AŞI KARŞITLIĞI TOPLUM SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Aşı karşıtlığı nedeniyle ABD ve Avrupa ülkelerindeyeniden baş gösteren kızamık hastalığı özellikle çocukları tehdit ediyor.

AŞI KARŞITLIĞI TOPLUM SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR
06.07.2019 / 17:05 864

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Tıp Fakültesi TıbbiMikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Özer Akgül, aşı yaptırmamanıntoplum için oluşturduğu tehlikeyi ve aşı biliminin en son geldiği noktayıanlattı. Akgül, bazı kanser türlerine karşı etkin aşıların geliştirildiğini,diğer kanser türleri için de çalışmaların devam ettiğini belirtti.

ABD ve Avrupa ülkelerinde giderek artan aşı karşıtlığı,kızamık gibi toplumu tehdit eden hastalıkların yeniden gündeme gelmesine nedenoldu. Geçtiğimiz Mart ayında ABD'nin New York Eyaleti'nde baş gösteren kızamıksalgınında 153 çocuk kızamık hastalığına yakalanmıştı. Dünya Sağlık Örgütü(WHO) verilerine göre aşılamayla önlenebilen kızamık vakaları 2018 yılında birönceki yıla göre üç kat artmış, Avrupa çapında kızamığa yakalananların sayısı82 bin 500'ü bulmuştu.

Aşı olmanın önemine değinen İAÜ Tıp Fakültesi TıbbiMikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Özer Akgül, aşı karşıtlığınıntoplum sağlını tehdit ettiğini belirterek, “Aşı ile bağışıklama, tıbbibaşarıların en önemlilerinden biridir” ifadelerini kullandı.

‘Aşılama her yıl dünya çapında 3 milyon hayat kurtarıyor'

Dr. Akgül aşılamanın önemini, “Aşılanma ile her yıl dünyaçapında yaklaşık 3 milyon hayat kurtarılmakta ve aşı ile önlenebilirhastalıklardan kaynaklanan salgın ve hastaneye yatışların önlenmesine yardımcıolunmaktadır. Aşı ile önlenebilen hastalıklar arasında, kızamık, kızamıkçık,kabakulak, çocuk felci, hepatit A ve B, suçiçeği ve grip gibi viral hastalıklarile tüberküloz, difteri, boğmaca, tetanos, menenjit gibi bakteriyel hastalıklarbulunmaktadır. Etkinliği yüzde 100 olan bir aşı yoktur, ortalama etkinlikaşının çeşidine ve bağışıklık sistemine bağlı olarak \%85-99 arasındadeğişmektedir. Bu yüksek etkinlik oranları birey korunmasındaki değerler olup,aşının asıl başarısı yaygın aşılama programlarına uyan toplumlarda görülenkitle başarısı ile ilişkilidir. Aşı yaptırmayan bireylerde aşı ile önlenebilenbu ölümcül hastalıkların görülebilme olasılığı yeniden ortaya çıkmakta vetoplumsal bir tehdit oluşabilmektedir” sözleriyle ifade etti.

‘Aşı karşıtlığının bilimsel bir tarafı yok'

Aşı karşıtlığının bilimsel olarak savunulamayacağınınaltını çizen Özer, “1800'lü yılların başında başlayan yaygın aşılama girişimi,1850'li yıllarda İngiltere'de zorunlu hale gelmiştir. 1900'lü yılların başındaAmerika'daki bir konferansta aşı karşıtlığı hareketine temel oluşturabilecekbir bildiri yayınlanmış ve bu yaklaşım internet erişiminin artmasına paralelolarak yanlış bilgilerin yayılımı ile birlikte günümüze kadar artarak devametmiştir. Aşı karşıtlığının temelinde, aşıların otizme neden olabileceği,çocukların bağışıklık sisteminin bu kadar çok aşıyı kaldıramayacağı, aşılarıngüvenli veya etkili olmadığı, zorunlu aşılamanın insan haklarına aykırı olduğu,hastalanmanın aşılamadan daha iyi olduğu ve vücut direncini arttıran ilaçlarınaşı yerine kullanılabileceği gibi argümanlar bulunmaktadır. Ancak, buradadeğinilen ve aşı karşıtlığına dayanak olduğu söylenen hiçbir iddianın bilimselbir dayanağının olmadığı unutulmamalıdır” şeklinde konuştu.

‘Bazı kanser türlerine karşı etkin aşı geliştirilmişdurumda'

Aşı biliminin geleceğinden de bahseden Dr. Özer,“Teknolojik gelişime paralel olarak aşı biliminde de kayda değer ilerlemelerolmaktadır. Ancak yine de günümüzde sadece bazı bakteri ve virüslere karşıetkin aşılar bulunmakta, diğer mikroorganizma gruplarından olan parazit vemantarlara karşı etkin bir aşı bulunmamaktadır. Özellikle gebeliğin erkendönemindeki bebeklerde ölü doğum, körlük, nörolojik ve psikiyatrik hastalıklargibi ciddi sorunlara yol açabilen Toxoplasma gondii parazitine karşı etkin aşıgeliştirme çalışmaları hızla sürmektedir. Geliştirilen etkin tedaviler ilenormal yaşam süresi ve kalitesine ulaşılan insan bağışıklık yetmezlik virüsü(HIV) için ise, toplum bağışıklanması ve tam tedavi sağlanması amacıyla aşıçalışmaları devam etmektedir. Korunma değil tedavi amaçlı uygulanan ve sondönemde gündeme gelen kanser aşısı ile ilgili araştırmalar, henüz aşısıbulunamayan kanser türlerinde de etkin olabilecek aşıları geliştirme amacıylahızla devam etmektedir” ifadelerini kullandı. 

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.