KOP AKILLI TARIMSAL SULAMA SİSTEMLERİ HAYATA GEÇİYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı KOP Bölge Kalkınmaİdaresi Başkanlığı tarafından Konya, Karaman, Kırşehir, Kırıkkale, Niğde,Nevşehir, Yozgat illerindeki yeraltı suyunda sürdürülebilirliğinin sağlanmasıve bölgede sulu tarımın devam edebilmesi için 2011 yılından bugüne kadar KüçükÖlçekli Sulama İşleri Programı (KÖSİP) kapsamında 744 adet projeye 681 milyonTL ödenek tahsis ederek 118 bin hektar tarım alanının modern sulama sisteminekavuşturuldu

KOP AKILLI TARIMSAL SULAMA SİSTEMLERİ HAYATA GEÇİYOR
28.06.2019 / 17:45 683

Program kapsamında son teknolojinin kullanıldığı akıllıtarımsal sulama sistemleri de bir bir hayata geçiyor. Çumra’nın Kuzucu ve AvdulMahallelerinde 3.3 milyon liraya mal olan projeyle bölgede 1.519 hektar tarımalanı modern sulama sistemine kavuştu.

KOP Bölge Kalkınma İdaresi ve Konya İl Tarım ve OrmanMüdürlüğü’nün işbirliğinde gerçekleşen KOP Akıllı Tarımsal SulamaSistemleri’nin bir yenisi bu kez Çumra’nın Kuzucu ve Avdul Mahallelerinde çiftçilerinkullanıma sunuldu. Çumra ilçesi Kuzucu Mahallesinde yapılan açılış törenineÇumra Kaymakamı Hüseyin Ece, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel MüdürYardımcısı Metin Türker, KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Konya İl Tarım veOrman Müdürü Seyfettin Baydar, Çumra Belediye Başkanı Halit Oflaz, sulamakooperatifleri başkanları, teknik personel ve çiftçiler katıldı.

“Bu topraklar daha da değerli olacak”

Törende bir konuşma yapan Tarım ve Orman Bakanlığı TarımReformu Genel Müdür Yardımcısı Metin Türker, dünyada gıdanın savunma sanayindendaha önemli hale geldiğini vurgulayarak; “Zaman zaman duyarsınız, Sayın Bakanımızda diyor gıda savunmadan ve de silahtan daha önemli hale geldi ve de geliyor.Onun için bugün belki değerini bilmiyoruz ama önümüzdeki yıllarda bu topraklarçok daha fazla değerli olacak. Bir kilogram buğday üretebilmeniz için sizin birmetreküp suya ihtiyacımız olacak. Bu bakımdan bu tür projelerin çiftçilerimize ekonomikolarak büyük katkı sağlayacağına inanıyor ve özellikle tarımsal teknolojilerinkullanılmasını Bakanlık olarak önemsiyor ve tavsiye ediyoruz.” diye konuştu.  

“KOP’tan Modern Sulama Sistemlerine 681 Milyon TL Destek”

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı da Konya,Karaman, Kırşehir, Kırıkkale, Niğde, Nevşehir, Yozgat illerindeki yeraltısuyunda sürdürülebilirliğin sağlanması ve bölgede sulu tarımın devam edebilmesiiçin KOP İdaresi olarak 2011 yılından bugüne kadar Küçük Ölçekli Sulama İşleriProgramı (KÖSİP) kapsamında 744 adet projeye 681 milyon TL ödenek tahsis ederek118 bin hektar tarım alanının modern sulama sistemine kavuşturulduğunu söyledi.

YAS Kooperatif Sahalarının rehabilitasyonunlarına da desteksağladıklarını vurgulayarak; Konya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün yürüttüğü 11adet yer altı sulamaları rehabilitasyon projesi ile 8.998 hektar alanıntasarruflu su kullanımına imkân sağlayan modern sulama sistemlerine kavuşturulduğunubelirten Başkan Bostancı şöyle konuştu:

“Elimizdeki mevcut sudan en üst oranda faydalanmak adınaKOP İdaresi olarak Uygulayıcı Kuruluşlarla iş birliği içerisinde 2011 yılındanbu yana çeşitli projeler yürütmekteyiz. KÖSİP kapsamında küçük su kaynaklarıüzerinde gölet, reglatör ve sulama şebekeleri projelendirilerek yeni sahalarısulamaya açarken, mevcut açık kanal sulama sistemlerini de rehabilite ederek sutasarrufu sağlayan basınçlı borulu sisteme dönüştürmesini desteklemekteyiz. Yeraltısuyunda sürdürülebilirliğin sağlanması ve bölgede sulu tarımın devam edebilmesiiçin KOP olarak YAS Kooperatif Sahalarının rehabilitasyonuna ciddi desteklersağladık. Başkanlığımız tarafından KÖSİP kapsamında Konya ilinde yer altısulamaları rehabilitasyonu çerçevesinde Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne2016-2018 yılları arasında toplam 23 milyon 450 bin TL ödenek tahsisedilmiştir. Söz konusu ödenek kullanılarak yapılan 11 adet rehabilitasyonprojesi sayesinde 8.998 hektar alan tasarruflu su kullanımına imkân sağlayan,modern sulama sistemlerine kavuşturulmuştur. Bugün burada açılışını yaptığımıztesislerimize, Başkanlığımız tarafından 3.3 milyon lira ödenek tahsis edilmiş, bukapsamda 884 hektarı Kuzucu’da, 635 hektarı da Avdul’da olmak üzere toplam bin 519hektar tarım alanı modern sulama sitemine kavuşturulmuştur. Bu tesislerinhayata geçirilmesinde başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız olmak üzere emeğigeçen herkese teşekkür ediyor; çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

“Sistem mobil olarak kontrol ediliyor”

Törende konuşan Konya İl Tarım ve Orman Müdürü SeyfettinBaydar da, kurulan akıllı sulama sisteminin son teknoloji kullanılarak hayatageçirildiğini vurgulayarak; sistemi çiftçilerin cep telefonu ile mobil olarakyönetebileceklerini söyledi. Sistemin en büyük özelliğinin hangi bitkiye nekadar su kullanacağını önerdiğini belirten Baydar, KOP İdaresi tarafındanfinansmanı sağlanan ve Çumra ilçesinin Avdul ve Kuzucu mahallerinde 3.3 milyonliraya mal olan yatırımın tamamının kooperatiflere hibe edildiğini de sözlerineekledi.

Çumra Kaymakamı Hüseyin Ece ve Çumra Belediye BaşkanıHalit Oflaz’ın konuşmalarının ardından akıllı tarımsal sulama tesislerininkooperatiflere devir teslimi gerçekleşti. Yapılan duanın ardından protokolüyeleri akıllı tarımsal sulama sistemine ilk startı verdi ve toprak suylabuluşturuldu.

Basın Bülteni


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.