AHİKA COĞRAFİ İŞARET ÇALIŞTAYLARI TAMAMLANDI

Ahiler Kalkınma Ajansı’nın (AHİKA) sorumluluk alanındabulunan illerde (TR71 Bölgesi); kırsal kalkınmanın sağlanması, yöreselürünlerin ve üreticilerin korunması ayrıca kültür turizmine sağladığı katkılaraçısından oldukça önemli olan coğrafi işaret tescili konusunda farkındalıkoluşturmak amacıyla başlattığı proje kapsamında gerçekleştirilen “Coğrafiİşaret Arama Çalıştayları” 5 ilde tamamlandı.

AHİKA COĞRAFİ İŞARET ÇALIŞTAYLARI TAMAMLANDI
22.06.2019 / 10:31 1149

Projenin ilk adımı olarak 24- 26 Nisan 2019 tarihleriarasında yine TR71 Bölgesi’ndeki 5 ilde bilgilendirme toplantılarıdüzenlenmişti. Projenin ikinci aşamasında ise 19 Haziran 2019 tarihindebaşlayan ve sırasıyla, Niğde, Aksaray, Nevşehir ve Kırşehir gerçekleştirilençalıştaylar 21 Haziran 2019 Kırıkkale’de son buldu.

Bu illerdeki “Coğrafi İşaret Çalıştayları”   Türk Patent ve Marka Kurumu Uzmanı İsmailDemir tarafından coğrafi işaretin tanımı, kullanım alanları, üreticileresağladığı katkılar ve başvuru için izlenmesi gereken yöntem hakkında bilgiverildi.

Kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları, üretici birliklerive sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı çalıştaylarda coğrafiişaret tescil başvurusu gerçekleştirilecek yöresel ürünlerin seçimi bölgepaydaşlarıyla birlikte yapıldı. Buna göre Aksaray’da; Sultanhanı Kilimi,Aksaray Pekmezi, Aksaray Tahinlisi Kırıkkale’de; Kırıkkale Çitleği, SulakyurtKavunu, Karaahmetli Patlıcanı Kırşehir’de; Kırşehir Pekmezi, Onyx Taşı,Kırşehir Köftürü Nevşehir’de

Nevşehir Kuru Üzümü, Nevşehir Simidi, Nevşehir PomzasıNiğde’de Çamardı Dondurması, Kaynarca Lahanası ve Dermason Fasulye Coğrafiİşaret Tescil Başvurusuna Karar Verilen Yöresel Ürünler oldu.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.