BAKLA ZINNI ZARAR ŞEKLİ

Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin KOÇAK  Bakla Zınnı zararlısı hakkında yaptığıaçıklamada;

BAKLA ZINNI ZARAR ŞEKLİ
28.06.2019 / 17:58 1862

Erginler, meyve ağaçları ve diğer bitkilerin çiçeklerinindişi ve erkek organlarını, genç yaprakları, tomurcuk ve meyveleri yiyerek zararverirler.

BAKLA ZINNI ZARARLI OLDUĞU BİTKİLER

Bakla zınnı polifag bir zararlıdır. Turunçgiller dahilbütün meyve ağaçları, bağ, hububat, süs bitkileri, bazı sebze ve yabancıotlarda beslenerek zarar yapar.

BAKLA ZINNI MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Kültürel Önlemler

Ağaçların çiçekli olduğu dönemde yapılacak kimyasalmücadele, döllenmeyi sağlayan balarısı ve diğer böceklere zararlı olduğu için,Bakla zınnı mücadelesinde kültürel önlemler çok önemlidir. Toprak işlemesi iletoprakta bulunan yumurta, larva ve erginlerin zarar görmesi ve böylece zararlıpopülâsyonunun düşmesi sağlanmalıdır.

Mekanik Mücadele

Bakla zınnı erginleri, günün güneşli saatlerinde çokhareketlidir. Bu nedenle, erginlerin az hareketli oldukları sabahın erkensaatlerinde, ağaçların altına çarşaflar serilmeli ve ağaçlar kuvvetlicesilkelenerek, ergin böceklerin çarşafın üzerine düşmesi sağlanmalı ve düşenböcekler toplanarak öldürülmelidir.

Biyoteknolojik Mücadele

Ağaçların altına mavi renkli leğenler yerleştirilir ve bukaplar yarıya kadar su ile doldurulur. Ergin böcekler, mavi renge yönelerek,kapların içindeki suya düşer. Düşen böcekler, toplanarak imha edilir.

BAKLA ZINNI KİMYASAL MÜCADELE

Bu zararlı ile mücadelede, çok zorunlu olmadıkça kimyasalmücadele tavsiye edilmemektedir. Popülasyonun çok yüksek olduğu bahçelerde, birmiktar arı kaybı da göze alınarak, kimyasal mücadele yapılabilir. Mücadeleyekarar verebilmek için, Bakla zınnı erginlerinin ve zararının görülmesi gerekir.Bu nedenle, ağaçların pembe tomurcuklarının görüldüğü zamandan itibaren,erginlerin çıkışı gözlenmelidir. Ergin böcekler topraktan çıkıp, çiçeklerlebeslenmeye başladığı zaman bir ilaçlama yapılmalıdır” dedi.

Haber Avni Kuru


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.