KAZLAR KURAYLA DAĞITILDI

Aksaray İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ek hizmet binasındaüreticilere kura ile kaz dağıtımı gerçekleştirildi. Aksaray Kanatlı ve KazYetiştiriciliği Kooperatifden temin edilen toplam 1545 adet kaz 103 kişiyedağıtıldı.

KAZLAR KURAYLA DAĞITILDI
20.06.2019 / 18:09 1426

Gerçekleştirilen kaz dağıtımı etkinliğinde söz alan İlTarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, ''Bilindiği üzere ilimiz hayvansal üretimve hayvan sayısı bakımından ülkemizde ilk 10 il arasında yer almaktadır.Hayvansal üretimin bir kolu da Kanatlı hayvan yetiştiriciliğidir. Kanatlıhayvan yetişitirciliğinde son 3 yılda ilimizde ilerleme gösteren kazyetiştiriciliği önemli bir yer kapsamaktadır. İl Müdürlüğümüz olarak ilimizdekiçiftçilerimizin gelir düzeyini artırmak ,alternatif gelir kaynakları oluşturmakamacıyla sayın Valimizin himayesinde İl genel meclisi ve  İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği  bütçesinden müdürlüğümüze verilen ödeneklerleve bakanlık projelerimizle üreticilerimize %70 -%100 hibeli olarak kaz dağıtımıgerçekleştirilmiş, 2019 yılında iç Anadolu’daki tek kaz kesimhanesi Aksaray’dakurulmuş ve kaz yetiştiricilerimiz eğitilerek bir kooperatif  altında birleştirilmiştir.

Ayrıca bu bağlamda 2014 yılında il özel idaresi ve  il genel meclisi bütçesinden aktarılanödenekle 10 aileye  400 adet  kazın tamamı hibe olarak verilmiş olup; 2019 yılında ise Müdürlüğümüze tahsisedilen 100 bin TL ödenek çerçevesinde 103 üreticimize 1545 adet  kaz yavrusu % 30 çiftçi katkısı ile  bugün dağıtılacaktır. Yapılan hibe veprojelerle  ilimizde 5 yıl önce 10 binadet olan kaz sayısı bugün 100 bin adete çıkmıştır. Amacımız bu sayıyıönümüzdeki 5 yıl içinde 500 bin adede çıkararak ilimizi kaz yetiştiriciliğikonusunda merkez ve marka bir il yapmaktır.

Ben bu vesile bütün tarımsal faaliyetlerimizi himayesindeyaptığımız sayın valimize ilimizdeki tarım ve hayvancılığın gelişmesine herzaman destek veren sayın milletvekillerimize ,sayın belediye başkanımıza ,sayınrektörümüze, il başkanlarımıza bu sene müdürlüğümüze kaz dağıtımı konusundaödenek ayıran sayın il genel meclisi başkanımıza ve değerli eski yeni  il genel meclisi üyelerimize , sayın il özelidaresi genel sekreterimize, tüm kurum müdürlerimize ,tüm  oda ve stk başkanlarımıza  basın mensuplarımıza  ve değerli çiftçilerimize teşekkür ediyor.Dağıtılacak hayvanların bereketli olmasını temenni ediyorum.'' dedi.

 Gerçekleştirilenkaz dağıtım etkinliğine Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İl Tarım ve Orman MüdürüBülent Saklav, Kurum Müdürleri, STK temsilcileri ve çok sayıda üretici katılılmsağladı.

Haber Ali Şengül


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.