VALİLİK APARTMAN YÖNETİCİLERİNİ UYARDI

Aksaray Valiliği asansör bakımı ve konuyla ilgili resmigazetede yayımlanan hususlar hakkında vatandaşı uyardı.

VALİLİK APARTMAN YÖNETİCİLERİNİ UYARDI
04.07.2019 / 10:33 1062

Valilikte yapılan açıklamada ; “06 Nisan 2019 tarihliResmi Gazete’de yayımlanan “Asansör İşletme ve Bakım  Yönetmeliği” İnsanların, insan ve yüklerinveya sadece yüklerin taşınmasında kullanılan asansörlerin, insan can ve malgüvenliğini tehdit etmeyecek şekilde kullanımlarını sağlamak ve çevreyi korumaküzere tescili, işletilmesi, bakımı, garanti ve satış sonrası hizmetleri ilehizmet denetimi ve mevcut asansörlerin iyileştirilmesiyle ilgili uyulmasıgereken kuralları belirlemektedir.

Ayrıca 04 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan“Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği” de asansörlerin periyodik kontrolüne ilişkin usul ve esaslar ile asansörperiyodik kontrollerinde görev alacak olan A tipi muayene kuruluşlarınınyetkilendirilmesi, yükümlülükleri ve denetimlerine ilişkin usul ve esaslarıbelirlemiştir.

Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği’nin 14. Maddesindebina sorumlularının yükümlülükleri açıklanmakta olup; bina sorumlularıbinalarda bulunan asansör/asansörlerin düzenli olarak aylık bakımınıyaptırmaktan ve engellilerin erişilebilirliği için asansörlerin güvenli birşekilde sürekli çalışmasını sağlamaktan sorumludur.

Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği’nin 34. Maddesindede bina sorumlusunun binalarında bulunan asansör/asansörlerin yılda en azperiyodik kontrolünü yaptırmaları gerektiği hüküm altına alınmıştır. Aynı yönetmeliğin 11. Maddesinin 6. ve 7.Fıkralarına göre KIRMIZI renkli bilgi etiketi iliştirilmiş asansörlerineksikliklerini giderilerek güvenli hale getirilmeden kullanımına engel olunmasıve 60 gün içerisinde güvenli hale getirilmesi yükümlülüğü bina sorumlusunaverilmiştir.

Bina sorumlularının; asansörlerin bakımını ve yıllıkperiyodik kontrolünü zamanında yaptırarak, asansörlerin güvenli bir şekilde sürekli çalışmalarını sağlaması ve  konu ile ilgili  yönetmeliklerin  hükümlerine göre hareket etmeleri gerekmekteolup, aykırı durumlarda  idari paracezası ile cezalandırılacaklarının bilinmesi önemle duyurulur” ifadeleri yer aldı.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.