Türk Cerrah Dünyadaki 23 Hekimin Arasına Girdi

“Minimal invaziv cerrahi” alanında Avrupa Tıp UzmanlarıBirliği’nde ülkemizi ilk kez temsil eden ve Avrupa Cerrahi Bilim KuruluAkademik Üyeliği diplomasını almaya hak kazanan Doç. Dr. Koray Baş, bu alandaülkemizin adını tüm dünyaya duyuran ilk cerrah oldu. Doç. Dr. Baş, birliğinşimdiye kadar bu diplomaya layık gördüğü dünyadaki 23 cerrahtan biri olmayıbaşardı.

Türk Cerrah Dünyadaki 23 Hekimin Arasına Girdi
08.07.2019 / 10:37 1189

1958 yılında Brüksel'de kurulan Avrupa Uluslararası TıpUzmanları Birliği listesine “minimal invaziv cerrahi” alanında bir Türk cerrahda katıldı. İzmirli cerrah Doç. Dr. Koray Baş, Türkiye'nin ilk kez kendisitarafından temsil edildiği “Minimal İnvaziv Cerrahi” alanında Avrupa TıpUzmanları Birliği ve Avrupa Cerrahi Bilim Kurulu Akademik Üyeliği diplomasınıalmaya hak kazanarak, bu alanda ülkemizin adını tüm dünyaya duyuran ilk cerraholdu.

Uluslararası başarı

İspanya'da yapılan Avrupa Tıp Uzmanları Birliği ve AvrupaCerrahi Bilim Kurulu'nun ortak düzenlediği kurulda kapalı ameliyat olarak dabilinen minimal invaziv cerrahi alanında diploma almaya hak kazanarak bu alandadünyadaki 23 hekimden biri olan SBÜ İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma HastanesiGenel Cerrahi Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Koray Baş, “Bu başarı ülkemiz adına birilkti, bu sebeple çok mutlu ve gururluyum. 1958 yılında Avrupa'da kurulmuş olanAvrupa Tıp Uzmanları Birliği tarafından bu alanda kendisini ispatlamış genelcerrahi uzmanlarına verilen bu diplomayı ülkemize getiren ilk cerrah olmayıbaşardım. Bu değerlendirmeye katılan birçok ülkeden meslektaşlarımız vardı.Bazıları başarılı oldu, bazıları ise olamadı. Bu alanda bu diplomaya sahipdünyadaki 23 cerrahtan biri olma başarısını elde ettim. Avrupa Tıp UzmanlarıBirliği, 40'tan fazla farklı branşta alt grupları olan büyük bir organizasyonolup, Avrupa'nın en eski ve en büyük tıp uzmanları birliğidir. O yüzdenülkemizi böyle bir camiada temsil edebilmek benim için büyük bir mutluluk oldu”dedi.

Kamera eşliğinde küçük deliklerden ameliyat

Minimal invaziv cerrahinin laparoskopik, endoskopik ya darobotik yöntemler ile ameliyat sahasına kameralar eşliğinde küçük deliklerdengirilerek uygulandığını ifade eden Dr. Koray Baş, “Bu yöntemde temel olarakortak amaç hastada olabildiğince az cerrahi travma oluşturarak hastanın cerrahitedavisini sağlamaktır. Birçok kanser ameliyatı dahil açık cerrahi ileyapılabilecek hemen her türlü müdahale günümüzde gelişen teknoloji ile birlikteminimal invaziv yöntemler ile uygulanabilmektedir. Bu sayede cerrahi sonrasıhastada çok az yara yeri izi kalmaktadır. Hatta yeni geliştirilen bazı ameliyatyöntemleri ile hastalarımızda görünen hiçbir iz bırakmadan da cerrahitedavilerini sağlayabilmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Kapalı ameliyat açık ameliyatın yerini aldı

Minimal invaziv cerrahi yöntemlerinin günümüzde klasikcerrahinin yerini birçok alanda almaya başladığını ifade eden Dr. Baş, “Aslındaminimal invaziv cerrahinin temelleri 1980'li yılların sonunda laparoskopikcerrahideki gelişmeler sonucunda atılmıştır. O dönemlerde az sayıda hastalıktauygulanabilen bu yöntemler, günümüzde teknolojinin gelişmesiyle hastalarasağladığı büyük avantajlar ile birçok farklı hastalıkta kendine yer bulmuştur”diye konuştu.

Kanser dahil birçok ameliyatta kullanılabiliyor

Birçok hastalığa ilişkin ameliyatlarda, hatta çoğu kanserameliyatlarında bile minimal invaziv cerrahinin kullanıldığını ifade eden Dr.Koray Baş, “Artık günümüzde safra kesesi, reflü hastalığı, kasık fıtığı, karınfıtıkları, daha önce geçirilmiş ameliyatlardan sonra gelişen fıtıklar baştaolmak üzere; mide, ince ve kalın bağırsak, karaciğer ve dalak hastalıkları,tiroid, paratiroid ve böbrek üstü bezi hastalıkları ameliyatlarında dauygulanabilmektedir. Artık bilimsel olarak şunu biliyoruz ki uygun durumlardakanserli organların cerrahi tedavisi için de minival cerrahiyi güvenlekullanabilmekteyiz” dedi.

"Hem hastalarımız hem de ülkemiz sağlık ekonomisiaçısından büyük avantaj"

Minimal invaziv cerrahinin açık cerrahiye göre birçokavantajı olduğunu belirten Dr. Baş, "Hastanın ameliyat travması minimalolacağı için ameliyat sonrası daha az ağrı hissedecektir. Hastaların iyileşmedönemi daha kısa sürmekte ve daha konforlu geçmektedir. Bu sayede hastalarımızsosyal yaşantı ve iş hayatlarına daha kısa sürede döndükleri için ülkemizinsağlık ekonomisine de büyük katkılar sağlıyor" diye konuştu.

Modern cerrahi eğitiminin günümüzde hasta üzerindeuygulama öncesinde, simülasyon laboratuvarlarında maketler, cansız modeller veeğitim mankenleri üzerinde oluşturulan senaryolarla verilen ön eğitimler ile başladığınınaltını çizen Dr. Koray Baş, “Bir sonraki hedefim ülkemizdeki genç cerraharkadaşlarımızın bu ön eğitim uygulamalarının yaygınlaşması konusundaçalışmalarda bulunmak olacaktır” dedi.

SBÜ İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi BaşhekimiDoç. Dr. Enver İlhan da Doç. Dr. Koray Baş'ın bu alanda uluslararası birbaşarıya imza atmasından dolayı kendileri ile gurur duyduklarını vebaşarılarının devamını dilediklerini ifade etti. 

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.