedefimiz 150 bin olması lazım,olmaması için hiçbir sebep yok. Şimdi altyapı ve her şeyin güzeli var ama enönemlisi insan kaynağımız var." dedi.

Devletin kamu maliyesini düzeltmek için bazı tedbirleri almasıgerektiğinin altını çizen Tatar, şu ifadeleri kullandı:

"Bu işin sırrı ve başarısı, ekonominin büyümesinden geçiyor.Ekonomiyi büyütemezsek öğrenci sayımızı artıramazsak turizmde yatakkapasitemizi artırmazsak altyapı çalışmalarını tamamlayamazsak ve enerjimeselesine bir çözüm bulamazsak rekabet gücünü yakalayamayız. Dolayısıyla butoplantılardan çıkması gereken sonuç bildirisi ilk olarak istikrarlıhükümettir. Çünkü bu sistemde istikrarlı bir hükümet olabilmesi içinbakanlarıyla ve milletvekilleriyle bir bütün olarak memleketimizin hayrına hepbirlikte çalışmak durumundayız. Böylece o istikrarı yakalayalım, reformlarıyapabilelim, ekonomiye güven verelim, o güvenle memleketin gelişmesine hepbirlikte katkımızı koyabilelim." 

Lefkoşa’daki toplantıda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı YardımcısıFuat Oktay, "Bölgede Türkiye'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ninmeşru hakları hilafına adım atanlar, Türkiye’yi yok saymaya kalkışanlar,emellerine asla ulaşamayacaklardır." dedi.

Konferansın Türkiye ve KKTC arasındaki kardeşliğin yanındaekonomik ilişkilerin geliştirilmesi adına iş insanlarına verilen önemin birörneği olduğunu ifade eden Oktay, Türkiye'den gelen yaklaşık 100 firmayla KuzeyKıbrıslı firmaların turizm, yükseköğretim, tarım ve bilişim gibi sektörlerdekarşılıklı iş birliklerini değerlendirecekleri oturumların verimli geçmesinidiledi.

Oktay, bugün, Kıbrıs Türk halkının hala birçok alanda ambargo vekısıtlamalara maruz kalmasının akıl ve vicdan sınırlarını zorladığını söyledi.

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay dakonuşmasında, “Doğu Akdeniz'de bir oldubittiye izin vermeyeceğiz. Yavuz veFatih sondaj gemileriyle şimdi fiilen sahadayız ve bozulan denge kuruldu.Sahada olduğumuz için de yarın, öbür gün durulması gerekiyorsa, oturulupkonuşulması gerekiyorsa herkes duracak, herkes oturacak. İleriye gidilecekseherkes ileri gidecek. Anlaşılacaksa herkes bu anlaşmanın içerisindeolacak" ifadesini kullandı.

Öte yandan Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu kapsamında ikili işgörüşmeleri gerçekleştirildi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı