BAŞKAN EVREN DİNÇER, ‘GÜNDEM MASASI’NA KONUK OLDU

Belediye Başkanı Evren Dinçer, Haber7.com’un ‘Gündem Masası’nakonuk oldu. Başkan Dinçer, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulurken Aksarayiçin hazırladığı projelerinden bahsetti. Sultanhanı Belediye Başkanı FahriSolak mülakat söyleşisine eşlik etti. 

BAŞKAN EVREN DİNÇER, ‘GÜNDEM MASASI’NA KONUK OLDU
18.06.2019 / 17:37 913

Türkiye’nin önde gelen haber sitesi haber7.com’un “BaşkanDinçer müjdeyi verdi” başlıklı haberinde Belediye Başkanı Evren Dinçer,projelerine yer verdi. Başkan Evren Dinçer, revizyon imar planı projesi baştaolmak üzere, şehir içi trafik düzenlemesi, Yeşil Aksaray’ın adına yakışanağaçlandırma çalışmasıyla Aksaray’a Millet Bahçesi oluşturulacağını açıkladı.

Başkan Dinçer, açıklamasının devamında “Şehrimiz içingecemizi gündüzümüze katıyoruz” dedi. Şehir genelinde gerçekleşecek çevredüzenlemesi ve peyzaj çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Başkan Dinçer “Şehircilikdenilince tüm vatandaşlarımızın arzusu, yeşil bir Aksaray olması yönünde. Bizdeçalışmalarımızı bu doğrultuda yürütüyoruz. Park alanı itibariyle ayrılmış 2büyük parkımız var. Hedefimiz bunu arttırmak. Yeni gelişen teknoloji ileberaber çimlendirme ve yeşillendirmenin farklı yöntemleri var. Bunun arayışıiçerisindeyiz. Büyükşehirlerimizde bu peyzaj sorununu nasıl çözmüşler, hangiağaç hangi toprakta yetişir bunun arayışı içerisindeyiz. Millet bahçelerininyapılması önceliklerimiz arasında. Yer planlamasını yaptık, orta vadedeAksaray'a bir millet bahçesi armağan etmek hedeflerimiz arasındadır” dedi.

Başkan Dinçer imar konusunda da “Aksaray’ın geneline yönelikbir revizyon imar planımız mevcut.

Konu kat yüksekliğine ilişkin beklenti. Mahalleler arasındakat yüksekliğine ilişkin bir dengesizlik oluşmuş. Vatandaşlarımız birmağduriyet yaşıyor. Evler belirli yükseklikte yapılmadığı bazı pürüzler ortayaçıkıyor. Şuan yerel ölçekte bu planlamaları gerçekleştiriyoruz. Proje belirlibir ölçeğe geldiğinde ise Bakanlık ile irtibata geçilecek” ifadelerinikullandı.

Aksaray’ın bulunduğu konum itibarıyla bazı avantajlarıelinde bulunduğu gibi ve beraberinde bazı dezavantaja sahip olduğunu aktaranBelediye Başkanı Evren Dinçer, “Kapadokya yanı başınızda, Aksaray’ın aslındaKapadokya kadar potansiyeli var. Tanınmışlık konusunda bir dezavantaj mevcut.

Aksaray malum Orta Anadolu'nun merkezinde sayılacak birkonuma sahip, bir kavşak noktasında. Bunun avantajı da dezavantajı da mevcut.Çok güzel bir organize sanayi bölgemiz var. Büyük firmalar Aksaray’da üretimgerçekleştiriyorlar. Hala da hızlı bir şekilde gelişiyor. 12 bin 500 kişiistihdam ediliyor. İkinci Organize Sanayi Bölgesinin yapılması konusundaçalışmalarımız sürdürüyoruz. Aksaray, Kapadokya bölgesi içerisinde yer alıyor.Bizde de Peri Bacaları mevcut. Aynı zamanda Türkiye'nin önemli kanyonlarındanbir tanesi olarak Ihlara Vadisi mevcut. Biz Nevşehir’e yakınlığımızdan dolayıböyle bir dezavantaj yaşıyoruz. Yerli turist açısından bir eksikliğimiz yok,yabancı turizm açısından ise her geçen gün bilinirliğimiz artıyor. Bu sebeplefestivaller, fuarlar gerçekleştiriyoruz. Ağustos ayı içerisinde Hasan Dağı’ndaDünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası gerçekleştirilecek. Alt yapı çalışmalarıKültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından yapılan Hasan Dağı, çok önemli birkayak merkezi olma potansiyeline sahip. Şuan pistimiz yok, çalışmalarımızsürüyor. İsveç’teki federasyon başkanı ile bir görüşmemiz oldu. Aksaray’ınyamaç paraşütü açısından sayılı merkezlerden biri olduğunu ifade ettiler. Hergeçen gün daha güzel yerlere gidiyor. Biz de belediye olarak tüm girişimlerindestekçisiyiz. Nevşehir ile kıyaslandığında yatak bazında konaklama alanımızaz. Aksaray’da bu konuda çok imkan mevcut. Bundan sonraki süreçte otel yapmayayönelik yerel yatırımcılarımızın girişimleri mevcut, biz onları dadestekliyoruz. Dışarıdan yatırımcılara da destek olmaya hazırız” dedi.

23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiöncesinde İstanbul’da ziyaret ve görüşmelerini sürdürdüğünü sözlerine ekleyenBelediye Başkanı Evren Dinçer, her fırsatta İstanbul’da yaşayan Aksaraylılarla,Aksaray Dernekleriyle görüşme gerçekleştirdiğini ve bu yönde de olumlu geridönüşler aldığını ifade etti.

Görüşmeye eşlik eden Sultanhanı İlçe Belediye Başkanı FahriSolak ise 2. dönem belediye başkanlığı görev süresinde ilçede gerçekleştireceğiprojeler hakkında bilgiler aktardı.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.